Вся нерухомість > Новини > ОСББ в Україні: вигоди та ризики
↑ До списку новин

ОСББ в Україні: вигоди та ризики

7 грудня 2011

Україна невблаганно рухається до приватизації та приватного управління в економіці. Не минули ці тенденції і житлово-комунальне господарство, систему функціонування якого через збитковість і відсутність реформування фахівці вже давно називають рудиментом.

Державні чиновники твердять: треба переходити на ОСББ - об'єднання співвласників багатоквартирного будинку. Однак до цієї ініціативи влади українці ставляться з острахом і недовірою. Воно і зрозуміло - як можна довіряти реформам держави, корупція і недосконалість законодавства якого досі лякає світ? Найбільше страхи мешканців пов'язані з питаннями фінансування ОСББ та правових норм. А влада в процесі популяризації проекту під назвою "ОСББ", і не поспішає з роз'ясненнями. Чиновники, як завжди, озвучують лише плюси. А як бути з мінусами? Спробуємо розібратися.

Як повідомлялося раніше УБР від 29.11.11 р.: "Прем'єр-міністр України Микола Азаров доручив створити постійно діючу раду при Кабінеті міністрів для вирішення проблем ОСББ. Про це він заявив у вівторок під час зустрічі з керівниками об'єднань співвласників багатоквартирних будинків міст Україна в одному з ОСББ міста Києва, повідомляє прес-служба КМУ".

Управлінець - не власник

У радянські часи люди об'єднувалися в житлові кооперативи, щоб управляти своїм житлом на власний розсуд. У нинішні часи аналогом радянських кооперативів стали ОСББ. Чиновники в один голос твердять: процес створення подібних об'єднань мешканців треба стимулювати. З цією метою держава виділяє разову матеріальну допомогу на капітальний ремонт будинків. Однак крім грошей і нових прав жителі багатоповерхівок отримають і нові обов'язки. Тепер вони будуть у відповіді не тільки за свої квартири (як колись), але і за всі інші квадратні метри будинку (горища, сходові площадки), які теж потребують опалення, ремонту та прибирання. У той же час ОСББ як юридична особа не є власником будинку, і не може повноправно розпоряджатися нерухомим майном, яке входить в об'єднання.

ОСББ - це неприбуткова юридична особа, створена власниками житлових і нежитлових приміщень для спільного розпорядження, утримання та управління своїм будинком та прибудинковою територією. Тобто ОСББ створюється на основі права спільної власності і представляє лише співвласників нерухомості, які вирішують, хто буде обслуговувати будинок, яка буде квартплата, кому здавати в оренду нежитлові приміщення тощо.

При цьому важливо розуміти, що об'єднання співвласників несе лише управлінські повноваження, а не стає власником будинку в цілому. Цю норму українські мешканці не завжди розуміють. Так, наприклад, якщо в будинку є неприватизовані квартири (у яких немає господарів), то засновники ОСББ часто вважають, що можуть ставати власниками цих квадратних метрів. Однак це не так. "У Києві в кожному будинку є або було своє відомче житло, яке не є приватизованим. Воно належить міській громаді. В одному з будинків люди об'єдналися в ОСББ і згадали, що у них в будинку є дві неприватизовані квартири. І вони вирішили забрати їх собі . Тобто в своє ОСББ під так зване службове житло", - розповідає президент Союзу фахівців з нерухомості України Олександр Рубанов.

Однак, як зазначає експерт, за законом неприватизоване житло в будинку належить державі або міській громаді, а ОСББ увазі лише утримання та управління будинком та прибудинковою територією. Тому, на думку Рубанова, потрібно скоріше розібратися з неприватизованими квартирами, адже ті, хто буде утворювати ОСББ надалі, буде помилково вважати, що таке житло можна забирати собі.

Що потрібно знати для створення ОСББ?

Ситуація з неприватизованими квартирами ще раз підтверджує те, що для створення ОСББ потрібні не тільки ініціативні люди, але і хоч частково підковані в правових і фінансових питаннях. А таких - дуже небагато. За даними президента Київського центру сприяння розвитку ОСББ Дмитра Корчака, на сьогодні в Києві створено близько 800 ОСББ, з 11 500 багатоквартирних будинків, зареєстрованих у столиці. Але з тих, що вже створено, лише частина функціонує, а решта - існують лише на папері. В цілому в Україні створено 14, 5 тисяч ОСББ. У той час як планувалося - не менше 45 тисяч.

"Статистика створення ОСББ за останні 10 років показує: сподіватися в цій справі на ініціативні групи не варто. Тільки в одиницях новобудов за останні 10-15 років створено ОСББ, і далеко не завжди це робиться на законних і добровільних засадах. Найчастіше їх створення відбувається шляхом узурпації влади приватними ЖЕКами. По суті, виходить, що ЖЕК стає керуючою компанією, та ще й нав'язує жителям свої послуги, просто висмоктуючи амортизаційні відрахування", - говорить екс-міністр ЖКГ України Олексій Кучеренко.

При цьому він нагадує, що в запропонованій Президентом Україна економічній програмі, а конкретно - в тій її частині, де йдеться про створення організацій співвласників багатоквартирних будинків, прописано, що наступного року необхідно розробити закон про обов'язковість створення ОСББ. "Не знаю, хто порадив саме так викласти це в офіційному документі, але фахівцям зрозуміло, що таке формулювання звучить нерозумно. Оскільки ОСББ за своєю суттю - громадянська добровільна організація, і ніхто заради ОСББ не дозволить змінювати положення в законодавстві про громадянські організації", - коментує Кучеренко. Тому експерти акцентують увагу на тому, що в справі створення ОСББ рішення про об'єднання повинна виходити від всіх мешканців будинку.

Ринкові ціни чекають українців

Разом з тим, незважаючи на критику багатьох аспектів створення ОСББ, експерти галузі вважають, що без створення подібних кондомініумів в Україні не буде вирішена проблема модернізації житлового фонду, адже, по суті, у нього зараз немає конкретного господаря. "Головна мета створення ОСББ полягає в тому, щоб жителі будинків контролювали фінансові потоки і могли отримувати якісну послугу за ті гроші, які вони платять", - говорить Дмитро Корчак і приводить у приклад Європу, де люди платять гроші тільки за якісні послуги. "А у нас в країні висвітлюють, як правило, тільки негативний досвід за освітою ОСББ, - упевнений він. - Усі шукають недоліки. Люди, що жили при радянській владі, не звикли жити за ринкових умов. І це велика проблема. Але потрібно розуміти, що пора звикати до ринкових цін, і потрібно, щоб в Україні був ефективний домовласник. Усі заяви про непотрібність таких реформ - це популізм".

Ну а для того, щоб людям було легше розібратися з усіма нововведеннями, які стосуються створення ОСББ, в столиці вже створено десять координаційних центрів, на базі яких киянам надають допомогу юридичного та економічного характеру. "У Києві люди платять за послуги вчасно, - каже Корчак. - Але вони не розуміють, що за ті гроші, які вони платять, ця послуга може бути набагато якісніше. Тому створення ОСББ - це вихід із ситуації, що склалася".

А що думають користувачі?

Поки чиновники і мешканці намагаються розібратися, чого більше в ОСББ - плюсів чи мінусів, українці продовжують ставитися до них з побоюванням. Про це свідчать і результати опитування, проведеного на сайті UBR.UA. Так, 59,65% респондентів (1341 осіб) вважають, що освіта ОСББ - це насильницька політика влади з перекладання проблем ЖКГ на мешканців. Ще 17,08% читачів (384 респондента) заявляють, що освіта ОСББ є нічим іншим, як черговим способом викачування грошей з мешканців будинків. У той же час 19,71% опитаних (443 читача) відзначають, що ОСББ є єдиним реальним інструментом для грамотного управління багатоквартирними будинками. І лише 3, 56% опитаних (80 осіб) упевнені, що освіта ОСББ дає можливість заощаджувати кошти на комунальні послуги. Усього в голосуванні на сайті взяли участь 2248 чоловік.

Олена Берестенко, УБР


Топ-оголошення

Продажа 48.11 кв.м вид на озеро Вырлица ул.Ревуцкого 54 м.Харьковская
Позняки, Ревуцкого ул., 54, 1 комната, 48/18/18 кв.м, 9/25, 61 000$, ЖК Ревуцкий, ул.Ревуцкого 54, ...

Квартири > Продам > Київ > Дарницький р-н

Оренда офісу 323 КВ.М З ВЛАСНОЮ ТЕРАСОЮ
Саксаганського вул., 75, 323 кв.м, 24$/кв.м/місяць, Оренда офісу 323 КВ.М З ВЛАСНОЮ ТЕРАСОЮ бізнес ...

Офісні приміщення > Здам > Київ > Голосіївський р-н

Топ-оголошення

Аренда офиса в новом БЦ, офис 185 кв.м., Идеально под it-компанию.
Лук'янівка, 185 кв.м, 250грн/кв.м/рік, Аренда офиса 185 кв.м., в новом БЦ, улица Глубочицкая 17. Офис ...

Офісні приміщення > Здам > Київ > Шевченківський р-н

Продаю дом 200 кв.м., Новые Петровцы, коттеджный городок Балатон
Коттеджный городок Балатон, 5 и более комнат, 200 кв.м, 6 соток, 199 900$, Продается дом в коттеджном ...

Будинки. Котеджі. Дачі > Продам > Київська обл. > Вишгородський р-н > Нові Петрівці

Сдам жилье в Днепропетровске -(Днепре)-
1$/месяц, Сдам жилье -в г, Днiпро, (Днепропетровск) по срокам от недели -месяца, длительно- Комнаты, ...

Кімнати > Здам > Хмельницький