Вся нерухомість > Новини > Трикімнатна квартира на Троєщині стане «розкішшю»?
↑ До списку новин

Трикімнатна квартира на Троєщині стане «розкішшю»?

30 травня 2013

Не встигли платники податків зітхнути з полегшенням після того, як податок на нерухомість відклали, як його вже збираються замінити іншим - податком на розкіш.

Законопроект «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування предметів розкоші» вніс на розгляд комуніст Спиридон Кілінкаров у лютому цього року. Ми вирішили розібратися, яка нерухомість буде вважатися розкішшю і кому доведеться платити цей податок.

Хто заплатить?

Відповідно до даного документа, податком буде обкладатися квартира, вартість якої перевищує 1000 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного року, загальна площа якої перевищує 200 кв. метрів. Крім того, доведеться заплатити за дачний будинок, котедж або житловий будинок садибного типу, а також за нежитлові приміщення, розташовані на одній земельній ділянці з перерахованими вище об'єктами, вартістю понад 2500 розмірів мінімальної заробітної плати, загальна площа будинків або окремо нежитлових приміщень повинна бути більше 500 кв. метрів.

Виходить, що згідно з цим законом, в Україні розкішшю будуть вважати квартиру вартістю понад $ 143000 або ж звичайну три-, чотирикімнатну квартиру, нехай навіть і на околиці міста, за умови, що її метраж буде понад 100 кв. метрів. Розкішшю виявляться і «хрущовки», наприклад, в центрі Києва, де квадратний метр житла коштує дорого, наприклад, на Печерську. У такому разі не надто заможних господарів цих ласих метрів змусять змінити своє житло, а «хрущовки» можна буде викупити, наприклад, під будівництво елітних новобудов.

На Печерську в розряд розкоші потрапить навіть двокімнатна квартира в «хрущовці». Приміром, зараз продають таку квартиру на бульварі Лесі Українки за $ 175000. Якщо вважати, що ця ціна і є оціночна вартість нерухомості, то можемо підрахувати податок, який доведеться платити тільки за двокімнатну квартиру на Печерську. При ставці податку в 0,5% сума податі дорівнюватиме 7000 гривень!

При цьому база оподаткування житлової та нежитлової нерухомості буде визначатися за оціночною вартістю або за загальною площею в квадратних метрах. З тексту проекту абсолютно неясно, за яким принципом все-таки будуть визначати, підлягає об'єкт оподаткування - за вартістю або ж за площею...

Далі перераховують об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, які знаходяться у власності одного господаря. Якщо у одного власника є кілька об'єктів житлової нерухомості, їх ціна перевищує 3000 розмірів мінімальної заробітної плати, а загальна площа - більше 600 кв. метрів, або ж в руках однієї людини зосереджені комерційні приміщення вартістю більше 2000 розмірів мінімальної заробітної плати, загальна площа яких перевищує 500 кв. метрів, то майно цих осіб потрапляє під оподаткування. Нижче, у пункті 265.3.2, уточнюють, що за наявності у платника податку кількох об'єктів оподаткування база оподаткування визначатиметься окремо по кожному з об'єктів.

Під оподаткування не потраплять наступні об'єкти житлової нерухомості: ті, що належать державі або територіальним громадам; ті, які розташовані в зонах відчуження і за законом підлягають відселенню; ті, в яких функціонують дитячі будинки сімейного типу, проживають сім'ї опікунів, які виховують не менш 5 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; багатоквартирні житлові будинки, що знаходяться на балансі юридичних осіб; гуртожитки.

Про додаткові витрати доведеться задуматися не тільки «багатим» з власною квартирою, а й орендарям. Адже ту ж суму необхідної оцінки і щорічний платіж за так звану розкіш орендодавці швидше за все перекладуть на квартиронаймачів.

У скільки обійдеться розкіш

Ставка податку для житлової та нежитлової нерухомості складе 0,5% від оціночної вартості об'єкта. А це означає, що навіть якщо ваша нерухомість потрапить під податок тільки за розміром площі, вам все одно не вдасться уникнути спілкування з оцінювачем. Адже розраховувати ставку необхідно, виходячи з ціни, встановленої оцінювачем.

Якщо говорити про нижню планку податку, припустимо, про квартиру вартістю $ 150000, то це буде приблизно 6000 гривень на рік. Погодьтеся, що це чимала сума для українців, середня заробітна плата яких становить трохи більше 3000 гривень. А для пенсіонерів та інших незахищених верств населення це і зовсім космічна сума, нехай навіть платити її доведеться раз на рік.

Про те, яка ситуація виникла з оцінювачами, окрема розмова. З 17 квітня набула чинності постанова Кабміну № 231, згідно з якою будуть обкладати податком доходи фізичних осіб від відчуженого майна. При цьому самі оцінювачі не можуть зараз працювати як раніше, так як їх будуть відбирати і навчати заново. На думку експертів, до серпня кількість оціночних фірм зменшитися до 150-200, притому, що зараз їх більше 10 тисяч, саме через нові вимоги до освіти. Таким чином, законопроект про податок на розкіш разом з постановою № 231 Кабінету Міністрів, за твердженням оцінювачів, ведуть до монополізації ринку оцінки нерухомості. Це, у свою чергу, може призвести до того, що замість сьогоднішньої вартості оцінки в 300-400 гривень вона виросте до 2-3 тисяч гривень. Доходи угодних законодавству оцінювачів збільшаться пропорційно.

Так стверджують оцінювачі. Але це лише одна з можливих версій майбутнього розвитку подій. Якщо оцінювачів залишиться в п'ять разів менше, ніж працює зараз, то і роботи у них буде в п'ять разів більше, а, отже, і доходів.

Втім, не варто забувати, що спроби прибрати до рук оцінку уряд вже зробив, але успіхом вони не увінчалися. Зараз ініціатива, в черговий раз, зіткнулася з протидією з боку оцінювачів. Судячи з усього, далі буде.

Проект передбачає, що суму податку буде обчислювати платник податків самостійно станом на 1 січня звітного року і відображати в річній декларації про майновий стан і доходи.

Звичайно, платити податок за те, що квартира виявилася нехай навіть на 5 метрів більше, ніж метраж, заявлений у законі, мало кому захочеться. Можливо, багато хто спробує знизити оціночну вартість свого житла, в результаті чого ті ж обрані оцінювачі зможуть озолотитися, а ціни на ринку нерухомості зміняться.

Звичайно, закон поки не прийнятий. Але те, що даний документ спрямований на те, щоб збирати податі з усіх, у кого є хоч щось за душею, вже видно неозброєним оком. Популістське гасло «Багаті повинні заплатити» тут явно не працює, або ж за законом багатих у нас явно більше, ніж прийнято вважати.

Катерина Колонович, Domik.net-нерухомість


Топ-оголошення

Терміново продаю простору 1к.квартиру на Намиві
Озерна, 1 кімната, 37/20/7 кв.м, 9/9, 21 000$, Пропоную Вашій увазі до продажу простору 1к. квартиру, ...

Квартири > Продам > Миколаїв > Заводський р-н

Власник, Без-% ДІЛЯНКА-25сот. під забудову, с.Зозулі, вул.Гагаріна, Васильківський район
вул.Гагаріна, 25 соток, 25 000$, ПРОДАЖ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ - 25сот с.Зозулі, вул.Гагаріна, ...

Земельні ділянки > Продам > Київська обл. > Васильківський р-н > Зозулі

Топ-оголошення

Е-оселя! Продам 2-ю квартиру 72м Винграновского 2 ЖК Вудстория без комиссии
Новая Дарница, Полесская ул., 4, 2 комнаты, 72/30/18 кв.м, 20/25, 75 000$, Продам 2-х квартиры ...

Квартири > Продам > Київ > Дарницький р-н

Продам 2 до кв ХК "Кришталеві джерела"
Теремки-1, 2 кімнати 62/32/13 кв.м 8/9, 60 000$, Теремки-1, Феофанія, ст М. "Іпідром" 5 хв. їзди, ХК ...

Квартири > Продам > Київ > Голосіївський р-н

Сдам жилье в Днепропетровске -(Днепре)-
1 500грн/месяц, Сдам жилье -в г, Днiпро, (Днепропетровск) по срокам от недели -месяца, длительно- ...

Кімнати > Здам > Дніпропетровська обл. > Солонянський р-н > Солоне