Вся нерухомість > Новини > Київ: від «каналізаційних полів» до елітного житла
↑ До списку новин

Київ: від «каналізаційних полів» до елітного житла

4 квітня 2011

В один з престижних київських житлових районів Оболонь перетворилася після другої хвилі забудови, яка була розпочата в 90-х роках. У новому районі, що отримав назву Оболонські Липки, з'явилися висотки, гольф- і яхт-клуби. Тут почали відкриватися великі торгові центри. Незважаючи на те, що нова забудова різко дисонує з радянськими дев'ятиповерхівками, сьогодні Оболонь вважається престижним районом столиці. Але ще на початку 1960-х років це була заболочена місцевість з луками.

Сама назва «Оболонь» походить від слова «Болоньї», що означає луки на низькому березі річки або перед укріпленнями міста. До речі, Оболонню сьогодні могла б називатися місцевість біля Либеді, наприклад - Деміївка. У літописі згадуються дві київських «оболони»: дніпровська (перед укріпленнями Подолу), і либідська. Пізніше назва закріпилася за першою.

Колись Оболонь була розрізана навпіл річкою Почайною. Вона постійно змінювала своє русло, залишаючи після себе численні озера - так звані «стариці». Сьогодні озера на Оболоні рукотворні, що сформувалися після забудови масиву в радянські часи. Втім, назва ланцюжка озер Опечень все ще нагадує про те, що колись тут протікала легендарна річка, в якій князь Володимир охрестив киян. На картах XIX століття цей ланцюжок носить назву «Опочень», і в такому вимові має безпосереднє відношення до Почайни.

Крім розкиданих стариць, великі ділянки Оболоні були покриті болотами і чагарниками. «Болоньї сягає самого Вишгорода вздовж Плоского (передмістя на північ від Подолу). Місцевість ця навесні страждає від повеней, чому в прибережних частинах будинки будуються на палях, а в деяких місцях Оболонь покрита заростями лози, яку Карамзін прийняв за виноградну лозу, написавши, що в княжу добу тут були придворні виноградники», - писав про цей район Костянтин Щероцькій у своєму Путівнику по місту, виданому в 1918 році.

Разом з тим, багато місця на Оболоні залишалося і для заплавних лук, які впритул підійшли до міста. Вони були найбільш зручними пасовищами і сіножатями. До слова, за володіння ними в XVI-XVIII століттях велася серйозна боротьба між міщанами, козаками, монастирями та іншими землевласниками. Лише в XIX столітті користування оболонськими угіддями, боротьбу за які врешті-решт виграло місто, було впорядковано.

Проте в кінці XIX століття місто, яке бурхливо розвивалося і зростало, мало не перетворило Оболонь в аналог сучасних Бортничів, які сьогодні твердо асоціюються зі станцією аерації і постійною загрозою прориву дамб зі зливом фекалій у Дніпро. У другій половині позаминулого століття стало очевидно, що відсутність нормальної каналізаційної системи в Києві призводить до постійних епідемій. Через відкриті канави, по яких у Дніпро зливалися нечистоти, особливо високим рівень смертності був на Подолі. Але, незважаючи на те, що спеціальна санітарна комісія у Міській Думі була створена ще в 1878 році, тільки восени 1894 року розпочала роботу Подільська ділянка міської каналізації. Нечистоти з більш, ніж дев'ятисот садиб потрапляли з цього колектору прямо на Оболонські поля зрошення, які відразу ж почали називати «каналізаційними». Цікаво, що спочатку передбачалося розташувати поля зрошення на Галерних островах (сьогодні півострів біля правого берега Дніпра, між гирлом Либеді та Китаєво), однак Києво-Печерська Лавра, що володіла островами, не дозволила цього.

Принцип дії «каналізаційних» полів полягав у тому, щоб використовувати органічні речовини, яких достатньо в стічних водах, в якості сільськогосподарських добрив. Спочатку стоки подавали відразу на поля, але це тільки погіршило їх санітарний стан. Сморід навколо полів навіть став причиною багаторічної судової тяжби між Київським товариством каналізації і Стефаном Кульженком, якому належала дача по сусідству, більше відома, як «Кинь-Грусть». Стефан Васильович, власник відомої в Києві друкарні, в кінці-кінців домігся свого: була обладнана ґрунтова фільтрувальна система, через яку стоки надходили в дренажні канали, а потім у вологозберігаючу водойму, де накопичувалися також підземні та атмосферні води. Виходячи з місця розташування урочища «Кинь-Грусть», на сучасній мапі міста можна легко знайти територію, яка була зайнята «каналізаційними полями» - зараз це велика промзона, яка впритул примикає до житлового масиву Оболонь. До речі, до цієї промзони вже не один рік придивляються столичні забудовники і міські чиновники - поряд з південними Осокорками її називають однією з найбільш перспективних майбутніх майданчиків для масового житлового будівництва.

Самому ж масиву Оболонь немає ще й 40 років. Будівельні роботи тут почалися в 1968 році з масштабного намиву ґрунту, необхідного для будівництва на постійно залитих навесні луках. Цей намитий шар займає площу понад тисячу гектарів і досягає висоти в п'ять метрів. За радянських часів основна забудова здійснювалася за типовими проектами 9 - і 16-поверхових будинків. У 1980 році на масив провели лінію метрополітену з трьома станціями: «Оболонська» (колишня «Проспект Корнійчука»), «Мінська» і «Героїв Дніпра». А з початку 1990-х років сюди прийшли нові забудовники, повністю змінивши зовнішність радянського житлового масиву.

Андрій Сантарович, Комментарии, за матеріалами: «Київ - Історична енциклопедія» (3 MEDIA, 2000, 2002)


Топ-оголошення

Сдам жилье в Днепре-(г, Днепропетровск)-
1грн/месяц, Звонили по вопросу сьема жилья -Варианты аренды жилья -в г, Днiпро, (Днепропетровск) по ...

Кімнати > Здам > Запорізька обл. > Михайлівський р-н > Михайлівка

Продам 2-х ком.кв. ул.Жемчужная/ул.Архитекторская в ЖК "58 Жемчужина".
Таирова, 2 комнаты, 41/25/15 кв.м, 16/24, 61 000$, Продам 2-х ком.кв. ул.Жемчужная/ул.Архитекторская ...

Квартири > Продам > Одеса > Київський р-н

Топ-оголошення

Небольшое предприятие, недорого
Аношкина, 700 кв.м, 40 000$, Продаю производственное здание, капительное, одноэтажное, 700 кв.м, под ...

Виробничі приміщення > Продам > Дніпропетровська обл. > Кам'янське (Дніпродзержинськ)

Будинок напівбункер в Петропавлівській Борщагівці
3 кімнати, 90 кв.м, 3 соток, 211 000$, Будинок напівбункер в Петропавлівській Борщагівці біля ліцею ...

Будинки. Котеджі. Дачі > Продам > Київська обл. > Києво-Святошинський р-н > Петропавлівська-Борщагівка

Без комісії Квітневій пров.1Б ремонт+меблі єВідновлення+
Мостицкий массив, 1 комната, 42/18/9,3 кв.м, 1/16, 42 000$, Без комісії.Продаж просторої 42/18/9, 3 ...

Квартири > Продам > Київ > Подільський р-н