Вся нерухомість > Новини > З центру Києва біжать торговці та ресторатори
↑ До списку новин

З центру Києва біжать торговці та ресторатори

26 серпня 2014

Магазини модного одягу і ресторани активно залишають центр Києва. Найбільше порожніх приміщень на найдорожчих вулицях столиці: Хрещатику, Городецького, Заньковецької, повідомили «Вестям» в консалтинговій компанії JLL.

Роздрібний оператор Fiba Retail оголосив про рішення закрити два флагманських магазина на Хрещатику під брендами Marks&Spencer і GAP, крім того, з центру міста пішли Mexx («Дельта Спорт») і Naf Naf («Інтермода-Трейд), Adidas, деякі ресторани, наприклад, «Планета Суші» і Soocre. Також чотири магазини в Пасажі закрив Helen Marlen Group: Passage15 Man, Vintage 48, Disquared2 і Helen Marlen2. «Ті марки, які пішли з центру міста, перебралися в ТРЦ, приміром, Helen Marlen Group успішно працює на 1,5 тис.кв.м в «Мандарині». В чому перевага ТРЦ? Вони генерують цільової потік», — пояснив «Вестям» партнер Української ритейл-асоціації Олександр Фіалка.

За даними дослідження JLL, вакантність приміщень стріт-рітейла в Києві з початку року збільшилася більш ніж утричі: з 3 до 10%. Найбільше постраждали магазини на центральних вулицях, які перебували в епіцентрі політичних подій. «За підсумками півріччя найвища вакантність у стріт-ритейлі була зафіксована на вулицях Архітектора Городецького (на рівні 33%), Заньковецької (26%) та Хрещатику (12%), які раніше були основними локаціями для відкриття флагманських точок і відрізнялися відсутністю вільних приміщень під оренду», — повідомила керівник відділу торговельних площ компанії в Україні Анна Чуботіна.

Догляд флагманських магазинів з престижних майданчиків пояснюють не тільки падінням відвідуваності в період активної фази масових протестів на Майдані з листопада 2013 р. по лютий 2014 р. «Споживчий попит продовжує знижуватися на тлі збереження напруженості на Сході України поряд з фундаментальними економічними проблемами, що негативно впливає на товарообіги рітейлерів. Вартість оренди на центральних вулицях Києва значно вища в порівнянні з торговими центрами, в умовах падіння продажів у роздрібних операторів немає можливості дотувати магазини, розташовані на Хрещатику та інших центральних вулицях. Таким чином, багатьом ритейлерам вигідніше закрити неприбуткові магазини, скоротивши загальні орендні витрати роздрібної мережі», — пояснили «Вестям» в консалтинговій компанія в сфері комерційної нерухомості CBRE.

«Орендні ставки в центрі — неадекватні. Ми платили за приміщення в рази більше, ніж заробляли. Ще в середині минулого року було прийнято рішення про закриття магазина, ще задовго до подій на Майдані», — на умовах анонімності сказав нам один орендарів, який пішов з центру міста.

Втім, біжать з центру не всі, деякі продовжують працювати, незважаючи на неприбуткову діяльність. «Ми боремося. Нам вдається знаходити взаєморозуміння з господарями приміщень, орендні ставки ми ще навесні зафіксували у гривні, в результаті не закрили жодного ресторану, не скорочували персонал. Хоча наш обіг на Хрещатику впав у рази. Сказати, що ситуація зараз покращилася, ми поки не можемо. Так, перед приміщенням вже не ночують люди, але відвідувачі поки що до нас не повернулися, ділова активність в центрі не відновилася. Офіси на центральних вулицях досі пустують, туристів не так багато. Ми сподіваємося, що через місяць-два люди повернуться на Хрещатик, а, значить, і до нас повернуться», — зазначив у розмові з «Вестями» генеральний директор Mafia Андрій Папко.

Оренда просіла на 30-40%

В JLL повідомили, що зниження попиту з боку орендарів призвело до падіння орендних ставок в центрі столиці. Причому чим престижніше було місце, тим сильніше здешевлюється оренда. На центральних вулицях (Хрещатику, Архітектора Городецького, Заньковецької та в Пасажі) в середньому на 40% — з $3,6 тис. На одному квадратному метрі на рік ($300 / місяць / кв.м) до $2,1 тис. / кв. м / рік ($180 на місяць). На прилеглих вулицях, в так званій зоні Центр 2 (що включає вулиці Богдана Хмельницького і Басейну, бульвари Лесі Українки та Тараса Шевченка) орендні ставки опустилися в середньому на 30% — до $600-840 за квадратний метр на рік. Для порівняння: в житлових районах, зокрема, на Позняках, Оболоні, Теремках і Святошино оренда подешевшала тільки на 15% (до $300-480 за кв. и на рік).

За даними CBRE, ставки на торговельні площі в ТРЦ, номіновані в доларі, знизилися з початку року на 20% (головним чином, за рахунок того, що були на початок кризи зафіксовані в гривні при курсі 10 грн за у.о.). На сьогоднішній день вартість оренди в кращих торгових центрах варіюється в межах $80 $136 кв. м / міс. за стандартну галерейную секцію на 100-200 кв. м. У менш успішних ТРЦ — $40 $68 кв. м / міс.

«Проте, враховуючи істотне знецінення національної валюти, ставки в гривневому еквіваленті в цілому по ринку знизилися незначно», — підкреслила Анна Чуботіна. «Дуже часто після початку падіння нацвалюти переписувалися договори оренди, з долара на гривню, причому за курсом 8 грн», — доповнив колегу Олександр Фіалка.

Що далі

Експерти сподіваються, що в найближчому часі фешн-рітейл повернеться в центр, адже барикади прибрані, а рух автомобілів по центру майже повністю відновлено. «На Хрещатику та прилеглих вулицях ми побачимо повернення рітейлерів протягом півроку. Добудовується ЦУМ, готовий запропонувати в 2015-му призабутий формат універмагу. Вже зараз «Глобус» пропонує цікаву, клієнт-орієнтовану концепцію, незабаром, я впевнений, туди повернуться орендарі», — запевнив Олександр Фіалка. Однак, на його думку, орендні ставки знизяться ненадовго. «Господарі приміщень налаштовані дуже консервативно. Вони готові надавати суттєві знижки — до 50%. Але тільки на рік — до відновлення потоку покупців», — сказав Фіалка.

Хоча партнер Української торгової гільдії Віталій Бойко впевнений, що повернення торгівлі в центр може відбутися тільки за умови збереження більш низьких орендних ставок на тривалий термін. «Магазин у центрі столиці — одна з умов заходу мережі в країну. Бажаючих багато, але в нинішніх умовах все розуміють, що повернути інвестиції їм буде складно. Товарообігу від 800 у.о. за квадратний метр, який був в 2012-2013-х в магазинах на Хрещатику, найближчим часом не досягти, наші люди зараз налаштовані на економію», — зазначив він.

Однак поки, за спостереженнями експертів, в стріт-ритейлі змінилися лідери. Традиційно активні fashion-ритейлери практично не розглядають нові майданчики. «У Києві готуються до відкриття кілька великих проектів ТРЦ (Retroville, Respublika, Lavina, Blockbuster і ін.), Fashion-ритейлери придивляються до нових майданчиків серед них», — пояснили в Українській ритейл-асоціації.

Проте, згідно з дослідженням JLL, виріс попит з боку аптек, кафе, ресторанів і продуктових магазинів на Центр 2 і житлову зону. «Сьогодні ринок стріт-рітейлу Києва - це ринок орендаря. Обсяг пропозиції вдвічі перевищує наявний попит, і власники змушені шукати компроміси і домовлятися про прийнятні умови з потенційними орендарями. Якщо перш рітейлерам було складно знайти підходяще приміщення в стріт-ритейлі, то вже в 2012-2013 роках площі шукали свого орендаря не більше двох місяців, тепер — до півроку», — сказала Анна Чуботіна.

Оксана Гришина, «Вести»


Топ-оголошення

Здам 1 комн. ул.Черняховского ЖК Фамільний
київська, 1 кімната, 7 500 грн./місяць, Здам 1 кому квартиру до м. броварів, ул.Черняховского 20. ...

Квартири > Здам > Київська обл. > Броварський р-н > Бровари

Здам в оренду торгівельну площу
Здаю магазин, 60 м2, 1 поверх, окремий вхід з фасаду, поряд з метро Лук'янівська, ул.Белорусская. Є ...

Торговельні приміщення > Здам > Київ > Шевченківський р-н

Топ-оголошення

Продажа дома и фасадного земельного участка ст. метро Житомирская.
Святошин, Львівська вул., вільне планування, 90 кв.м, 13,1 соток, 230 000$, Продается половина дома. ...

Будинки. Котеджі. Дачі > Продам > Київ > Святошинський р-н

Продам бокс в гаражному комплексі
Добротний двоповерховий гараж на ДВА автомобілі, просторі, 85 кв.метров з підвалом і оглядовою ямою і ...

Гаражі. Парковки > Продам > Київ > Шевченківський р-н

Осокорки. Вишеньки. Кооператив Острів, 17 км. від метро Славутич, поряд з Рів'єра Золоче.
Осокорки, 5 і більш за кімнати, 205 кв.м, 6 соток 95 000$, Осокорки. Вишеньки. Кооператив Острів, 17 ...

Будинки. Котеджі. Дачі > Продам > Київ > Дарницький р-н