Вся нерухомість > Новини > Нерухомість 2010: за що добудувати і кому продати?
↑ До списку новин

Нерухомість 2010: за що добудувати і кому продати?

27 травня 2010

Ситуація непорозуміння між банками і забудовниками виникла ще на початку кризи. Банкіри вважають забудовників ненадійними, а будівництво - інвестиційно-непривабливою галуззю. 4 млрд. гривень, на які сподіваються в Мінрегіонбуді, підуть тільки на добудову житла. Чи будуть в Україні зводитися нові будинки і як ситуація з відкладеним попитом позначиться на ринку нерухомості - з'ясовував кореспондент ЛІГАБізнесІнформ.

Фінансування 2010 

На 1 січня 2010 року в Україні налічується 4356 об'єктів незавершеного будівництва. За оперативними даними регіонів, на сьогодні є 49 777 квартир із ступенем готовності 50%. Для завершення їх будівництва необхідно 7 млрд. 953 млн.грн. Крім того, для добудови 27846 квартир зі ступенем готовності 70%, необхідно 4 млрд. 140 млн.грн.

Міністр регіонального розвитку та будівництва Володимир Яцуба каже, що щорічно за рахунок іпотечних кредитів будувалося 7,2% житла, а це майже 2,2 млрд.грн. При цьому банки мали можливість отримувати близько 200 млн. грн доходів.

На цей рік уряд дає забудовникам близько 4 млрд. грн. Про це заявив перший заступник Міністра регіонального розвитку та будівництва Анатолій Беркута. Всі ці кошти з дозволу Нацбанку і уряду, можуть піти на відновлення будівельної галузі, а точніше - на добудову різного ступеня готовності житла.

Однак, Національний банк України не готовий сьогодні давати дешеві кредити. "Але можна спробувати знизити процентну ставку на 5-6% за рахунок коштів, виділених Мінрегіонбуду (1 млрд. 400 грн, - ред.)", - заявив заступник голови Комітету ВР з питань будівництва, містобудування, ЖКГ та регіональної політики Ігор Лисов (Партія регіонів).

Коментуючи підсумки зустрічі забудовників та банкірів у Кабінеті Міністрів, присвяченій фінансуванню будівництва і проблеми недобудов, І. Лисов відзначив, що НБУ не дав конкретної відповіді на запитання: за якою ставкою банки готові фінансувати забудовників.

У свою чергу, представники комерційних банків заявили, що іпотеку почнуть кредитувати тоді, коли люди в стані будуть купити квартиру в недобудовах. "Питання зараз більше не в самому будівництві будинку, а в тому, як реалізувати квартири в ньому. Якщо компанія доведе, що вона в змозі реалізувати квартири, що у неї є хоча б 70% передоплати від людей - то я думаю, що гроші в банків знайдуться добудувати такий будинок. Проблема не в банках - в попиті ", - заявив Олексій Волчков, заступник голови правління" Першого Українського Міжнародного банку "(ПУМБ).

З відсутністю платоспроможного попиту згодні і забудовники, але багато хто з них не збираються продавати свої об'єкти в цьому році. Вони налаштовані тільки на те, щоб добудувати.

Без заділів на майбутнє 

Будувати і продавати в цьому році невигідно. Але ось дилема: без заділів в цьому році ринок очікує повний колапс в 2011-2012 роках.

Більше 2-х років в Україні нічого не будувалося. "Ми тільки зі скрипом добудовували готове. А це говорить про те, що на ринку поступово формується відкладений попит, який в 2011 році призведе до різкого стрибка цін", - заявив глава Української будівельної асоціації Лев Парцхаладзе.

Розуміють це і в уряді. За словами Миколи Азарова, вже в другій половині 2011 року і в 2012 році може скластися ще гірша ситуація через те, що на сьогодні підготовка та проектна документація на будівництво нових об'єктів не ведеться. "Мене, відверто кажучи, більше тривожить, що ми будемо робити у другій половині 2011 року - 2012, тому ми повинні акумулювати зусилля, щоб закласти основу для наступних років", - говорить він.

Але на даний момент у забудовників просто немає оборотних коштів для заділів. Самі ж забудовники говорять про те, що заділи в компаній є, але тільки у тих, хто вчасно пішов у генпідрядники.

Так, генеральний директор компанії ГК "Граніт" Віктор Видренко заявив: "Задільна програма у нас є. На вул. Білоруській в Києві ми розморозимо і почнемо знову будувати житловий будинок. Ми також починаємо будувати готель з міжнародним оператором в центрі Києва, і сподіваємося встигнути до Євро 2012. Готель ми будуємо як генпідрядники".

За його словами, багато будівельно-девелоперський компаній пішли в генпідряд. Це пов'язано з тим, що власних коштів в українських компаній немає.

Забудовники погоджуються з тим, що житло може коштувати дешевше, якщо:

- прибрати корумповану складову,

- виділяти безкоштовно землю під забудову житла,

- звільнити забудовників від ПДВ,

- знизити ставку по кредитах ...

Але, як зазначив пан Парцхаладзе, криза ще не закінчилася, а ціни на метал в Україні вже виросли майже в два рази. Ціни на бетон і інші будматеріали теж пішли в ріст. Компанії зараз будують з 10-15% рентабельністю, а це, за словами девелоперів, - європейська норма.

Забудовники впевнені: ціна квадратного метра новобудови в Києві дешевше 1 тис. доларів не буде. А ось дорожче ... може бути.

Яна Довгань, ІА ЛІГАБізнесІнформ


Топ-оголошення

Продам. Приміщення 78 м.кв. центр. ул.Андрея Фабра (Серова)
Серова вул., 78 кв.м 152 000$, Продам. Приміщення 78 м.кв. центр. ул.Андрея Фабра (Серова) 15, вихід ...

Торговельні приміщення > Продам > Дніпро > Центральний р-н

Двоповерховий будинок, Віта-Поштова, Києво-Святошинський, Звенигородська 121-Г
Звенигородська, 121-Г, 5 і більше кімнат, 259 кв.м, 4,5 соток, 220 000$, Без комісії. Продається ...

Будинки. Котеджі. Дачі > Продам > Київська обл. > Києво-Святошинський р-н > Віта-Поштова

Топ-оголошення

Сдам. 1-к.кв. 7/9, ж/м Победа-6, пер.Добровольцев 10
Перемога-6, 1 кімната, 17/-/- кв.м, 7/9, 7 000грн/місяць, Сдам. 1-к.кв. 7/9, ж/м Победа-6, ...

Квартири > Здам > Дніпро > Соборний р-н

Сдам жилье в Днепре-(г, Днепропетровск)-Украина
1грн/месяц, Сдам жилье -в г, Днiпро, (Днепропетровск) по срокам от недели -месяца, длительно- ...

Кімнати > Здам > Луганська обл. > Марківський р-н > Марківка

Продам.1-к.кв. 7/12, ж/м Победа-1, Набережная Победы 44 ЖК "Ривер Парк".
Набережна Перемоги вул., 1 кімната, 61/-/- кв.м, 7/12, 110 000$, Продам.1-к.кв. 7/12, ж/м Победа-1, ...

Квартири > Продам > Дніпро > Соборний р-н