Вся нерухомість > Новини > При здачі в оренду квартир в Одесі століття тому укладався контракт на рік
↑ До списку новин

При здачі в оренду квартир в Одесі століття тому укладався контракт на рік

25 жовтня 2012

Сто років тому більшість одеситів жили у найманих квартирах в дохідних будинках, а левова частка зарплати йшла в кишеню домовласникам. Ми дізналися, як орендували квартири в Одесі 100 років тому.

«ТРІЙКИ» - ЗРУЧНОСТІ У ДВОРІ. Будівництво багатоквартирного будинку в Одесі століття тому обходилося в значні суми - будівлі зводилися повільно і практично вручну. Екскаватори та крани ще не винайшли, кожний камінь потрібно було доставити на возі-біндюзі до місця будівництва, а також підняти на носилках по лісах на верхні поверхи. Ділянки під будівництво продавали тільки шановним і багатим одеситам після особистого дозволу градоначальника і обговорення голосних (депутатів. - Авт.) в міській думі. Побудувавши такий будинок, його власник - купець або заводчик - ставав господарем «курки, що несе золоті яйця», - житла в місті було мало, і здача квартир в оренду окупала витрати на будівництво за кілька років.

Цікаво, що такого поняття, як «одиничка» або «двійка», 100 років тому не існувало. Найменшою самостійною квартирою, яку домовласник надавав в оренду, була 3-кімнатна. Причому без туалету та ванної. Їх у бюджетному варіанті житла заміняв звичайний рукомийник, воду для якого квартиронаймачі брали в загальному колодязі на подвір'ї. У дворі ж знаходився туалет, або його заміняв загальний ватерклозет на поверсі. Проте кухня вважалася обов'язковим безкоштовним додатком до найдешевших квартир. Вона була обладнана піччю з конфорками, а іноді і примусом для готування їжі.

«МЕБЛІРАШКИ». Навіть бюджетна «трійка» була не по кишені для неодружених молодих людей, які тільки починали свою кар'єру. Тому багато дохідних будинків у 1912 році нагадували нинішні гостинки або гуртожитки, поділені на однокімнатні квартирки без зручностей. Такі кімнати презирливо називалися «меблірашками» - неодмінною умовою здачі в найм була наявність необхідного мінімуму меблів. Як правило, це ліжко на пружинах, шафа і рукомийник із дзеркалом.

«Меблірашки» також часто здавалися поденно і служили тимчасовим притулком для закоханих парочок. А роль портьє-керуючих в таких випадках виконували двірники, котрі брали добову плату за «гніздечка». Але використовувати мебльовані кімнатки під таємний притон для занять проституцією було неможливо - в той час двірники одночасно вважалися позаштатними чинами поліції. Їм ставилося в обов'язок суворо стежити за тим, щоб дохідні будинки не стали притулком для дівиць із «жовтим квитком». До слова, професія двірника була цілком престижною - їм належало безкоштовне житло при прибутковому будинку. А додатковий приварок до зарплати давав «пропускний режим» ночами: ворота у двори після 21.00 закривалися і квартиронаймачі, які спізнилися, давали двірникам 10-50 копійок за вхід в орендоване житло. До речі, далеко не всі «меблірашки» були обладнані електричним освітленням. Народ користувався гасовими лампами, через що в прибуткових будинках часто траплялися пожежі.

АПАРТАМЕНТИ. На відміну від бідних холостяків, солідні сімейні люди - клерки, викладачі гімназій і офіцери - воліли знімати 4-5-кімнатні електрифіковані апартаменти з вигодами - ванною і туалетом. До речі, багато престижних будинків в центрі міста мали автономну систему каналізації.

Ще держслужбовці отримували солідні надбавки на оренду. А одеська еліта вікової давнини - лікарі, інженери та адвокати - могли дозволити собі орендувати 6-7-кімнатні квартири з останнім словом техніки - телефоном. Ну а найбільш заможні - купці, професори, вищі чиновники і підприємці - такі купували окремі квартири. Однак таких були одиниці - вартість 5-7-кімнатної квартири становила захмарну суму - 3-5 тисяч рублів. Горді власники та орендарі окремих апартаментів обставляли свої квартири своїми меблями. Влітку вони масово кочували на заміські дачі. Причому при переїзді забирали з собою всі меблі і домашнє начиння - від клітин із канарками до шаф та обідніх круглих столів з віденськими стільцями. Тому на початку і кінці літа на вулицях Одеси з'являлися мальовничі каравани з возів та екіпажів дачників.

Табу квартирантам: походи на горище з лампою і підозрілі гості

Здача домовласниками квартир в оренду жорстко регламентувалася законами. Господарі будинків зобов'язані були платити квартирний податок в держскарбницю і здавати сувору щорічну звітність про квартири. Від податку звільнялися тільки священики, дипломати іноземних держав і члени імператорської родини, а також - робочі гуртожитки при фабриках, лікарні, притулки і нічліжки.

При здачі в найм квартир укладався контракт на рік. Причому домовласник міг заборонити наймачеві «заняття, пов'язані зі стуком і гуркотом, які можуть бути незручними для сусідів». Дбали орендодавці і про пожежну безпеку, суворо забороняючи користування свічкою чи гасовою лампою на горищах. Власникам «меблірашек» та бюджетних «трійок» без зручностей не подобалося прання білизни на кухні, пізні повернення квартирантів додому, а також «підозрілі» гості. Про те, що саме такі і приходять до наймачів, домовласникам повідомляли пильні двірники.

Проте орендарі також могли пред'явити претензії. Якщо кімната або квартира виявлялася сирою або сусіди зверху допізна музикували, орендар запрошував поліцію і свідків. Після складання протоколу він міг вимагати у домовласника через суд повернення плати за житло і з'їхати. Причому такі справи тоді вирішувалися зі швидкістю блискавки - мировий або міський суддя виносив рішення ... в день подання позову. Непоодинокими були випадки судової тяганини, коли квартиранти заборгували власнику кругленьку суму. Виселити такого нахабу-боржника без рішення мирового судді було неможливо. Цікаво й те, що скарги домовласників на боржників служителі Феміди розбирали чи не щодня. І дуже часто вони ставали на бік квартирантів і суворо наказували домовласникам не насідати на нещасного, поки тому, до прикладу, не виплатять зарплату.

Сибірцев Олександр, газета «СЕГОДНЯ»


Топ-оголошення

Пропоную купити ділянку.Волосском.
Новий, 25 соток 15 500$, Пропоную купити ділянку 25 сотоки під будівництво частного будинку в с. ...

Земельні ділянки > Продам > Дніпро > Дніпропетровський р-н

Продається одно кімнатна квартира в чудовому місті Біла Церква
Івана Кожедуба, 155, 1 кімната, 36/18/9 кв.м, 4/9, 26 800$, Продається одно кімнатна квартира в ...

Квартири > Продам > Київська обл. > Білоцерківський р-н > Біла Церква

Топ-оголошення

Дюковская: продам красивую квартиру в новом доме практически в центре!
Центр, Дюковская ул., 6, 2 комнаты, 75/42/12 кв.м, 15/17, 72 000$, Дюковская / Дидрихсона, 15/17 эт., ...

Квартири > Продам > Одеса > Приморський р-н

Сдам жилье в Днепре-(г, Днепропетровск)-Украина
1грн/месяц, Сдам жилье -в г, Днiпро, (Днепропетровск) по срокам от недели -месяца, длительно- ...

Кімнати > Здам > Хмельницька обл. > Деражнянський р-н > Деражня

Здам окрему кімнату для хлопця, БЕЗ хазяїв, ДВРЗ, м.Чернігівська
ДВРЗ, Алма-Атинська вул., 66, 15 кв.м, 3/5, 3 500грн/місяць, Кімната БЕЗ хазяїв, Алма-атинська вул., ...

Кімнати > Здам > Київ > Дніпровський р-н