Вся нерухомість > Новини > Ринок праці в нерухомості: доходи ріелторів на 20-30% нижче докризових
↑ До списку новин

Ринок праці в нерухомості: доходи ріелторів на 20-30% нижче докризових

18 листопада 2011

Заробіток експерта з нерухомості сьогодні складає від 600 до 1,5 тисячі доларів, пише «Дело». Причому рядовий ріелтор, як правило, не має зарплати - його дохід складається лише з відсотка від комісійних за здійснені угоди

На стан ринку праці в сфері нерухомості безпосередньо впливає кількість проведених на ньому операцій. Якщо, за даними експертів, в 2008 році на столичному ринку нерухомості було здійснено 30 тисяч угод (10 тисяч на первинному ринку і 20 тисяч - на вторинному), то в 2011 році їх - в три рази менше, незважаючи на те, що почався підйом.

Ринок зменшився не тільки в кількісному вираженні, але й у грошовому - за рахунок зниження вартості самих об'єктів нерухомості. А так як доходи фахівців з нерухомості залежать в першу чергу від кількості та обсягу угод, то рівень заробітків на даному ринку теж впав. Сергій Костецький, провідний спеціаліст відділу маркетингу SV Development (АН SV Realty) стверджує, що заробітки фахівців в сегменті нерухомості впали на 20-30%. В АН «Благовіст» також констатують, що загальний рівень вартості нерухомості знизився і зараз ріелторам для отримання високих доходів доводиться докладати більше зусиль (укладати більше угод).

При цьому рівень плинності кадрів в агентствах сьогодні досить низький. Через незначну кількість на ринку вакансій, фахівці дорожать своїм місцем і рідше перескакують в пошуках кращих умов - перспектива залишитися безробітним мотивує найкраще.

Агентств стало в 10 разів менше

Дефіциту кадрів на ринку нерухомості на даний момент немає. На думку Сергія Костецького, перед кризою штати багатьох агентств нерухомості на ґрунті «ейфорії зростання» були сильно роздуті. Сьогодні вони в значній мірі оптимізовані. Основні скорочення в сфері нерухомості припали на 2009 рік. Багато фахівців у галузі нерухомості змушені були поміняти сферу діяльності (наприклад, на роздрібну торгівлю, стали торговими представниками або частково пішли в промисловість).

Якщо до кризи на ринку нерухомості працювало близько 1,5 тисяч агентств, то сьогодні залишилося пара сотень. Багато компаній скоротили більше половини свого персоналу. Ірина Луханіна, генеральний директор АН «Благовіст», говорить: «Дійсно, у 2008-2009 роках, коли ситуація на ринку була складною, головним завданням для компанії стало зберегти свою філіальну мережу і активність на ринку».

При цьому деяким агентствам вдалося скористатися ситуацією на свою користь. Так, АН SV Realty з'явилося саме в 2008 році - тоді було відкрито перший офіс. Зараз їх - п'ять, а штат агентства виріс з 50 до 300 осіб. «У зв'язку з перенасиченістю ринку вільними фахівцями, у компанії не було проблем з набором персоналу - вибір був колосальний, і ми просто« знімали вершки», - говорить Сергій Костецький. У 2012 році SV Realty планує відкрити в ще 5 відділень, подвоївши таким чином загальну кількість. Розширення планується не за рахунок зростання самого ринку, а за рахунок зростання можливостей внаслідок зменшення кількості гравців на ринку.

Господарський і адмінперсонал відновити легше, ніж когорту професіоналів

Приймаючи вимушені заходи з оптимізації бюджету, багато компаній починали зі скорочення з адміністративного і господарського персоналу. Цим шляхом пішло і АН «Благовіст». «Що стосується наших ріелторів, то вони - основна рушійна сила компанії, і ми намагалися зберегти для них привабливі умови роботи і заробітку. Так як розуміли, що криза - явище тимчасове і короткострокове», - ділиться Ірина Луханіна.

Для втримання й мотивування персоналу в «Благовісті» активно використовувався принцип преміювання. Коли ж навесні 2010 року ринок нерухомості почав відновлювати свої позиції, агентству став у нагоді запас досвідчених і лояльних фахівців.

Як агентства підбирають фахівців

Зазвичай підбором персоналу в агентствах нерухомості займається внутрішня служба. У «Благовісті» послугами зовнішніх рекрутерів взагалі не користуються. А для пошуку використовуються такі канали, як Інтернет і спеціальна преса. «При цьому досвід ріелторської роботи для нас не важливий, ми віддаємо перевагу самі вчити людей основам ріелторської майстерності і потім постійно підвищуємо їх рівень знань», - говорить Ірина Луханіна. Головне при відборі - пошук людей освічених, комунікабельних, з активною життєвою позицією, а також бажанням працювати і заробляти.

Перша сходинка кар'єрних сходів в «Благовісті» - посада стажиста. Всі шукачі проходять місяць адаптації, і за цей час компанія визначається - чи зможе людина стати ефективним співробітником (експертом з нерухомості).

В SV Realty підбором персоналу також займається власний відділ, при цьому для пошуку в першу чергу використовуються спеціалізовані інтернет-сайти. Правда, для підбору кандидатів на ключові позиції залучаються агентства. У компанії вважають, що друковані видання з працевлаштування відійшли на другий план через невисоке охоплення аудиторії.

При прийомі на роботу в SV Realty звертається увага, крім іншого, і на наявність у кандидата рекомендацій - HR-спеціаліст компанії передзвонює рекомендодателю і уточнює питання, які зацікавили. Загалом будь-який новий співробітник перед прийомом на роботу проходить 3 співбесіди - з HR-фахівцем, начальником відділу і безпосереднім керівником.

Скільки заробляють спеціалісти з нерухомості

Ринок нерухомості - ринок необмежених можливостей. В Україні прижилася загальносвітова практика, коли дохід експертів з нерухомості залежить від кількості і суми проведених операцій. Тут можна заробляти від 300 доларів до 15 тисяч доларів. За даними компаній, в середньому заробіток експерта з нерухомості становить від 600 до 1,5 тисячі доларів, у керівника - приблизно 1,6 тисячі доларів.

Сергій Костецький розповідає: «Сьогодні начальники відділень агентства нерухомості отримують зарплату від 1 тисячі доларів, плюс відсоток. У рядових ріелторів зарплата відсутня - вони отримують 30-50% від суми комісійних». Чим вище рівень професіоналізму ріелтора і кількість здійснених ним угод, тим і вище отримується їм відсоток.

Найбільш популярні професії у сфері нерухомості

Агент з нерухомості. Найпопулярніша і одночасно найбільш специфічна професія. У великих компаніях практикують поділ агентів за видами нерухомості. Приміром, одні продають новобудови, інші - вторинне житло, треті - офіси. Основний обов'язок - возити клієнтів на перегляди житла і вирішувати питання щодо оформлення документів. Для цієї роботи важливо розбиратися в специфіці діяльності державних контор, пов'язаних з житлом (БТІ, опікунська рада і т. д.). Дуже важливо відчувати настрій клієнта і підлаштовуватися під нього.

Експерт з нерухомості. Той же агент, тільки вище рангом. Володіє власною базою контактів, досвідом укладених угод і спеціальними знаннями, знайомий з основними ринковими тенденціями, серйозною аналітикою, ситуацією в будівельній галузі. Здатний консультувати клієнтів по об'єктах нерухомості протягом тривалого відрізку часу (наприклад, радити кращий час для здачі в оренду, купівлі або продажу, якщо квартиру придбають з інвестиційними цілями).

Іпотечний брокер. Ці люди знають про нерухомість, банки і кредити все. Рід їх занять можна ще визначити як посередництво. Це, у свою чергу, ріднить їх з агентами з нерухомості і маклерами. Однак на практиці іпотечні брокери є скоріше аналітиками і парламентерами. І нерідко виявляються справжньою паличкою-виручалочкою для людей, які вирішили придбати квартиру на кредитні кошти. Брокери орієнтують своїх клієнтів на різноманітному ринку кредитів, підказують, які документи для угоди потрібні, допомагають у їх зборі.

Оцінювач. Професія оцінювача входить в 30-ку найбільш перспективних і прибуткових у світі. Однак є й недоліки. Наприклад, ненормований робочий день. Нерідко трапляються аврали, коли доводиться працювати практично без вихідних, адже всі замовлення мають чіткі межі виконання, а об'єкт оцінки може перебувати де завгодно - в іншому місті чи навіть за кордоном. Професійний оцінювач повинен незмінно мати такі компетенції, як відповідальність і готовність систематично багато працювати.

Наталія Шубіна, Газета «ДЕЛО»


Топ-оголошення

Знижка! Продам дачу в с. Новосілки Вишгородського району
Лісова, 3 кімнати, 143 кв.м, 6 соток, 43 000$, Дача знаходиться в СТ "Кедр-1", вул. Лісова. Недалеко ...

Будинки. Котеджі. Дачі > Продам > Київська обл. > Вишгородський р-н > Новосілки

Продається 3х кімнатна квартира по проспекту Князя Володимира
Князя Володимира, 3, 3 кімнати, 71/41/9 кв.м, 7/9, 55 000$, Продається 3х кімнатна квартира по ...

Квартири > Продам > Київська обл. > Білоцерківський р-н > Біла Церква

Топ-оголошення

Будинок для харизматичної родини! Басейн, сауна! Н. Петрівці, Вишгород
5 і більше кімнат, 260 кв.м, 15 соток, 460 000$, Вишгородський р-н, с. Нові Петрівці масив Польовий ...

Будинки. Котеджі. Дачі > Продам > Київська обл. > Вишгородський р-н > Нові Петрівці

Продається будинок від власника! с. Підгірці
4 кімнати, 151 кв.м, 12 соток, 190 000$, Будинок знаходиться в села Підгірці, не далеко від центра +- ...

Будинки. Котеджі. Дачі > Продам > Київська обл. > Обухівський р-н > Підгірці

Продам 1 комнатную квартиру, ул. Космонавтов/Иглези, 4/7, 37.1 кв.м.
Черемушки, Космонавтов ул., 1 комната, 37,1/-/10 кв.м, 4/7, 29 950$, Продам 1 комнатную квартиру, ул. ...

Квартири > Продам > Одеса > Малинівський р-н