Вся нерухомість > Новини > Війна за будинки. До чого призведе переклад багатоповерхівок в ОСББ
↑ До списку новин

Війна за будинки. До чого призведе переклад багатоповерхівок в ОСББ

21 серпня 2010

До 2015 року в Україні планують ліквідувати ЖЕКи та передати будинки власникам квартир. Це неминуче призведе до конфліктів мешканців з забудовниками та місцевою владою

Обладнаний спортивний майданчик, квітник, зал для нарад, акуратні сміттєві баки і своє паркування. Зразково-показова інфраструктура влаштована не за рахунок забудовника, а за рахунок власників квартир нового багатоповерхового будинку на столичній вулиці Драгоманова.

«У конкурсі на кращий двір Києва ми на другому місці», - з гордістю каже Оксана Тихонович. Пишається вона подвійно: як мешканець будинку і як голова ОСББ - об'єднання співвласників багатоквартирного будинку.

На таку форму управління житлом у найближчі п'ять років переведуть всю країну, обіцяє міністр ЖКГ Юрій Хіврич. Мешканці повинні створити будинкові самоврядування, на баланс якого передається і будинок, а також прибудинкова територія, службові приміщення, творчі майстерні та ін.

За даними Міністерства ЖКГ, в Україні поки 10,6 тисячі організацій власників - не більше 5% від загального числа багатоквартирних будинків.

Біг з перешкодами 

Міністр Хіврич заявляє, що українці не поспішають об'єднуватися, уникаючи відповідальності за своє житло. Пані Тихонович у відповідь на такі заяви тільки головою хитає. ОСББ «Позняки-комфорт», яке вона очолює, створювалося ще поки будинок будувався. «Тільки на реєстрацію документів і формування штату пішло майже два роки», - говорить вона. Зараз Тихонович судиться з податковою інспекцією та районною адміністрацією. Фіскальні органи не хочуть визнавати організацію співвласників будинку по вул. Драгоманова як неприбуткову та вимагають сплати податку. А районна адміністрація відмовляється оформляти прибудинкову територію у власність.

«Нам пропонують орендувати землю на п'ять років. Хоча це наша земля, яку ми сплатили, купуючи квартиру», - стверджує голова. Порадившись, мешканці вийшли на вулицю з лопатами, розчистили пустир біля будинку, засипали гравієм і натягнули сітку. Так у них з'явилося своє паркування, а місцева міліція порушила кримінальну справу.

При районній адміністрації, до якої відноситься і вулиця Драгоманова, нещодавно відкрився центр сприяння житлово-комунальній реформі. Його голова Анатолій Яросевич розповідає новачкам, як створити ОСББ. Однак коли мова заходить про оформлення прибудинкової території, розводить руками: «Ну, це ж гроші».

Вище даху. Будинок на вулиці Драгоманова, 6 вже три роки управляється мешканцями. За свій рахунок вони побудували спортивний майданчик, налагодили прибирання сміття і обладнали паркування, стверджує голова ОСББ «Позняки-комфорт» Оксана Тихонович.

Бухгалтер МНС і за сумісництвом домоправительниця Оксана Тихонович здаватися не збирається. Зараз у неї в штаті сім чоловік. Крім голови, сантехнік, електрик, бухгалтер, паспортист, прибиральник і комендант. Комунальна плата - 2,50 гривні за квадратний метр. «У київському інформаційно-обчислювальному центрі нам нарахували 3,50. Я перерахувала: зі всіма витратами і зарплатою співробітників - 2,10. На загальних зборах було вирішено платити на 40 копійок більше. Ці гроші відкладаються на депозит - це наш накопичувальний фонд», - пояснює Тихонович. На ці кошти на початку літа обладнали спортивний майданчик. Раз на квартал Тихонович звітує перед ревізійною комісією, створеною з мешканців будинку. До речі, попередній голова покинув свій пост саме тому, що мешканці недорахувалися кількох тисяч гривень. Як не крути, в новій системі домоуправління людський фактор - найслабкіше місце.

Сусідня новобудова знаходиться в управлінні ЖЕКу. Перше, що кидається в очі, - переповнені сміттєві баки. «У нас чотири бака, три рази на тиждень вивезення сміття. У них три бака, і сміття вивозять два рази. Відчуваєте різницю. При тому, що платять за квадратний метр більше трьох гривень», - пишається один з членів ОСББ «Позняки-комфорт» Олександр Івахнюк.

Мертва хватка

У ініціативної групи мешканців комплексу «Лісова пісня» інша проблема - із забудовником. Інвестиційна компанія «Новоград», яка зводила цей комплекс, створила власну обслуговуючу організацію - «Домсервіс». Саме цій організації, за словами мешканців, було передано 2% житлового фонду, який належить ОСББ, за розпорядженням Київради від 2002 року.

«Це чотири квартири. Зараз вони продані, так само як і технічні приміщення, де розташовуються загальні стояки. Їх зашили гіпсокартоном, і тепер ми до них навіть підступитися не зможемо», - розповідає голова самоврядування Наталія Задер.

У числі претензій до комерційного ЖЕКу є й така: в будинку встановлений тепловий лічильник, а мешканцям пропонується платити за тепло за міськими тарифами. «Якщо за лічильником ми повинні 50 тисяч гривень, то за загальними тарифами 100 тисяч. Ця сума розкидається на всіх мешканців, а розрахунок - за лічильником. Різницю ж собі в кишеню» - так описують одну зі схем махінацій мешканці будинку. Один з них якось обурився високими тарифами на метр - 5,25 грн. «Домсервіс» оштрафували на 120 тисяч гривень. Проте мешканці впевнені, що штраф їм доводиться платити з власної кишені. «Цю суму просто вписують нам у рахунки», - скаржаться вони. Прокоментувати цю ситуацію в компанії «Новоград» відмовилися.

«Це така тактика», - пояснює "Фокусу" колишній юрист іншої будівельної компанії Оксана Коваль, яка зараз веде справи трьох ОСББ. За її словами, головна проблема - вибити документи у забудовників. Ті, у свою чергу, використовують різні хитрощі, щоб не передавати будинки на баланс співвласників. Наприклад, подають до суду або підкуповують когось з мешканців, щоб ті протестували проти об'єднання співвласників будинку, залякують ініціативну групу.

«Річ у тому, що, передаючи будинок, будівельникам доведеться показати всю документацію: скільки службових квартир, соціального житла, загальну площу квартир, в якому технічному стані будинок передається. У цьому випадку відразу зрозуміло, хто як будує і які схеми провертає. Коли будуть оприлюднені всі порушення, не уникнути кримінальних справ », - коментує пані Коваль.

Комунальна порука

Прийом проти лома. Юрист Наталя Горячева вважає, що створення ОСББ може викликати протести проти тих, хто незаконно зайняв підвали та горища.

Юрист Наталя Горячева з консалтингової компанії Global consulting вже рік судиться, відстоюючи права на підвал. Технічне приміщення, де знаходяться загальні труби, приватизував власник однієї з квартир. Тепер тут працює фірма по заправці картриджів. «Це тільки один приклад, по місту таких десятки тисяч. Створюючи ОСББ, люди вимагатимуть повернення приміщень, які були незаконно віддані в оренду або продані», - обурюється юрист. За її словами, не дивно, що адміністрації районів, декларуючи підтримку об'єднанням мешканців, насправді гальмують їх створення. Адже тоді їм доведеться повертати прибудинкову територію, підвали, горища, інші технічні приміщення, в яких вже влаштувався бізнес високопоставлених людей.

«Якщо раніше на оренді приміщень заробляли райони, то, отримавши їх у власність, будуть заробляти мешканці. За рахунок цих коштів вони зможуть провести ремонти, облагородити територію», - прикидає Горячева. Забавно, що ініціативу зверху підтримують і комунальники. «Будемо обслуговувати будинки, як і раніше, - тільки не за рахунок держави, а за рахунок громадян. Платять гроші - отримують якісні послуги», - говорять інженери столичного ЖЕКу № 303.

За словами юриста, якщо реформа ЖКГ зрушиться з мертвої точки, це серйозно вплине на свідомість громадян. «Люди можуть прямо запитати у« Київенерго», як формується тарифи, які витрати несе підприємство і яку отримує прибуток», - стверджує пані Горячева.

Як розповів заступник міністра житлово-комунального господарства Віталій Шаповаленко (інтерв'ю з ним читайте на сайті focus.ua), новий законопроект про ОСББ уже прийнятий у першому читанні. «Така форма управління стане обов'язковою для новобудов, при цьому будівельники не зможуть нав'язувати послуги створених ними ЖЕКів. Співвласники багатоквартирних будинків також будуть звільнені від податку на прибуток».

Ідея, яка вже не перший рік намагається прижитися в Україні, за кордоном давно стала звичайною практикою. «У Німеччині кожен власник квартири є також власником землі, на якій побудований будинок, та прибудинкової території, - розповідає "Фокусу" колишня киянка Наталія Полякова, яка зараз живе в Берліні і очолює компанію з продажу нерухомості. - Що побудувати і знести на прибудинковій території - вирішує загальні збори власників. Вони ж вибирають і організації, які обслуговуватимуть будинок. Це приватні фірми, які займаються вивезенням сміття, перевіркою тепломереж, труб, поточним ремонтом, утепленням фасадів, ремонтом ліфта, прибиранням під'їзду і території. Чим краще працює фірма, тим більше у неї клієнтів-будинків».

Анастасія Рінгіс"ФОКУС"


Топ-оголошення

елітна квартира в новострое нагорка
"нагорный", 3 кімнати 220 000$, 3х комн квартира в новострое нагірна частина міста, з відмінною ...

Квартири > Продам > Дніпро > Соборний р-н

Оренда 1 к Харківське шоссе, Горлівська, м.Харківська, Позняки
Харьковский массив, 1 комната, 30/-/- кв.м, 9/10, 6 500грн/месяц, Оренда 1 к квартири по вулиці ...

Квартири > Здам > Київ > Дарницький р-н

Топ-оголошення

Сдам хорошую 2к - студию, в ЖК Южный Квартал
Никольская Борщаговка, Семьи Стешенко (Строкача) ул., 9, 2 комнаты, 42/-/- кв.м, 5/25, ...

Квартири > Здам > Київ > Святошинський р-н

Продам 3 комнатную квартиру, Добровольского пр./Ак. Заболотного, 6/9, 63 кв.м.
Котовского, Добровольского пр., 3 комнаты, 63/-/- кв.м, 6/9, 33 000$, Продам 3 комнатную квартиру, ...

Квартири > Продам > Одеса > Суворівський р-н

Продам 2х этажный дом рядом с пос. Котовского в Светлом/Новые дачи
Котовського, 50 000$, Предлагается к продаже дом в Светлом/Новые дачи. 3 уровня, 2 этажа. Общая ...

Будинки. Котеджі. Дачі > Продам > Одеса > Суворівський р-н