Вся нерухомість > Новини > Як в Україні застрахувати майно від пожеж і грабіжників
↑ До списку новин

Як в Україні застрахувати майно від пожеж і грабіжників

27 червня 2014

Відпускникам зараз пропонують два види страховок. Це страхування майна - як самої квартири або будинку, так і всього того, що в них знаходиться (від меблів до побутової техніки та електроніки).

«А також страхування відповідальності. Це ваша відповідальність перед третіми особами. Наприклад, у вас прорвало трубу і ви затопили сусідів, або заіскриться проводка і сталася пожежа. Ремонт сусідам буде оплачуватися не з вашої кишені, а страховою компанією», - зазначив начальник управління андеррайтингу СТ «Домінанта» Роман Цибуляк.

Застрахувати житло сьогодні можна практично від чого завгодно: від звичайної пожежі і навіть від падіння небесного тіла, затоплення, грабежу і від вибуху побутового газу.

«Причому застрахувати можна не тільки усе цілком, але й кожний окремий елемент квартири: оздоблення, несучі стіни, стелю, предмети антикваріату», - уточнила «Вестям» директор об'єднаного центру продажів СК «НОВА» Ірина Гринюк.

Від чого застрахувати не можна - це від військових дій, тероризму та масових заворушень: якщо з'ясується, наприклад, що вибух у будинку стався не через помилки людини або будь-яких технічних причин, а міліція кваліфікує його як теракт, то страховик не заплатить. Це стандартні винятки з усіх страховок, причому не тільки в нашій країні, а по всьому світу.

Достатньо переступити поріг офісу страхової компанії, і вам запропонують безліч варіантів захисту майна. «Їх можна розділити за кількома параметрами: за періодом страхування - короткострокові (на період відпустки) або річні. А також за принципом прийняття об'єкта на страхування та встановлення страхової суми: експрес-страхування (без опису майна, вибір з кількох варіантів фіксованої страхової суми) або комплексне страхування (з описом, на всю дійсну вартість майна). Ще один варіант - це відштовхуватися від ризиків, що покриваються: тобто ви можете застрахувати лише своє майно або ще й відповідальність перед сусідами», - перерахувала «Вестям» начальник відділу розробки страхових продуктів і прикладної методології АСК «ІНГО Україна» Лариса Симонова. Але найчастіше люди вибирають між експрес-страховками і класичними.

ЕКСПРЕС: ШВИДКО, АЛЕ МАЛО

Головна перевага експрес-полісів - це швидкість покупки. Якщо вам час бігти на вокзал і потрібно встигнути швидко купити страховку, то це ваш випадок. «Договір страхування укладається досить швидко - від 5 хвилин. Крім того, існує багато варіантів програм експрес-страхування і на будь-яку вартість», - пояснив Роман Цибуляк. Агенту не потрібно оглядати вашу квартиру, проводити опис і оцінку майна. Його просто застрахують на зазначену в типовій пропозиції суму, найчастіше вона невелика - 100-200 тис. грн. Якщо щось трапиться, саме її ви і зможете отримати - не більше.

Зазвичай в таких випадках страхують не менше ніж на три місяці, хоча деякі компанії пропонують і відверто відпускний варіант - на один місяць. Експрес-метод, крім усього іншого, ще й дешевше. Вартість річних полісів коливається в середньому від 90 грн до 2 тис. грн, залежно від списку ризиків, які ви захотіли застрахувати. «Базова вартість без урахування бонусних знижок експрес-страхування квартири становить для Києва 275 грн при страховій сумі 50 тис. грн по майну і 50 тис. грн з цивільної відповідальності, - розповіли в «ІНГО Україна». При страховій сумі 250 тис. грн по майну та 150 тис. грн з цивільної відповідальності поліс в столиці обійдеться в 1100 грн.

Втім, швидкість має і зворотну сторону. Експрески, наприклад, не покривають ризик протиправних дій, тобто вас не застрахують від крадіжки або грабежу. До того ж таким чином не можна страхувати особливі категорії майна - предмети мистецтва, коштовності, ювелірні вироби, антикваріат і т. п.

При експрес-страхуванні немає персонального підходу, вам пропонують кілька стандартних ризиків (наприклад, від пожежі, затоплення та ін.) та сум, на які ви можете застрахуватися. «Компанія пропонує кілька таких типових наборів - наприклад, з невеликою, середньою і високою страховою сумою, або страхова сума встановлюється за кв. м. площі квартири. Але в кожному разі цей договір максимально стандартизований і спрощений для масових продажів», - пояснили «Вестям» в компанії «Юнісон-гарант».

Якщо ви захочете розширити ці рамки і збільшити суму страхового покриття, вам запропонують класичне страхування. Там вибір ширший.

Про купівлю класичної страховки потрібно потурбуватися завчасно. Агент обов'язково навідається до вас додому, а якщо ви захочете застрахувати щось особливо цінне на зразок рідкісних картин або люстри з богемського кришталю, то доведеться запрошувати ще й оцінювача. Не виключено, що навіть потрібна додаткова експертиза (її і послуги оцінювача вам доведеться оплатити окремо).

«Класичне страхування - це страхування на дійсну вартість майна з можливістю вибору видів майна, ризиків, а також з необхідністю заповнення заяви та проведення огляду», - пояснює заступник начальника управління страхування майнових ризиків СГ «ТАС» Ганна Пилипенко.

Вартість класики зазвичай прив'язана до розміру страхової суми (на яку ви страхуєте майно): середній тариф зараз коливається в межах 0,1-0,4% суми за річний поліс. У рідкісних випадках він може досягати 1%. Ціна залежить від площі квартири, її стану, місця розташування, наявності охоронних і протипожежних систем. Також дорожче можуть взяти за квартиру, в якій довго не живуть (від двох місяців), або там робиться ремонт. Грає роль і саме житло: вищий тариф застосують, якщо ви живете на першому поверсі або у вас гігантські вікна у всю стіну, а ще й дерев'яні перекриття в будинку.

Зазвичай це дорожче експрес-поліса, але у вас є можливість і економити. Оскільки вам більше не зможуть всучити набір ризиків, від яких ви страхуєте житло, то непотрібне можна викреслити із загального списку. А що захочете - вписати: наприклад, ті ж пограбування. Дозволяється навіть описати потрібні вам об'єкти в квартирі. Наприклад, можна застрахувати тільки ремонт квартири, без коробки, оскільки ймовірність її руйнування незначна. Також можна застрахувати майно не на повну вартість, а на розмір найбільш ймовірних збитків (наприклад, при затопленні страждає тільки частина оздоблення, а не весь ремонт).

Дозволяється вибирати набір актуальних ризиків, виходячи з індивідуальних особливостей житла. Наприклад, страхуючи квартиру, яка розташована вище першого поверху, можна абсолютно спокійно виключати ризик наїзду транспортних засобів, а для квартири або приватного будинку, обладнаних сигналізацією і броньованими дверима, можна виключити ризик крадіжки.

Також здешевити поліс можна, погодившись на установку франшизи у договорі. Її розмір коливається від 500 грн до 25 тис. грн (найчастіше люди погоджуються на 500-1000 грн): це та сума, нижче якої ви не будете звертатися в компанії, а полагодите самі. Уважно прочитайте цю частину договору, франшизи можуть бути умовними (виплачується відшкодування, якщо збиток перевищує встановлену суму) і безумовними (віднімаються із суми відшкодування в будь-якому випадку).

Але ось на чому не варто економити - це на ризику пожежі. «Якщо розглядати питому вагу ризиків у комплексному страхуванні майна: пожежа - 60%, по ній виплати відбуваються найчастіше. Потім йде затоплення - 15%, стихія - 10%, протиправні дії третіх осіб (зазвичай зломи) - 10%, затоплення - 15%, решта - 5% (сюди входить все - від падіння літальних апаратів до наїзду транспортних засобів і вибух парових котлів)», - розповіли нам в одній великій страховій компанії.

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО НАСТАВ СТРАХОВИЙ ВИПАДОК

  • Негайно зателефонувати у відповідну службу (службу порятунку, пожежникам, міліції), повідомити про подію і попросити допомоги.
  • Якщо ситуація дозволяє, спробувати врятувати людей і хоча б частину майна.
  • Зателефонувати в страхову компанію і повідомити про деталі події. Представник call-центру задасть уточнюючі питання і зорієнтує в подальших діях.
  • Слідувати вказівкам представника страхової компанії.
  • Протягом двох робочих днів подати письмову заяву про подію в офісі страховика.

ДОКУМЕНТИ, ЯКІ БУДУТЬ ПОТРІБНІ ДЛЯ ВИПЛАТИ ВІДШКОДУВАННЯ

  • Документ, що підтверджує факт події (довідка від відповідної служби).
  • Документ, що підтверджує майнові права клієнта (документи на квартиру і т. п.).
  • Документ, що підтверджує причини та розмір збитку (експертиза, яку оплачує і замовляє страхова компанія і / або рахунки магазинів і ремонтних організацій, в залежності від обставин та виду збитків).

ЗА ЩО НЕ ЗАПЛАТЯТЬ

Підписуючи договір зі страховою, дуже важливо ретельно вивчити список страхових винятків. Це розділ (пункт) «Права і обов'язки». «Якщо в главі винятків присутнє посилання на правила страхування, просите показати вам їх, щоб ви змогли побачити повний перелік винятків», - радить Роман Цибуляк.

Самі винні

Звичайно в договорі вказується, що ви зобов'язані вживати заходів щодо попередження збитків. «Якщо страховиком і компетентними органами буде встановлено, що, наприклад, пожежа сталася через невимкнену праску або господар квартири не закрив кран і тому затопив сусідів, це може послужити причиною відмови у виплаті», - визнала Лариса Симонова.

Необережність

Іноді до переліку винятків може потрапити навіть необережність страхувальника або членів його сім'ї: наприклад, людина вийшла в магазин, не закривши двері в квартиру на ключ, і її обікрали.

Боротьба зі шкідниками

«Не підлягають відшкодуванню ушкодження, завдані грибком і цвіллю, гризунами та іншими шкідниками, оскільки їх можна було б уникнути, завчасно прийнявши відповідні заходи», - попереджає Ірина Гринюк.

Потрібні сліди злому

Страхова компанія також не стане виплачувати відшкодування, якщо крадіжка сталася без слідів злому або розтину замків, у випадку «містичного зникнення» майна. Тобто якщо зловмисник проник у квартиру, приміром, за допомогою втрачених ключів, виплату отримати не вдасться.

Від кішки мало збитку

Відмова послідує і при дефектах, що мають естетичний характер і не впливають на природні та функціональні властивості застрахованого майна. Тобто обдерті кішкою шпалери або плитка, яка відвалилася, не вважаються страховим випадком, оскільки площа пошкодження покриття повинна бути не менше 1-2 квадратних метрів.

Два-три дні на сповіщення

З великою часткою ймовірності не заплатять і за формальними підставами - за порушення термінів повідомлення страховика про подію (на це відводиться зазвичай дві-три доби).

ОСОБИСТИЙ ДОСВІД

Запізнився з документами - не заплатили

«Майно запропонували застрахувати, коли оформляв автоцивілку. І якраз сусіди залили квартиру, причому поступово - ми не відразу помітили зростаючу пляму. Викликали представника СК. Він сказав, що потрібно взяти акт з ЖЕКу. Взяти акт у встановлені терміни дуже непросто: його видавали два місяці. А страхова внаслідок відмовила, бо заява і повідомлення були подані несвоєчасно. А лише довідка з ЖЕКу обійшлася в 240 грн», - розповів «Вестям» киянин Олексій Петренко.

Заплатили мало - на ремонт не вистачить

«Застрахувати квартиру на час відпустки від пожежі. І ось будь ласка: тільки прибула до готелю - подзвонили сусіди, повідомили про пожежу. Страховики все швидко оформили. Але, побачивши суму виплат, була в шоці - вона виявилася вдвічі менше, ніж коштував мій ремонт в цій кімнаті. У СК пояснили, що компенсують не вартість моєї італійської плитки, а середньоринкову ціну плитки. Це краще, ніж нічого, але навіть бюджетний ремонт на ті виплати навряд чи зробиш», - стверджує Марія Жданович з Києва.

Ураган змусять підтвердити довідкою

«Перед відпусткою застрахувала квартиру. Коли приїхала, побачила, що над моєю квартирою зіпсований шифер, а в залі протекла стеля. Зв'язалася зі страховою, але там зажадали підтвердження факту урагану від Метеорологічної служби. Його мені добути не вдалося, і страховик відправив мене з моєю проблемою в ЖЕК. Ясна річ, що від комунальників домогтися нічого не вийшло, тому довелося витратитися самій - на ремонт пішло близько 10 тис. грн», - поскаржилася Лілія Доценко з Чернігова.

Ольга Галицька, «Вести»


Топ-оголошення

Продам 2-х ком.кв. Гагаринское плато/ЖК"Гагарин Плаза".
Аркадия, 2 комнаты, 55/30/10 кв.м, 4/22, 65 000$, Продам 2-х ком.кв. Гагаринское плато/ЖК"Гагарин ...

Квартири > Продам > Одеса > Приморський р-н

100 кв.м в новому клубному будинку р-н Материка пр гагарина
"нагорный", 4 кімнати 100/-/- кв.м 2/4, 100 000$, Пропонується до продажу квартира 100 кв.м в ...

Квартири > Продам > Дніпро > Соборний р-н

Топ-оголошення

Продам 4-к. ул. Ричкова 3, угол Златоустовская, район Цирка. Стм. Лук'янівська-10 мин.
Лук'янівка, 4 кімнати, 80/55/8 кв.м, 7/10, 112 000$, Продам 4-к. ул. Ричкова 3, угол Златоустовская, ...

Квартири > Продам > Київ > Шевченківський р-н

Сдам. Дом 4-к. Амур, ул.Береговая.
Берегова вул., 4 кімнати, 87 кв.м, 6 соток, 17 000грн/місяць, Сдам. Дом 4-к. Амур, ул.Береговая. ...

Будинки. Котеджі. Дачі > Здам > Дніпро > Амур-Нижньодніпровьский р-н

6 ст. Фонтана/Аркадия: продам перспективную квартиру в Светлом пер.!
Светлый пер., 14, 1 комната, 40/20/8 кв.м, 12/16, 30 000$, Светлый переулок / Солнечная, продам ...

Квартири > Продам > Одеса > Приморський р-н