Вся нерухомість > Новини > Реорганізація житлово-будівельного кооперативу в об'єднання співвласників багатоквартирного будинку
↑ До списку новин

Реорганізація житлово-будівельного кооперативу в об'єднання співвласників багатоквартирного будинку

19 серпня 2014

Епоха житлово-будівельних кооперативів, як співтовариств власників житла, які здійснюють обслуговування та експлуатацію будинку та прибудинкової території, поступово йде в минуле, і на їх місце приходять об'єднання співвласників багатоквартирних будинків, які мають більш широкі, закріплені законодавством, можливості щодо організації обслуговування будинку. Яким чином здійснити реорганізацію житлово-будівельного кооперативу в об'єднання співвласників багатоквартирного будинку з'ясовував Prostopravo.com.ua.

Можливість створення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - ОСББ) шляхом реорганізації житлово-будівельного кооперативу (далі - ЖБК) передбачена статтею 5 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку».

Реорганізація відбувається на підставі рішення Загальних зборів членів ЖБК. Збори проводяться відповідно до статуту ЖБК та вимогами Закону України «Про кооперацію». З моменту прийняття рішення про реорганізацію ЖБК в ОСББ таке зібрання вважається установчим для ОСББ і процедура його проведення регулюється Законом України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку».

Приймати участь в установчих зборах можуть члени ЖБК, які повністю оплатили вартість житлових приміщень і належної частки у вартості нежилих приміщень та іншого майна, а також виявили бажання взяти участь у зборах.

Результатом роботи установчих зборів ОСББ є прийняття рішення про створення об'єднання та затвердження його статуту.

Цивільний кодекс України передбачає під реорганізацією одну з наступних форм: злиття, розділення, виділення і перетворення. Саме про перетворення ЖБК в ОСББ і йде мова в даному випадку. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників, тобто ОСББ приймає на себе всі права і зобов'язання ЖБК.

Реорганізація ЖБК в ОСББ об'єднує в собі процедури державної реєстрації припинення підприємства та створення нової юридичної особи - ОСББ. Ці процедури регулюються Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців». Зокрема, стаття 37 цього Закону говорить про те, що для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті перетворення голова комісії з перетворення після завершення процедури припинення ЖБК (але не раніше завершення терміну заявлення вимог кредиторами) повинен подати державному реєстратору наступні документи:

  • заповнену реєстраційну картку за формою 8 на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті перетворення;
  • підписаний головою та членами комісії з припинення юридичної особи та затверджений загальними зборами членів ЖБК примірник оригіналу передавального акта, або його нотаріально завірену копію;
  • довідку архівної установи про прийняття документів, які підлягають довгостроковому зберіганню.

Звернемо увагу, що не вимагається нотаріальне засвідчення справжності підписів голови і членів коміссіі ї припинення ЖБК на передавальному акті в разі затвердження його загальними зборами членів ЖБК.

Державна реєстрація юридичної особи, створеної в результаті перетворення, здійснюється у тому ж порядку, що і новостворюваних юридичних осіб. Особливістю реорганізації ЖБК в ОСББ є те, що при реєстрації ОСББ не потрібно платити реєстраційний збір.

Для проведення державної реєстрації ОСББ необхідно подати державному реєстратору такі документи:

  • заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи (форма 1);
  • примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально завірену копію) рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення ОСББ;
  • два примірники статуту;

Процедура реєстрації ОСББ в результаті реорганізації ЖБК виглядає так: державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації, без розгляду, зобов'язаний перевірити ці документи на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи. За відсутності підстав для відмови у проведенні державної реєстрації ОСББ державний реєстратор повинен внести до реєстраційної картки на проведення державної реєстрації юридичної особи ідентифікаційний код і внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації юридичної особи на підставі відомостей цієї реєстраційної картки. Дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації ОСББ є датою його державної реєстрації. Строк державної реєстрації не повинен перевищувати три робочих дні з дати надходження документів державному реєстратору.

Не пізніше наступного робочого дня після отримання державним реєстратором від органів статистики, доходів і зборів, Пенсійного фонду України даних про взяття на облік юридичної особи державним реєстратором видається один примірник оригіналу статуту з відміткою державного реєстратора про проведення державної реєстрації юридичної особи та виписка з Єдиного державного реєстру .

Перетворення вважається закінченим з моменту державної реєстрації ОСББ та державної реєстрації припинення ЖБК.

Адвокат Дмитро Гутгарц, Prostopravo.com.ua


Топ-оголошення

Оренда офісу Печерський р-н., Дружба Народів бул
Печерськ, 75 кв.м, 15 000 грн./місяць, Оренда офісу Печерський р-н., Дружба Народів бул., 2/8 эт., 75 ...

Офісні приміщення > Здам > Київ > Печерський р-н

Здам в оренду 1-кімнатну квартиру
Хороша стильна квартира з всім необхідним для мешкання. Меблі, шафи, побутова техніка. Для ...

Квартири > Здам > Київ > Подільський р-н

Топ-оголошення

Кімната в комуні вул. Варненская/ Світ Шпалер Черемушки
Варненская 12, 36 кв.м 4/5, 9 500$, 1 кімната в комуні вул. Варненская - Світ шпалер 4/5 кімната 9 ...

Кімнати > Продам > Одеська обл. > Одесса

67 кв.м же/би 16 АСКАНИЯ ЖК Патриотика Без комісії!
Позняки, Гмыри вул., 2 кімнати 67/38/18 кв.м 21/25, 44 500$, же/би 16 Аскания ЖК Патриотика здача ...

Квартири > Продам > Київ > Дарницький р-н

Продам квартиру 50, 8м 2 ЖК Горизонт, вул. Костанди
Таирова, Костанди вул., 1 кімната 51/23/14 кв.м 9/25, 47 500$, Продам квартиру 50, 8м 2 ЖК Горизонт, ...

Квартири > Продам > Одеса > Київський р-н