Вся нерухомість > Новини > Ринок землі змінює координати
↑ До списку новин

Ринок землі змінює координати

20 липня 2011

Щоб ринок землі запрацював на повну потужність, а головне, в цивілізованих рамках, необхідна законодавча база. Українські парламентарії вже прийняли закон «Про земельний кадастр». Наступний на черзі - закон про ринок землі, який не тільки дасть старт купівлі-продажу землі, але і введе для цього чимало обмежень. Проте спікер українського парламенту Володимир Литвин повернув у Кабмін законопроект про ринок землі, розроблений Держземагентством України. У січні, коли проект був внесений на розгляд депутатів, в Держземагентстві запевняли, що він повністю готовий до затвердження, і поправки можуть бути дуже незначними. Однак початковий варіант документа протягом декількох місяців зазнав істотних змін. Ми спробували розібратися в суті документа та внесених поправок.

«Не поспішайте продавати землю!»

Гектар землі в Україні сьогодні оцінюється в 500 доларів США, що набагато дешевше вартості землі в країнах Західної та Східної Європи.

- Причина в тому, що ніхто не знає ціну землі. Справедливу ціну визначить тільки ринок, - вважає голова правління «Райффайзен Банку Аваль» Володимир Лавренчук.

На думку інших експертів, на старті продажів ціна, швидше за все, буде мінімальною, оскільки аграрії, які чекали скасування мораторію, масово вийдуть на ринок зі своїми наділами, що буде тиснути на ціну.

- Не поспішайте продавати землю! Завдання - не допустити з прийняттям закону масового руху землі, - закликав селян міністр аграрної політики і продовольства України Микола Присяжнюк на проведеній в Кримському аграрному університеті нараді, присвяченій земельній реформі. За словами чиновника, ціна землі буде зростати і через кілька років ділянки можуть коштувати набагато дорожче.

Не ховайте ваші грошики ...

Відповідно до законопроекту про ринок землі, при купівлі земельної ділянки покупець повинен буде пояснити державі, звідки у нього взялися на це гроші.

- Купуючи ділянку землі, покупець повинен буде надати декларацію, в якій будуть чітко зазначені джерела його доходів, - заявив глава Державного агентства земельних ресурсів Сергій Тимченко.

Декларування буде проводитися в разі придбання земель вартістю понад 150 тисяч гривень, відповідно до закону «Про запобігання та протидію відмиванню доходів, отриманих злочинним шляхом або фінансування тероризму».

Ліміт в одні руки

При продажу землі сільськогосподарського призначення один покупець зможе купити не більше 1,5 тисячі гектарів, заявив Присяжнюк. Це буде залежати від того, в якій кліматичній зоні знаходиться земельна ділянка. За словами міністра, це унеможливить концентрацію земельних наділів у одного власника.

Президент асоціації «Земельний союз України» Андрій Кошіль вважає, що максимальний розмір ділянки, яку зможе придбати один покупець, залежно від регіону,  буде коливатися від 900 до 2,1 тисячі гектарів. Згідно з науковими розрахунками, в Криму ця цифра становить 1100 гектарів. Правом на придбання земельних наділів будуть володіти лише фізичні особи та фермерські господарства.

Оренда надійніше?

У Росії в перший рік після зняття мораторію було продано лише 10% від очікуваної пропозиції сільгоспземель. Причина низької активності ринку - в психології більшості аграріїв, які не готові позбутися свого основного активу і небезпідставно розглядають орендну плату як більш надійне і стабільне джерело доходу.

Згідно з проведеним Держземагентством Україна опитуванням, з 8 тисяч опитаних власників паїв лише 8,7% хочуть продати свою землю. Абсолютна більшість аграріїв вважає найбільш прийнятним варіант здачі земель в оренду (35,5%) при збереженні права власності на наділ.

- Незначна кількість бажаючих продавати свої наділи змушує припустити, що зняття мораторію не призведе до серйозних соціальних наслідків, - вважає директор департаменту ринку та оцінки земель Державного агентства земельних ресурсів України Сергій Салієнко.

Спекулянтам - бій?

За словами Миколи Присяжнюка, в даний час в державі чути дуже багато розмов про те, що землю скуповуватимуть через підставних осіб.

- Я хотів би побачити, хто сьогодні готовий комусь дати даром 3-4 мільйони гривень для купівлі землі, враховуючи, що пай становить приблизно 4 гектари, - сказав він.

Міністр заявив, якщо людина захоче продати куплений пай, то повинна буде заплатити 100% мита в перший рік, 90% - в другій, і так до десятого року.

- Перекупника поставлять у такі рамки, що перепродувати землю раніше, ніж через 10 років, буде економічно невигідно, - упевнений Присяжнюк.

На думку голови Рескомітету із земельних ресурсів Криму Олександра Чабанова, «дуже важливий момент реформи» - консолідація паїв.

- Сьогодні в країні 7000000 пайовиків, які отримали приватні паї. У Криму близько 98% пайовиків отримали держакти на землю. Хто з землекористувачів зможе сконцентрувати 75% паїв, отримає право консолідації їх в єдиний комплекс за єдиним держактом, щоб легше їх використовувати, поліпшувати родючість ґрунтів, вкладати в це гроші, - повідомив Чабанов.

Іноземців - за борт

Чиновники не готові допустити до операцій з купівлі-продажу сільськогосподарських земель іноземців.

- Я вважаю, що наша земля зараз не повинна продаватися іноземцям. У нас величезний потенціал для збільшення обробки землі, достатньо внутрішніх інвесторів, і в умовах, коли в світі постійно ростуть ціни на продовольство, коли земля стає стратегічним ресурсом, буде неправильно цей стратегічний ресурс передавати іноземцям, - заявив прем'єр-міністр України Микола Азаров. Крім того, власник паю і фермер не матимуть права вносити землю як частку в спільне підприємство з іноземцем.

Офіційно

Міністр аграрної політики Микола Присяжнюк:

- Нинішня концепція реформи сприятиме припливу коштів на село і убезпечить ринок землі від катаклізмів. Реформа покликана стимулювати всі типи агропідприємств: і великотоварні виробництва, і фермерів. Врожаї у нас в декілька разів нижче, ніж у Європі, саме через відсутність обігових коштів. Завершення земельної реформи дозволить вирішити цю проблему.

Мовою цифр

Згідно з дослідженням, проведеним Інститутом Горшеніна, більше 70% селян, які є власниками паїв, не хочуть працювати на землі або не мають такої можливості. Більшість сільських жителів не бажають працювати на сільськогосподарських підприємствах.

Довідка

Мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення був введений з 1 січня 2002 року по 1 січня 2009 року. Парламент міг його відмінити тільки за умови ухвалення законів про ринок земель та про державний земельний кадастр. 3 лютого 2009 Верховна Рада України, незважаючи на протест президента Віктора Ющенка, продовжила мораторій до 1 січня 2010 року. У грудні 2010 року парламент України прийняв закон про внесення змін до перехідних положень Земельного кодексу України. Документ передбачав заборону до 2012 року на купівлю-продаж земельних ділянок сільгосппризначення державної та комунальної власності, а також ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, для ведення товарного сільгоспвиробництва. Проте президент України Віктор Янукович ветував цей закон, аргументуючи своє рішення тим, що документ обмежує конституційні права громадян на землю і право кожного розпоряджатися своєю власністю.

Думки експертів

Експерт Центру «Реформування земельних відносин в Україні» Максим Федорченко:

- Не варто чекати від прийняття закону ринкового сплеску. Фермерські господарства, які є юридичними особами, право купувати землю можуть отримати. Що це означає? Крім сприяння фермерському руху це також означає, що заможні громадяни України зможуть створювати латифундії.

Заступник голови Асоціації фермерів і приватних землевласників Микола Стрижак:

- Великі холдинги більш рентабельні, використовують нові технології. Але у них є недолік: вони не піклуються ні про що, крім свого прибутку. Громадські організації зійшлися на тому, що в основі галузі повинні бути фермерські господарства, засновані на особистій праці, і їх кооперація. Зараз з цим погоджуються і в уряді, тому що немає іншого виходу.

Генеральний директор Українського клубу аграрного бізнесу Володимир Лапа:

- Думаю, мало хто з тих, кого опитували про ставлення до створення ринку землі, взагалі розуміє, що таке ринок землі, як він буде функціонувати, - зазначив експерт.

Олексій Єрмолін, Крымская правда


Топ-оголошення

Продаж земельної ділянки 5 га біля озера Обухівський р.н. Власник.
Садова, 5 га, 12 000$, Продається земельна ділянка 500 соток за адресою: Київська обл. Обухівський ...

Земельні ділянки > Продам > Київська обл. > Обухівський р-н > Семенівка

М. "Левобережная"-пешком. РУСАНОВКА.Сдам 1 к. квартиру. 4 эт.Газовая плита!
Русановка, 1 комната, 34/17/6 кв.м, 4/9, 8 000грн/месяц, Актуально! Квартира готова к заселению. Фото ...

Квартири > Здам > Київ > Дніпровський р-н

Топ-оголошення

Зніму будинок у господарів, Заздалегідь вдячний за пропозицію
Зніму будинок у господарів, Заздалегідь вдячний за пропозицію т 067/523/61/19 . 095/402/79/14 ...

Будинки. Котеджі. Дачі > Зніму > Дніпро

Продам. 3-к.кв. 4/9, же/м Лівобережний-2, пер.Крушельницкой
Мокиевской вул., 3 кімнати 73/-/- кв.м 4/9, 50 000$, Продам. 3-к.кв. 4/9, же/м Лівобережний-2, ...

Квартири > Продам > Дніпро > Амур-Нижньодніпровьский р-н

Продам квартиру с документами с ремонтом и мебелью Заходи -живи В с, Гатное 2км от Киева 15 мин до метро Теремки Все что
гоголя, 2 кімнати, 48/30/10 кв.м, 1/4, 63 000$, Продам квартиру с документами с ремонтом и мебелью ...

Квартири > Продам > Київська обл. > Києво-Святошинський р-н > гатное