Вся нерухомість > Новини > ОСББ може здати в оренду стіни будинку
↑ До списку новин

ОСББ може здати в оренду стіни будинку

20 лютого 2014

Про те, як розвиваються українські об'єднання співвласників багатоквартирних будинків, нам розповіли голова правління ГО «ОЖСК, СМД «Вікторія», Член Національної ради з ОСББ при Кабміні Людмила Шанц, директор Асоціації підтримки ЖК, ЖБК та ОСББ Олег Новіков і керівник організації «Ресурсний центр для ОСББ» Михайло Васюта, пише «Сегодня».

ПРО ЩО ЙДЕ МОВА

Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку - це юридична особа, яку спільно створюють мешканці будинку, або, точніше, власники наявних в цьому будинку квартир і нежитлових приміщень. Для зовнішнього світу - властей і постачальників комунальних послуг - ОСББ виступає в ролі представника всього будинку і розпорядника спільної нерухомої власності мешканців (коридорів, підвалів і т. д.).

«Вищий орган» такого об'єднання - збори членів, на якому вирішуються стратегічні питання на зразок твердження постачальників комунальних послуг та їх обсягу. Там же вибираються правління і голова. Теоретично створення такого об'єднання має дозволяти мешканцям краще захищати свої права і домагатися більш якісного обслуговування будинку. Крім того, ОСББ, особливо в будинках старої споруди, допомогло б зняти з місцевих бюджетів навантаження на дотування вічно збиткового комунального господарства.

Офіційна біографія ОСББ в нашій країні почалася в 2002 році після публікації Закону «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», який діє і зараз, хоча і з рядом поправок і доповнень. Згадані ОСББ і в Законі України «Про Загальнодержавну програму реформування і розвитку житлово-комунального господарства на 2009-2014 роки», одним із напрямків якої позначено посилення впливу мешканців будинків на умови проживання та якість обслуговування шляхом створення таких об'єднань. У програмі передбачена держпідтримка для реалізації інвестиційних проектів з технічного переобладнання та капітального ремонту житлових будинків, в яких створюються або вже створені ОСББ, а також часткове погашення основної суми кредитів, відсотків за кредитами, лізингових платежів, якими обтяжують себе такі об'єднання. У Програмі економічних реформ Януковича було прямо зазначено: «Впровадження ОСББ на обов'язковій основі до 1 січня 2014 р.». Але реалізувати цю норму поки не вийшло.

ОБЕРУТЬСЯ ГРОШІ

На те, щоб життя в будинку стало комфортнішим, потрібні гроші. Основні джерела фінансування ОСББ - гаманці його членів. Мешканці скидаються на витрати, пов'язані з організацією та функціонуванням ОСББ (на ту ж зарплату голові правління і бухгалтеру); оплачують регулярні платежі для погашення експлуатаційних витрат, поточного ремонту тощо. Скидатися доводиться і на разові великі витрати на кшталт капітального ремонту.

З іншого боку, ОСББ може і заробляти. Так, за словами Михайла Васюти, у Львові кожне третє об'єднання здає в оренду частини стін (під рекламу) або конструктивних елементів (наприклад, для установки антен або ящиків телекомунікаційних компаній). Можна отримувати гроші за оренду нежитлових приміщень і від інших видів діяльності - на що вистачить фантазії та підприємницької жилки.

ЗАРАДИ ЧОГО ВСЕ ЗАТІВАЛОСЯ

Основні переваги ОСББ таяться в тих відмінностях відношення до будь-якої справи, які демонструє зацікавлений власник і ніяк не мотивований «бюджетний» працівник. Як правило, наші відносини з житловими конторами складаються за не дуже радісною схемою: ми платимо, скільки з нас вимагають, а отримуємо (або не отримуємо) ті послуги і в тій якості, які і в якій кількості нам їх вирішать надати. Тривала відсутність гарячої води, а то й нормального опалення взимку, невідремонтовані під'їзди, неприбраний двір і невивезене сміття - та хіба мало з чим доводиться стикатися середньому мешканцеві багатоквартирного будинку. І спробуй знайти того, хто за це відповідає, а потім домогтися, щоб він виконував свою роботу.

А ось ОСББ як юридична особа може саме вибирати постачальників комунальних послуг на конкурентній основі. Так що можна покінчити з типовою безгосподарністю наших комунальних служб, коли величезні суми, сплачені мешканцями, зникають, витікаючи через діряві труби і видув з холодних під'їздів. В ОСББ мешканці повністю контролюють те, куди витрачаються їхні кошти, і можуть платити тільки за ті послуги, які реально отримують. При гарній організації справи і при тій же якості послуг можна платити менше, або при тій же платі отримувати послуги більш високого рівня. Крім того, мешканці будинку можуть модернізувати своє загальне житло - утеплювати, встановлювати лічильники теплової енергії, більш енергоефективне обладнання тощо. В результаті платити за світло, тепло і воду потрібно ще менше.

ЗБИТКИ ПЕРШИХ РОКІВ. Втім, як каже Михайло Васюта, в перший рік-два або навіть три, після утворення ОСББ, плата, що стягується з мешканців, може бути трохи вище, ніж в будинках, що обслуговуються ЖЕКом. Це відбувається тому, що за багато років в будинках накопичилося безліч проблем, які потребують розв'язання та додаткового фінансування. Але при хорошій організації роботи в ОСББ суми в рахунках поступово зменшуються. Серед об'єднань, що працюють вже кілька років, багато прикладів таких, де мешканці платять рази в два менше, ніж у жеківських будинках, проте якість отримуваних послуг при цьому куди вище.

ПЛАНИ І ЦИФРИ

У Держпрограмі реформування і розвитку ЖКГ зазначено, що до кінця 2013 р. в Україні має діяти без малого 33 тис. ОСББ. Ця кількість охоплювало б майже третину всіх багатоквартирних житлових будинків у країні. Якщо скласти всі затверджені регіональні програми створення ОСББ, то, за даними Мінрегіону, на початок цього року ми повинні були б мати майже 51 тис. таких об'єднань.

Вийшло, однак, дещо інакше: на початок 2014-го в країні працювало всього 16 917 ОСББ (за 2013-й їх створили 1214).

Рекордсменом у цій справі стала Одеська область, виконала план майже на 160 % (всього тут 948 ОСББ). Всі інші регіони до запланованих висот не дотягли. Причому 50 % -й рубіж поки переступила лише третина регіонів - 9 з 27. Сумний рекорд належить місту Севастополю - 3,5 % від плану. Торік, приміром, там запрацювало всього 9 ОСББ.

ЧОМУ ГАЛЬМУЄ

Створенню об'єднань перешкоджає не до кінця опрацьована нормативна база. Так, зазначає Людмила Шанц, в законах написано, що при передачі будинку з балансу ЖЕКу на баланс ОСББ колишній власник бере участь у першому капремонті. Але не уточнено, як саме, а перспектива робити капремонт за свої гроші відлякує багатьох мешканців. У багатьох регіонах досі не вирішені питання взаємин з постачальниками комунальних послуг. Крім того, система ЖКГ не отримує належного фінансування в повному обсязі, в тому числі і на потреби ОСББ. За словами Васюти, держава таким об'єднанням зараз майже не допомагає.

Свою роль відіграє і пасивність мешканців. «Покричати, покритикувати ЖКГ мастаки усі, - каже Олег Новіков. - А от взяти на себе відповідальність - одиниці». Знайти грамотного і заповзятливого керівника ОСББ - проблема. Так що зараз все частіше як управителів наймають професіоналів зі сторони або укладають договір з професійною управляючою компанією.

Ряполов Костянтин, газета «СЕГОДНЯ»


Топ-оголошення

М. Лесная пешком ул. Жукова Сдается отдельная комната
Лесной массив, 3 000грн/месяц, М. Лесная пешком 10мин -ул. Жукова 21 Сдам аккуратную отдельную ...

Кімнати > Здам > Київ > Деснянський р-н

Сдам жилье в Днепропетровске, (г, Днепр) -Днепропетровская область --
1грн/месяц, Сдам жилье -в м, Днiпро, (Днепропетровск) - Варианты аренды жилья по срокам от недели - ...

Кімнати > Здам > Одеська обл. > Татарбунарський р-н > Татарбунари

Топ-оголошення

БЕЗ%, здам 3к квартиру 100м2, вул.. Коновальця (Щорса 32б), м.Печерська, Печерськ Київ Печерський район
Печерськ, Коновальця (Щорса) вул., 32Б, 3 кімнати, 100/70/25 кв.м, 12/18, 1 000$/місяць, БЕЗ%, здам ...

Квартири > Здам > Київ > Печерський р-н

Продажа офиса 122 кв.м., в БЦ с дизайнерским ремонтом, улица Глубочицкая 40
Подол, 122 кв.м, 152 500$, Продажа офиса в Бизнес-центре, офис 122 кв.м., улица Глубочицкая 40, 2/5 ...

Офісні приміщення > Продам > Київ > Подільський р-н

Михайлівка- Рубежівка; ( центр селища), 14, 22 соток; вул.Гірська, 12000 у.о
Гірська вул., 14,22 соток, 12 000$, Михайлівка- Рубежівка; ( центр селища), 14, 22 соток; ...

Земельні ділянки > Продам > Київська обл. > Києво-Святошинський р-н > Михайлівка-Рубежівка