Вся нерухомість > Новини > Ріелторам наказано капітулювати
↑ До списку новин

Ріелторам наказано капітулювати

22 серпня 2013

У найближчий рік сфера ріелторських послуг може бути монополізована. Саме на це спрямований новий законопроект, запропонований міністерством до обговорення. На думку експертів, подібні сценарії вже були реалізовані на ринках аудиторських та оціночних послуг, пишуть «Вечерние Вести».

У Міністерстві економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ) наполягають, що схвалення законопроекту «Про особливості здійснення ріелторської діяльності» дозволить створити систему захисту споживачів послуг і забезпечити високий рівень професіоналізму учасників ринку.

«Для України дуже актуальне прийняття профільного закону про ріелторську діяльність. Розроблений документ визначатиме правові, економічні та організаційні засади у цій сфері, підготовлені з урахуванням прогресивної міжнародної практики», - стверджує директор департаменту державної регуляторної політики та розвитку підприємництва Мінекономрозвитку Ігор Шевердін.

Проте гравці ринку впевнені: завдання даного нововведення більш приземлене. «Усім працюючим в нерухомості варто готуватися до монополізації сфери. Ринок аудиту та цінних паперів уже підім'яли, оцінювачі в процесі, - ще за тиждень до винесення законопроекту на обговорення повідомляла «ВВ» президент Ліги експертів України Світлана Бовсуновська, - тим більше що ріелторам буде дуже складно захищатися. Якщо у нас є хоча б закон про оціночну діяльність, то у них такого нормативу немає. Закон про ріелторську діяльність може бути прийнятий в одну ніч, а завтра почнуть навчати і сертифікувати тільки «потрібні» компанії, всі інші залишаться за бортом».

«Не опять, а снова»

 «Потуги врегулювати ринок ріелторської діяльності робляться постійно: це четверта версія законопроекту, яка виноситься на обговорення за останні півтора року. Вперше подібний норматив був поданий влітку 2011го з ініціативи депутата ВР Ігоря Прасолова і за консультаційній участі громадської організації «Ріелторська палата України». Однак той документ не витримував жодної критики: він був розроблений безпосередньо під цю громадську організацію, якій відводилася роль регулятора ринку. Саме тому гравці доклали максимум зусиль для блокування даного проекту», - розповідає «ВВ» президент Асоціації фахівців нерухомості України (АФНУ) Сергій Злидень.

Після цього Адміністрація президента дала доручення Кабміну створити законопроект з урахуванням необхідних поправок. У результаті в лютому 2012 року було скликано перше засідання робочої групи, до якої входили профільні міністерства і комітети, а також представники ВР і громадських організацій. Проте в новій версії нормативу ріелторів не влаштували два моменти: обмеження максимального тарифу комісійних та страхування діяльності, тобто зведення до мінімуму ролі професійних організацій. Перша умова обмежує ведення підприємницької діяльності як такої, а друга може бути використана для монополізації сфери, так як запропонувати дрібним гравцям ринку непідйомну суму страхового внеску буде нескладно.

Ці ж спірні моменти перейшли і в теперішній варіант законопроекту. Крім того, додався ще один - адміністрування ринку з боку держави. Зокрема, вводиться обов'язкова сертифікація ріелторів та внесення їх до реєстру. Причому, швидше за все, ці функції будуть закріплені за Мінекономіки, враховуючи, що нинішнім міністром МЕРТ є не хто інший, як Ігор Прасолов.

Хто у виграші?

На думку опитаних експертів, від прийняття такого закону виграти можуть тільки «сімейні» ріелтори. У той же час ані кінцевий споживач, ані держава змін не помітять. Споживача цікавлять три речі: якісне обслуговування, вартість послуг і гарантія безпеки операції. Але навіть з прийняттям даного закону ріелтор все одно не зможе проводити будь-які перевірки. Щоб це відбулося, потрібно вносити зміни до інших законів.

Нічого доброго не обіцяє і обмеження комісійних на рівні не більше 3% від суми угоди. Адже сьогодні цей показник плаває в межах 2-2,5%. І якщо зараз у клієнта є можливість торгуватися і знаходити ріелтора «по кишені», то після введення обмеження все будуть працювати саме за вказані 3%.

У той же час держава не отримає ніяких додаткових надходжень до бюджету. «Справа в тому, що договори на комісію офіційно ніхто проводити не буде. А значить, і не буде бази для оподаткування. В Україні вже давно безуспішно намагаються контролювати ринок оренди квартир. Але поки що збори сплачують лише ті, кому це подобається, інші 90% працюють у тіні», - пояснює експерт консалтингової компанії SV Development Сергій Костецький.

Щоб не допустити законодавчих перекосів і можливої ​​монополізації сфери нерухомості, члени АФНУ готують лист-звернення до прем'єр-міністра України Миколи Азарова та голови Мінекономрозвитку. Зокрема, в ньому буде зазначено, що до розробки даної версії закону не залучалися громадські організації та гравці ринку, а також те, що жорстке адміністрування з боку держави йде врозріз як з європейським досвідом, так і з офіційним курсом України на дерегуляцію економіки.

Тетяна Коломиченко, «Вечерние Вести»


Топ-оголошення

Аренда комнаты для девушки Харьковское Шоссе
Нова Дарниця, Славгородська вул., 4, 16 кв.м, 9/10, 3 000грн/місяць, Аренда комнаты в Дарницком ...

Кімнати > Здам > Київ > Дарницький р-н

Продам 2-хком.кв. ул.Жуковского/ЖК "Замок Кольорів".
Центр, 2 кімнати 98/30/20 кв.м 4/11, 195 000$, Продам 2-хком.кв. ул.Жуковского/ЖК "Замок Кольорів". ...

Квартири > Продам > Одеса > Приморський р-н

Топ-оголошення

Пропоную купити ділянку вул. Каруни, під бізнес.
Воронцовский (Воронцовка), 8 соток, 60 000$/год, Пропоную купити ділянку вул. Каруни. Загальна площа ...

Земельні ділянки > Здам > Дніпро > Амур-Нижньодніпровьский р-н

Сдам. Дом 4-к. Амур, ул.Береговая.
Берегова вул., 4 кімнати, 87 кв.м, 6 соток, 17 000грн/місяць, Сдам. Дом 4-к. Амур, ул.Береговая. ...

Будинки. Котеджі. Дачі > Здам > Дніпро > Амур-Нижньодніпровьский р-н

Продам 2к 72м Электротехническая 43 ЖК Деснянский без комиссии
Троещина, Электротехническая ул., 43, 2 комнаты, 72/36/18 кв.м, 19/25, 60 000$, Продам 2к квартиру ...

Квартири > Продам > Київ > Деснянський р-н