Вся нерухомість > Новини > Землі склали ціну
↑ До списку новин

Землі склали ціну

18 серпня 2011

Українська земля подорожчала в півтора рази. Поки що на папері, але українським селянам наказано зробити все, щоб їхні паї відповідали виведеній урядом цифрі.

Всього один нормативний акт - і українська земля подорожчала в півтора рази. Кабінет міністрів ухвалив збільшити нормативно-грошову оцінку земель сільськогосподарського призначення в 1,7 рази - з 1 січня 2012 гектар ріллі, який зараз у середньому коштує 11,8 тис. грн, подорожчає до 20 тис. грн.

Нові розцінки будуть впроваджені по всій території Україні: з 1 січня всі землі будуть переоцінені згідно з новими тарифами.

Нормативна грошова оцінка землі формує базу, від якої розраховуються орендні платежі, і її підвищення автоматично збільшує витрати сільгоспвиробників, які орендують наділи. «Відповідно вдвічі виросте і орендна плата за використання земельних паїв - в середньому до 700 грн за гектар», - вказується в повідомленні Державного агентства земельних ресурсів (Держземагентства). Мінімальна ставка оренди в Україні становить 3% від нормативної грошової оцінки землі, проте в окремих випадках орендар (як правило, з числа великих аграрних холдингів) виплачує підвищену ставку, яка може досягати 5%. Однак набагато більш часті зворотні випадки, коли власник паю отримує на руки менше належної йому за законом суми. «Адже ніхто, в тому числі місцева влада, не перевіряє ще раз і не розбирається, є там 3%, чи ні», - відзначають фермери.

Збільшивши на папері ціну землі, влада переймалася тим, щоб реальна вартість не надто розходилася з фактичним станом і вартістю наділу. Так, усім селянам наказано почати працювати над поліпшенням якості землі. До кінця поточного року фермери, які обробляють понад 100 га ріллі, повинні розробити проекти землеустрою - документ, в якому з урахуванням екологічного стану та якості землі будуть економічно визначені сівозміни та впорядкування ділянки. «Кожний з голов сільськогосподарських підприємств та фермерів сподівається, що Верховна Рада в черговий раз відкладе введення штрафних санкцій за невиконання цієї норми закону ще на рік. Цього не буде. Вже підготовлено законопроект «Про державну підтримку збереження та відновлення родючості ґрунтів», яким передбачено економічне стимулювання сільгосптоваровиробників до виконання природоохоронних заходів та забезпечення відновлення і поліпшення стану українських ґрунтів. Також працюватиме виїзна сертифікована лабораторія, яка стежитиме за охороною земель», - попередив заступник голови Держземагентства України Микола Калюжний. На сьогодні більшість аграріїв обходиться без проектів землеустрою (як правило, тому, що витрати на ці роботи повністю лягають на землевласника) - за даними Держземагентства, в окремих регіонах число таких проектів йде на десятки. Враховуючи, що процедура розробки та особливо погоджень проекту землеустрою де-факто розтягнута в часі, фермерам слід не затягувати з проведенням цих робіт. Штрафи за відсутність проекту для фізосіб становлять від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Дискусії, скільки ж становить справедлива ціна українського чорнозему, не вщухають останні роки і особливо активізувалися напередодні скасування мораторію на продаж сільгоспземель. Розкид оцінок дуже широкий - ще в минулому році українська земля характеризувалася як найбільш цінний актив держави, здатний збагатити країну на мільярди доларів. Екс-прем'єр Юлія Тимошенко оцінила вартість землі в $400 млрд. Однак чим ближче «день «X», тим нижче названі цифри. Зараз все більше учасників ринку та експертів сходяться на думці, що український ринок сільгоспземлі навряд чи стартує з ціни вище $500. Цю оцінку (мінімальну для ціни гектара у Східній Європі) визнали обґрунтованою і в Держкомземі. «Нашими експертами підраховано, що в перший рік після відміни мораторію один га сільгоспугідь буде коштувати від $500 до $800», - заявив глава Державного агентства земельних ресурсів Сергій Тимченко. Однак, за його словами, в країні в наявності всі чинники для подальшого зростання цін, як мінімум, до рівня вартості землі в Польщі та Чехії, тобто до EUR 1.5-3 тис.

Продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення в Україні передбачається дозволити з 1 січня 2012 р. Це передбачено законопроектом N9001-1 «Про ринок земель». При цьому вводяться обмеження на покупку - кількісні (одна людина може зосередити у власності максимум 2-2,2 тис. га), а також обмеження права на покупку - іноземні громадяни та юрособи виключені з ринку землі.

Марія Бут, Экономические известия


Топ-оголошення

0%! Продаж НФ вільного призначення 415 м2, Караваевы Дачі
Караваевы Дачі, Караваева вул. 570 000$, НЕЖИТЛОВИЙ ФОНД, земля і приміщення в власності. Приміщення ...

Інше > Продам > Київ > Солом'янський р-н

Продам 2-х ком. кв. Французский бульвар/ ЖК "Французский".
Аркадія, 2 кімнати, 84/29/28 кв.м, 7/23, 105 000$, Продам 2-х ком. кв. Французский бульвар/ ЖК ...

Квартири > Продам > Одеса > Приморський р-н

Топ-оголошення

БЕЗ % Аренда офиса 176 м2, БЦ Микильский, м. Левобережная
Никольская Слободка, Никольско-Слободская ул., 1А, 176 кв.м, 44 000$/месяц, БЕЗ % Аренда офиса 176 ...

Офісні приміщення > Здам > Київ > Дніпровський р-н

Оренда офісу на оболоні
Оболонь, Тимошенко вул. 21, 143 кв.м 15$/кв.м/місяць, Оренда офісу на оболоні Ул.Тимошенко 21, метро ...

Офісні приміщення > Здам > Київ > Оболонський р-н

Продам 2-хком.кв. Французький бульвар/ЖК "Французький".
Центр, 2 кімнати 78/40/20 кв.м 6/25, 135 000$, Продам 2-хком.кв. Французький бульвар/ЖК ...

Квартири > Продам > Одеса > Приморський р-н