Вся нерухомість > Новини > ОСББ vs ЖЕК: Житло українців "зависло" між небом і землею
↑ До списку новин

ОСББ vs ЖЕК: Житло українців "зависло" між небом і землею

18 квітня 2012

Майбутнє в сфері обслуговування житла - за приватними компаніями і вільним вибором послуг. Оскільки більша частина нерухомості в Україні - приватизована. Перехід на ринкові відносини в сфері обслуговування повинен відбуватися через створення Об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). Саме цей етап українці сьогодні і проходять. Поки що - з працею. У країні налічується близько 13-14 тисяч таких об'єднань, в які входять близько 17% багатоквартирних будинків. Чому створення ОСББ важливо для житлової сфери, яким чином українці зможуть вибирати постачальників послуг, в тому числі серед монополістів, і як можна буде уникнути свавілля забудовників у нав'язуванні приватного керуючого? Про це в ексклюзивному інтерв'ю UBR.UA розповів міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Анатолій Близнюк.

UBR.UA: Чи існує реальна перспектива у товариств співвласників багатоквартирних будинків?

А. Близнюк: 93% усього житла в Україні приватизоване і є приватним - у власності його мешканців. Значить, таке житло підлягає зняттю з комунального чи державного балансу і передачі колективу власників. Це може бути і ОСББ, і кооператив, і акціонерне товариство. Однак процес приватизації в країні не завершено: немає відповідного рішення парламенту. Житло "зависло" між небом і землею: і держава вже не власник, і люди ще не стали повноправними господарями. З решти 7%, хтось поїхав до Італії на заробітки, хтось у Сургуті, наприклад, працює і живе вже 15 років. У когось - це вже третя чи п'ята квартира. Деякі місцеві ради через суд забирають житло, гарантуючи його повернення або надання аналогічного колишньому жителю. І процес приватизації необхідно закінчити, щоб перейти на новий рівень.

UBR.UA: Можливо, державі слід застосовувати якісь фінансові стимулюючі програми?

А. Близнюк: Такі приклади вже існують. Так, у Луцьку керівник місцевої громади звернулася до нас з проханням врегулювати їх проект по законодавству. У них - п'ятиповерховий будинок в центрі міста. І власники отримали пропозицію від потенційного інвестора. Він утеплює будинок і змінює тепломережі, а за це отримує право надбудувати над п'ятим поверхом мансарду. Так що пошук інвесторів можливий і для ОСББ. Держава, зі свого боку, теж може взяти участь. Якщо процес приватизації буде завершений, то при прийнятті будинку на баланс, його власникам варто скласти кошторис необхідних ремонтних робіт. У першому ж капітальному ремонті може прийняти участь його попередній власник - муніципалітет чи держава. Крім того, держава ще має визначити частку участі та спосіб: чи це буде певна сума на кожний квадратний метр житла - і, таким чином, буде оплачена частка кошторису. Чи то буде оплачено один проект, наприклад, утеплення будинку. А потім зекономлену на опаленні суму мешканці зможуть накопичувати і направляти на подальші роботи.

UBR.UA: А хто буде обслуговувати будинки?

А. Близнюк: Мешканці можуть вирішити, що їм потрібен тільки електрик і слюсар, а мити під'їзд і прибирати двір, приміром, вони будуть самі. Але можуть і найняти управлінську компанію. З масовим поширенням ОСББ це набуде більш сучасний характер. Група будинків може обслуговуватися в одному підприємстві, яке має єдину диспетчерську, єдиний комп'ютерний центр і буде вести облік використання ресурсів в 10 будинках. Це ефективніше, ніж диспетчерська і комп'ютер в кожному будинку. За такими професійними керуючими - майбутнє.

UBR.UA: А як ОСББ можуть побудувати роботу з монополістами, тут же нічого не вибрати?

А. Близнюк: Сьогодні виробник, транспортування і дистрибуція - все в одній особі, в особі монополіста. У майбутньому можливий розділ виробництва і транспортування. Тобто виробляти буде одне підприємство, а купити можна у різних. Такий поділ вже існує у сфері газопостачання.

UBR.UA: Але, якщо одні будинки вирішать ставити свої теплопункти, а інші захочуть залишатися в централізованій системі - до чого це призведе? Чи зможуть тепломережі обслуговувати тільки половину клієнтів?

А. Близнюк: Кожний випадок треба розглядати індивідуально, але рішення має бути комплексним. Наприклад, є 10 споживачів у якоїсь котельні. Бюджет виділить гроші - школа і садок поставлять теплопункти. Так, в одному будинку зробили індивідуальне опалення. Потужність і транспортні витрати котельні не змінилися - їх підприємство змушене буде розподілити на інших споживачів. Вихід: кожному об'єкту мікрорайону ставити індивідуальні теплопункти, а загальну котельню закрити. Це комплексне рішення. Але випадки бувають різні. Вибір способу опалення може залежати від характеристик району: будинки стоять на висоті і для подачі тепла треба створювати тиск, або ж об'єкти розташовані на рівнині, і тоді центральний пункт для всіх - економічно доцільний.

UBR.UA: До сих пір при створенні ОСББ виникала маса проблем, жителі не могли вибрати компанію з прибирання території - остання не належала їм, забудовники нав'язують інвесторам свого приватного керуючого з непомірними тарифами. Як боротися з цим?

А. Близнюк: У березні Верховна Рада прийняла закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо об'єднань співвласників багатоквартирного будинку" (№ 8474). Він так і не вступив в силу, оскільки не був підписаний Президентом України. Ймовірно, він буде ветований і відправлений на доопрацювання. Цей законопроект якраз і вирішує існуючі проблеми. В ньому визначено поняття прибудинкової території і передбачається її передача людям у колективну власність. Документ також не дозволить створювати об'єднання трьом жителям. Адже, сьогодні забудовник, який підносить будинок повністю за гроші інвестора, може взяти 3-5 квартир, оголосити їх службовими - для двірника та інших комунальних працівників - і створити з допомогою цих, найчастіше, тимчасових, жителів ОСББ. А потім оголошують людям, що експлуатує компанія визначена і за обслуговування будинку потрібно платити великі гроші. Так от, за новим законом, таке буде неможливо: для створення ОСББ потрібна участь понад 51% жителів. Такий закон необхідний і ми сподіваємося, що він в будь-якому випадку буде прийнятий.

Надія Музлова, Український Бізнес Ресурс


Топ-оголошення

Два офиса 150м и 165м можно вместе н/ф м.Арскнальная 5мин от хозяина
Печерск, 150 кв.м, 45 000грн/месяц, Адреса: Печерський район, вул. Московська (нова назва - вул. ...

Офісні приміщення > Здам > Київ > Печерський р-н

Здам 4-хкімнатну з євроремонтом
Мира просп., 3 кімнати 50/-/- кв.м 3/10, 17 000грн./місяць 3/10, євроремонт: паркет, МПО, лоджія ...

Квартири > Здам > Дніпро > Індустріальний р-н

Топ-оголошення

Без % продам приміщення 82м2, фасад, Чапека 19 (Фучика), Соломянська площа, Чоколовка, Караваєві дачі, Київ
Солом'янка, Фучика вул., 19, 82 кв.м, 70 000$, Без % продам приміщення 82м2, фасад, Чапека 19 ...

Сфера обслуговування > Продам > Київ > Солом'янський р-н

3-х комнатная квартира в новом сданном элитном доме в Аркадии по интересной цене
Аркадия, 3 комнаты, 139/60/50 кв.м, 2/6, 105 000$, ЖК "Тенистый". Новый малоквартирный дом элитного ...

Квартири > Продам > Одеса > Приморський р-н

1-но комнатная квартира на Люстдорфской дороге по интересной цене
Черемушки, 1 комната, 30,4/16,5/6 кв.м, 5/5, 17 500$, Блочно-кирпичный дом. Второй ряд домов. Не ...

Квартири > Продам > Одеса > Малинівський р-н