Вся нерухомість > Новини > Як поділити квартиру при розлученні
↑ До списку новин

Як поділити квартиру при розлученні

11 липня 2013

Domik.net розбирався, як не залишитися в дурнях і отримати все, що належить кожному.

За законом спільно нажите в шлюбі ділиться між колишнім подружжям навпіл, якщо інше не припускають умови шлюбного контракту. І все ж, в ньому є деякі умови. Наприклад, обов'язковий пункт договору, в якому зазначено, що один з партнерів не може бути залишений після розлучення в істотно гіршому матеріальному становищі.

Але якщо все ж доведеться ділитися, то відносно нерухомості виникає природне запитання - як же бути, щоб кожному дісталася його частка? Розділити складно не тільки однокімнатну, а й двокімнатну квартиру, адже місця загального користування так і залишаться спільними.

Будь-яке майно, придбане в шлюбі, належить обом з подружжя на рівних правах, навіть якщо оформлене воно на когось одного. Законним способом відчуження майна на користь когось одного неможливе. Наприклад, при подальшому продажу квартири нотаріус може перевірити, чи купувалася дана квартира під час шлюбу. Якщо так, відчуження квартири буде можливим лише за письмової згоди другого з подружжя, завіреної у нотаріуса.

Розділ квартири навпіл, як ми і говорили вище, не вирішує проблеми. Тому колишні члени однієї сім'ї знаходять різні способи виходу з положення. Дуже часто квартира залишається у власності одного з подружжя, який зобов'язується виплатити грошову компенсацію другому в розмірі половини вартості цього житла. Тут важливо не забути про оцінку квартири експертами, щоб не переплатити за те, що вже не коштує грошей. У розрахунку варто врахувати зміну цін на ринку нерухомості, загальний стан житла.

При іншому способі розділу одному з подружжя дістається квартира, іншому - якесь інше цінне майно, наприклад, автомобіль. При цьому розділ повинен бути рівноцінним. Можливо, хтось один оплатить різницю вартості майна іншому, якщо розділ виявився нерівним. У такому процесі теж не обійтися без оцінювачів.

У відношенні квартир, які подружня пара взяла в іпотеку, діють свої правила. Тут багато що залежить від того, як поведе себе банк, що видав іпотеку, на які умови погашення боргу він погодиться.

Цікаво, що приватизована одним з подружжя квартира, відповідно до Закону «Про внесення змін до Сімейного кодексу України відносно майна, яке є особистою приватною власністю дружини, чоловіка», не підлягає розділу. Ця норма діє з 2011 року. Громадянин, який реалізував своє право на безкоштовне отримання державного нерухомого майна, стає його повноправним власником, і ділити його з чоловіком чи дружиною не зобов'язаний.

Не підлягають розділу також квартири, придбані до шлюбу, які є власністю одного з подружжя. Юрист Зореслав Замойський розповідає історію зі своєї практики, яка зараз чекає судових розглядів: «Квартиру чоловік придбав до вступу в шлюб. Після розлучення дружина не хоче виписуватися. Вона хоче виділити половину квартири на користь дітей і продати її. Чоловік не проти віддати половину квартири двом дітям по досягненню ними повноліття. Зараз обидва вони підготували позови до суду: він - з вимогою виписати колишню дружину з його квартири, а вона - з наміром отримати половину квартири для їх дітей». У такій ситуації суд, швидше за все, стане на бік колишнього чоловіка, резюмує Замойський.

Одне з питань, яке постає при розділі квартири, незмінно буде про те, що ж може належати дітям. Виявляється, за законом, в розділі квартири, яка належить одному або обом батькам, діти не беруть участь. У ст. 173 Сімейного кодексу України говориться, що майно належить батькам, якщо інше не встановлено судом. Тобто, частки дитини в квартирі немає.

Проте все ж можна закріпити частину квартири за дитиною. Це можливо у випадку, коли квартира ще не приватизована. Перед тим, як почати процедуру розділу нерухомості, потрібно приватизувати квартиру за участю дитини. Тільки в цьому випадку частка дитини буде вважатися її особистою власністю і не підлягатиме розділу як спільне майно подружжя.

Крім того, збільшення частки одного з подружжя, з яким залишаються діти, нагадує Замойський, можливе, якщо, приміром, дітей більше трьох або у дитини є серйозні проблеми зі здоров'ям. На користь обдарованих дітей також можуть збільшити частину нерухомості одного з подружжя. Рішення приймається в судовому порядку.

За наявності дітей, які залишаються з одним з подружжя при розлученні, існує ще один нюанс, про який нагадує юрист: «Той, з ким залишається дитина, не може продати свою частку в квартирі без дозволу від Комісії у справах неповнолітніх».

Займаючись розділом майна, не варто забувати про те, що половина належить вам по праву. Відстояти свою законну частку завжди можна, звернувшись до суду, а при потребі - до юристів.

Катерина Колонович, Domik.net-нерухомість


Топ-оголошення

Продажа 1-комн. квартиры в ЖК Метрополис м.Теремки
Теремки-1, Заболотного ул., 1, 1 комната, 41/18/5 кв.м, 4/22, 75 400$, Без комиссии! Идеально как для ...

Квартири > Продам > Київ > Голосіївський р-н

Здам. 2-к.кв. 8/9, же/м Перемога-3. Набережна Перемоги
Набережна Перемоги вул. 96, 2 кімнати 46/-/- кв.м 8/9, 8 000грн./місяць, Здам. 2-к.кв. 8/9, же/м ...

Квартири > Здам > Дніпро > Соборний р-н

Топ-оголошення

Земельна ділянка з виглядом на Вейк-парк. КП Лінія Успіху
5 соток, 11 000$, Площа ділянки - 5 соток. Ділянка розташована біля озера в коттеджном селищі "Лінія ...

Земельні ділянки > Продам > Одеська обл. > Овідіопольський р-н > Молодіжне

Вул. Київська 2-М, S=22, 5м, м. Житомирська. Чудовий краєвид.
Никольская Борщаговка, Зодчих ул., 2/12, 1 комната, 23/19/4 кв.м, 10/10, 17 000$, Вишневе, вул. ...

Квартири > Продам > Київ > Святошинський р-н

2.51 Га під бізнес фасад асфальтной дороги
Мотовилівська, 251 соток, 500$/сотка, 2.51Га Місце розташування земельної ділянки: Київська область, ...

Земельні ділянки > Продам > Київська обл. > Васильківський р-н > Велика Солтанівка