Вся нерухомість > Новини > Реєстрація житла: без БТІ та Мін'юсту буде простіше?
↑ До списку новин

Реєстрація житла: без БТІ та Мін'юсту буде простіше?

26 серпня 2011

Українцям, охочим продати або купити нерухомість, спробують полегшити життя. З 2012 р. зареєструвати житло можна буде без участі БТІ. Для цих цілей буде створена нова структура - Укрдержреєстр.

Нові порядки

З 1 січня 2012 р. в силу вступлять нові правила реєстрації нерухомості та будь-яких її обтяжень (наприклад, іпотеки). Головне нововведення - створення Державної реєстраційної служби (Укрдержреєстра), яка і буде займатися всім, що пов'язано з реєстрацією будь-якої нерухомості (включаючи речові права на землю) і пов'язаних з нею обтяжень (наприклад, іпотеки). Це, як очікується, має спростити всі реєстраційні процедури.

«Основна і безперечна перевага нового порядку реєстрації полягає в тому, що тепер реєстрація прав на земельні ділянки та прав на будівлі / приміщення буде здійснюватися одним органом і в одному реєстрі. Більше того, в цьому ж реєстрі разом з правами реєструватимуться та обтяження. А це означає, що замість «гори» документів з БТІ, органів земельних ресурсів і нотаріусів, достатньо буде отримати виписку з одного реєстру для підтвердження прав і обтяжень. Відповідно, і сама реєстрація повинна відбуватися легше і швидше», - припускає юрист ЮФ Avellum Partners Геннадій Росчепій.

Дійсно, новий порядок передбачає більш оперативну роботу чиновників, ніж зараз. Так, весь процес реєстрації повинен буде займати не більше 14 днів з моменту подачі заяви (наприклад, сьогодні в Київському БТІ це «задоволення» розтягують на 1,5-2 місяці). Реєстрація іпотеки і будь-якого іншого обтяження повинна буде здійснюватися не довше одного робочого дня. Повідомити про відмову повинні будуть протягом 10 днів. А якщо в поданому пакеті не вистачає документів, розгляд заяви зупиняється не більше ніж на 5 робочих днів, тоді як сьогодні - на 30 календарних. При цьому держмито за реєстрацію права власності на нерухомість буде складати семи неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян (119 грн.), А за реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - три НМДГ (51 грн.).

Крім того, як підкреслює керуючий партнер адвокатського об'єднання Arzinger Тимур Бондарєв, уточнено перелік документів, на підставі яких отримують свідоцтва про право власності. А перелік підстав для відмови в реєстрації скорочено всього до двох пунктів: з заявою звернулася неналежна особа або в Держреєстрі відсутні відомості про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження.

Справа неблизька

Як визнають у Укрдержреєстрі, сьогодні українці нерідко змушені проходити процес, «який пов'язаний з певними незручностями». Мова йде про розрізненості системи. Так, речові права на земельні ділянки та їх окремі обтяження реєструються в Держреєстрі земель, який ведуть територіальні органи земресурсів. Права на будівлі, споруди та об'єкти незавершеного будівництва реєструються в БТІ, а інформація про це міститься в Реєстрі прав власності на нерухоме майно. А дані про обтяження нерухомості виявляються в Держреєстрі іпотек. «Така система не відповідає вимогам часу», - визнають в Укрдержреєстрі.

Але на виправлення цієї системи піде чимало часу. «В принципі, це крок у правильному напрямку, але він може бути настільки революційним, що ринок нерухомості просто не встигне підготуватися до нього. Зокрема, незрозуміло, де візьметься величезне число реєстраторів (а вони повинні бути навчені і мати досвід роботи)», - дивується аналітик порталу нерухомості www.domik.net Володимир Коломейко. На його думку, новий порядок істотно складніший за чинний і потребує апробації. А це, швидше за все, буде затягувати процедуру реєстрації, принаймні, на перших етапах його впровадження.

В Укрдержреєстрі конкурс на заміщення вакантних посад в новому держустанові був проведений в кінці червня. Але необхідні для реєстраційної діяльності підрозділу, як пояснили в Укрдержреєстрі, «на сьогодні знаходяться на етапі свого формування, тому відбір кадрів до цих органів ще не здійснювався».

Як вважає Т. Бондарєв, на етапі впровадження нової процедури неодмінно збільшиться кількість помилок в документах, не будуть дотримуватися терміни, проте будуть неправомірні відмови у вчиненні реєстрації та / або видачі витягів. Все це, на його думку, відбудеться якраз через неготовність і недостатню кваліфікацію державних реєстраторів, яким доведеться працювати з великими обсягами інформації.

Можна припустити, що нові трудові колективи будуть складатися переважно зі співробітників Мін'юсту та БТІ, повноваження яких з нового року істотно скоротяться. Зокрема, з січня за БТІ, як пояснили в Укрдержреєстрі, залишаються лише функції проведення техінвентарізаціі нерухомості. За нотаріусами залишаються повноваження щодо засвідчення правових угод (договорів, заповітів, доручень). Нотаріуси будуть користуватися інформацією з Держреєстру речових прав на нерухоме майно, порядок доступу до якого буде встановлювати Мін'юст. При цьому нотаріуси втратять функції з реєстрації обтяжень нерухомості та іпотеки, які сьогодні реєструються ними у відповідних реєстрах, і не будуть видавати витримки, які сьогодні видаються ними з Держреєстру правових угод.

Під сумнівом

Втім, незважаючи на всі ці нововведення, ряд положень, на думку Г. Росчепія, ще вимагають доповнень або нічого принципово не змінюють. Наприклад, не зовсім зрозуміле питання з технічною інвентаризацією будівель / приміщень, яка ніби як буде і не потрібна, але ризик несподівано зіткнутися з БТІ залишається. Крім того, як нагадує Г. Росчепій, з 2012 р. Укрдержреєстр для реєстрації права на землю буде видавати витяги з реєстру майнових прав на нерухомість або свідоцтва про право власності. У той же час за законом про земельний кадастр до 1 січня 2013 р. передача у власність земель державної / комунальної власності буде здійснюватися з видачею державних актів. Який документ можна вважати «правильним» у цій ситуації - поки що неясно.

Т. Бондарєв серед основних недоробок нового порядку наголошує на тому, що держреєстр залишається непрозорим, оскільки доступ до системи залишається закритим для основної частини населення і учасників ринку нерухомості. «При цьому рейдери, погрозами дій яких прикривається така закритість, вже давно навчилися отримувати всю необхідну їм інформацію через чиновників і правоохоронні органи, які мають право отримувати інформаційні довідки з Держреєстру», - пояснює він.

Наталія Тарасова, UGMK.INFO


Топ-оголошення

Срочный выкуп домов
7 777$, Помощь при продаже, покупке, аренде земельных участков коммерческого и жилого назначения, в ...

Будинки. Котеджі. Дачі > Куплю > Дніпро

106 кв.м в елітному новострое клубного типа ЦЕНТР
"нагорный", 3 кімнати 106/-/- кв.м 4, 140 000$, Пропонується до продажу 106 кв.м в елітному новострое ...

Квартири > Продам > Дніпро > Шевченківський р-н

Топ-оголошення

Академическая: продам солнечную уютную 3к квартиру возле парка Победы!
Варламова ул., 26, 3 комнаты, 47/30/6 кв.м, 4/5, 55 000$, Академическая / площадь 10 Апреля, продам ...

Квартири > Продам > Одеса > Приморський р-н

Велика новорічна знижка на великий будинок у Лютіжі!
5 і більше кімнат, 367 кв.м, 18 соток, 118 000$, Для тих, кому важливий статус за розумні гроші, ...

Будинки. Котеджі. Дачі > Продам > Київська обл. > Вишгородський р-н > Лютіж

Сдам жилье в Днепропетровске -(Днепре)- Варианты аренды жилья
2 000грн/месяц, Сдам жилье -в м, Днiпро, (Днепропетровск) - Варианты аренды жилья по срокам от недели ...

Кімнати > Здам > Житомирська обл. > Народицький р-н > Народичі