Вся нерухомість > Новини > Самобуди по-українськи: перші підсумки нової системи легалізації
↑ До списку новин

Самобуди по-українськи: перші підсумки нової системи легалізації

7 липня 2012

Спрощена система легалізації самобудів працює лише на словах, пише «Дело». Насправді будь-яку людину, яка побудувала на приналежній їй ділянці навіть крихітний туалет, можуть оштрафувати на 10 000 гривень.

Мати право чимось володіти в Україні ще не означає бути господарем своєї власності. Навіть, якщо у людини є окрема ділянка землі, зводити на ній будівлі своєї мрії вона може лише з доброго слова на то держави в особі величезного апарату реєстраційних органів, які завжди голодні і володіють цілим масивом каральних інструментів. Хто не знав, що навіть собачу будку необхідно реєструвати, вже через кілька хвилин буде дуже засмучений.

Обмежена свобода

Багато українців дійсно живуть "американською мрією": купити шматочок землі де-небудь на березі річки і побудувати там затишне житло. Але при цьому сотні тисяч громадян не підозрюють про те, що їх чекає далі. Як правило, похмура перспектива настає, як тільки людина вирішує, наприклад, переїхати, продавши своє архітектурну будівлю. Починаючи з'ясовувати, як це зробити, вона раптом розуміє, що не тільки не може продати, але навіть власником цієї нерухомості не є. Адже згідно з законодавством, право власності настає лише після того, як власність реєструється в державних органах і людина отримує набір правовстановлюючих документів. До величезної категорії порушників, що самобудуються, додається ще частина громадян, яка прекрасно знає про необхідність проводити реєстрацію, але не робить цього, не бажаючи зв'язуватися з ненажерливою ​​бюрократичною державною машиною. Такі люди, як правило, будують житло для себе "всерйоз і надовго", сподіваючись, що років так через 20 або більше в системі щось зміниться.

Бюрократія "по-простому"

Кілька років тому наш уряд ввів спрощену систему реєстрації самобудів. Головним нововведенням було значне скорочення кількості документів і довідок, які необхідно було отримувати заявникам. Зараз, наприклад, не треба погоджувати самобуд в місцевому управлінні архітектури, пожежної інспекції та ряді інших інстанцій.

Але все ж, за розповідями людей, які випробували процес за новою схемою, витрачатися на різні неофіційні платежі все ще потрібно, і немало. Чиновники чіпляються до кожного пункту стандартів і правил і цілком законно можуть відмовити у видачі паспорта.

Спрощення торкнулося також штрафів - до кінця 2012 року цей тягар істотно послабили. 1 січня 2013 р. закінчується дія ст. 97 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яка передбачає порівняно маленькі штрафи за самовільне будівництво будинків і будов - від 85 до 170 грн. З січня наступного року ця норма буде виключена і рядові громадяни будуть нести відповідальність за будь-яке будівництво без дозволу в розмірі від 10 200 грн до майже 12000 грн. Закон зазначає - якщо будівництво закінчене і побудований без дозволу об'єкт експлуатується, за експлуатацію такого роду будов передбачений штраф від 5950 грн до 6800 грн.

Але чи варто поспішати узаконювати, аби не потрапити під штрафний пресинг? "Якщо починати сьогодні, є всі шанси не встигнути до кінця року провести всі необхідні документарні маніпуляції", - вважає керуючий партнер юридичної компанії "Алексєєв, Боярчуков і партнери" Сергій Алексєєв. За його словами, тим, що не встигли, наступного року можуть "на ходу" перекваліфікувати їх порушення вже під нові штрафи. Крім того, на думку юриста, намагатися швидко узаконити самобуд без відповідних зв'язків і необхідного грошового запасу навряд чи варто.

Сергій Алексєєв також відзначає, що експлуатація об'єкта будівництва, який не був прийнятий належним чином в експлуатацію, є триваючим у часі правопорушенням. Це означає, що людина може бути притягнута до відповідальності в будь-який час, незалежно від того, скільки часу вона використовує нелегальну споруду.

5,5 тис. за кухню

Підприємець із Тернополя Микола Хоменко заплатив 5500 гривень штрафу за добудову кухні у своєму будинку. За його словами, він не реєстрував добудову не тому, що не хотів, а тому, що не знав про необхідність реєстрації.

"Я думав, що на своїй землі можна будувати все що завгодно, не отримуючи жодних дозволів, - розповідає підприємець. - Спочатку до мене прийшов інспектор БТІ і зажадав за 2 місяці легалізувати добудовану кухню. Я на наступний день відправився в ДАБК з необхідними документами і став у чергу. Через два місяці, коли означений термін добіг кінця, я все ще не міг вилізти з бюрократії".

За словами Миколи Хоменка, на прохання пришвидшити процес йому вельми прозоро натякнули, що "прискорення" вимагає додаткових зусиль. Але хто їх просто так буде прикладати? Розуміючи суть питання, але відмовившись інвестувати "лівий транш" в кишені чиновників, підприємець так і не отримав потрібних документів. Втім, Микола все ще сподівався пояснити все інспектору БТІ. Останній з'явився день-в-день по закінченню двох місяців, ніяких аргументів приймати не став і виписав штраф на 5500 гривень за невиконання своїх розпоряджень.

За словами юристів, від такого візиту державних службовців ніхто не застрахований. Проте, є спосіб перекрити дорогу подібним ходакам. У першу чергу, кожний громадянин України повинен розуміти, що його права захищає Конституція України, в якій є стаття про недоторканність приватної власності, в першу чергу, житла. Таким чином, кожний може просто не пустити державного контролера до себе в будинок або навіть у двір, якими б документами той не розмахував. Оскільки будь-який з них за вагою поступається Основному Закону країни.

"Державні службовці дуже часто користуються правовою безграмотністю наших громадян. До вас в будинок можуть спробувати прийти якісь перевіряючі служби від газопостачальних компаній, інспектора РЕЗ, пожежники, перевіряючі вентиляцію або димоходи, ті ж представники БТІ. Інтерес більшості їх зрозумілий - знайти порушення і отримати на цьому матеріальну вигоду. Всі ці контролери будуть посилатися на ті чи інші закони, постанови, якісь свої інструкції, правила і т.п. Але кожний громадянин України зобов'язаний знати, що до нього в будинок можуть зайти, тільки якщо на це є рішення суду. Всі інші документи, які вимагають від громадян допуску в їх житло, порушують Конституцію, стаття 30 якої дослівно каже: "Кожному гарантується недоторканність житла. Не допускається проникнення до житла чи іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку, не інакше як за вмотивованою постановою суду".

Більшість документів, на які посилаються перевіряючі, як правило або злегка відредаговані тексти радянських нормативних актів або підготовлені фахівцями "з минулого". Адже ще якихось 20 років тому у нас не було поняття приватної власності", - пояснює Сергій Алексєєв.

На думку юриста, в Україні необхідно змінювати правила роботи контролюючих органів, щоб не порушувати фундаментальні права людини. Деякі служби цим давно займаються. Наприклад, енергорозподільчі компанії на місцях не перший рік вирішують проблеми з винесенням електро- або газових лічильників не тільки з приватних будинків, але навіть за межі земельних ділянок, щоб звільнити себе від необхідності заходити для перевірки показників на територію приватників.

У той же час, професійні будівельники запевняють, що практика навмисного незаконного будівництва з наступною його легалізацією порочна, а в деяких випадках і злочинна. За словами керівника Асоціації забудовників Ірпеня "Солідарність" Костянтина Урбановського, сьогодні будівництво житлового об'єкта без дотримання державних будівельних норм, в майбутньому може обернутися трагедією.

"Норми повинні дотримуватися, оскільки спрощене розуміння технології будівництва часто веде до самоуправства. А це безпека тих, хто сьогодні проживає в житловому будинку, і тих, хто згодом його купить - нових власників". Нав'язування системи спрощеної легалізації розмиває відповідальність, - вважає Костянтин Урбановський. Адже є випадки, коли до житлового об'єкту прилаштовується гараж, який згодом ставиться або автомийкою, або автомайстернею. А це, як мінімум, порушення санітарних норм, з якими доводиться миритися сусідам.

"Сьогодні дозвільна система у сфері приватного будівництва значно спрощена. Проблема лише в тому, чи хочуть власники земельних ділянок дотримуватися законодавства. Безумовно, є ті, хто не знає про будівельні норми. Їм потрібно роз'яснювати, що процедура узгодження проста і доступна, а дотримання будівельних норм і правил дасть гарантії безпечного проживання в побудованому будинку. Однак є також і ті, хто знайомий з законодавством, але безвідповідально його порушує. Ось до них потрібно застосовувати відповідні санкції", - вважає Урбановський.

Напівприкрита альтернатива

До недавніх пір існував альтернативний спосіб легалізації самобудів через суд, який вимагав менше витрат часу, коштів і нервів. Згідно ч.5 ст. 376 Цивільного кодексу України, на вимогу власника (користувача) земельної ділянки, суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб. І це судове рішення має правовстановлюючу вагу - воно підтверджує ваше право власності на незаконну будову і дозволяє її експлуатацію без реєстрації в традиційному порядку.

Зараз, за словами юристів, у більшості випадків такий метод не працює. "Не так давно Верховний суд проаналізував цю практику і видав рекомендації щодо правильності застосування законодавчих норм з таких видів справ, - пояснив юристконсульт компанії "БТІ-Консалт" Олексій Панін, - сьогодні позивач зобов'язаний надати суду докази його звернення в ДАБК за отриманням дозволу. Інакше такий позов не буде розглядатися".

Але все ж, за словами Олексія Паніна, рекомендації Верховного суду не є обов'язковим документом і тому сьогодні суди все ще іноді приймають подібні рішення. Ймовірно все залежить від готовності власника самобуду "вкладати" в результат.

Реформа не з того кінця

На думку юристів, реформувати необхідно не штрафи, а саму систему державної реєстрації. Оскільки в тій же Європі, до ідеалів якої так прагнуть наші політики, простим громадянам і в страшному сні не присниться, що приватизація земельної ділянки або ж легалізація самобуду можуть тривати по кілька років.

Саме це стає причиною зростання кількості самобудів, оскільки громадяни не бажають витрачати найкращі роки свого життя на походи по чиновницьких коридорах, сплачуючи при цьому за кожний підпис. Саме це стає причиною віддалення громадян від держави в безпосередньому розумінні - кожна людина, збудувавши будинок або купивши квартиру, робить все, щоб її "внутрішнє" життя бачило якнайменше очей, особливо державних. На жаль, сьогодні набагато вигідніше інвестувати в триметрові забори, злих собак або навіть охорону, ніж цивілізовано платити державі за законне будівництво своєї мрії.

Ігор Гончарук, газета «ДЕЛО»


Топ-оголошення

ПРОДАЖ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ НИЖЧА ДУБЕЧНЯ 4 ГА
4 га, 350$/сотка, Призначення: під садівництво Ділянка межує з лісом, до с.Новосілки - 1км відстань ...

Земельні ділянки > Продам > Київська обл. > Вишгородський р-н > Нижча Дубечня

Оренда 1к. квартири, Дніпровський р-н, бул. В. Ради 18
Соцмістечко, Верховної Ради бульв., 18, 1 кімната, 30/17/7 кв.м, 4/5, 10 700грн/місяць, Оренда 1 к. ...

Квартири > Здам > Київ > Дніпровський р-н

Топ-оголошення

Продам 3 комнатную квартиру, ул. Канатная/Семинарская, 3/3, сталинка, общая площадь 71.1 кв.м.
Канатная ул., 3 комнаты, 71,1/-/- кв.м, 3/3, 75 000$, Продам 3 комнатную квартиру, ул. ...

Квартири > Продам > Одеса > Приморський р-н

Будинок, обкладений цеглою, в смт Гребінки, ділянка 12 соток
4 кімнати, 60 кв.м, 12 соток, 25 000$, Продається будинок в смт Гребінки Білоцерківський район ...

Будинки. Котеджі. Дачі > Продам > Київська обл. > Васильківський р-н > Гребінки

Оренда будинку в с. Стоянка
3 кімнати, 100 кв.м, 3 соток, 900$/місяць, Пропонуємо в довгострокову оренду дуже красивий, новий ...

Будинки. Котеджі. Дачі > Здам > Київська обл. > Києво-Святошинський р-н > Стоянка