Вся нерухомість > Новини > Будинок на схилі
↑ До списку новин

Будинок на схилі

28 травня 2010

Вибір ділянки при будівництві будинку згодом багато в чому визначає стиль архітектури і витрати на будівництво. При цьому прийнято вважати, що найменш витратною є рівна ділянку, а якщо ще й ґрунтові води далеко від поверхні, так взагалі благодать. Однак, як показує практика, ідеально рівна ділянка насправді - досить велика рідкість. Майже будь-яка територія, особливо в центральних, західних і північних областях України, тією чи іншою мірою має місце невеликий нахил, не відразу видимий неозброєним оком. Тому, ділянки для будівництва будинку, ухил яких менше 3%, прийнято вважати умовно рівними.

Стереотипи й омани 

У будівництві, як втім, і в будь-якій іншій справі, не буває ситуацій однозначно поганих і однозначно хороших. Будь-яка ділянка, призначена під будівництво будинку, в тому числі і розташована на схилі гори чи пагорба, має свої переваги й недоліки. Безумовно, якщо ділянка розташована на схилі в низині або місцевості порізаної ярами, це додасть клопоту будівельникам і геодезистам. Проте при купівлі такого земельного наділу можна добре поторгуватися і суттєво виграти в ціні. Крім того, особливості рельєфу, зокрема ухил ділянки, можна обернути собі на користь, надавши архітектурному об'єкту особливу виразність, а то й зовсім зробивши його витвором мистецтва.

Будівництво будинку на схилі потребує особливого підходу, особливо при закладці фундаменту і проведенні протизсувних заходів. Однак з іншого боку, будинок, розташований на пагорбі або на схилі пагорба, однозначно по рельєфу вище навколишньої місцевості, а значить, з його вікон має відкриватися хороший огляд на навколишню місцевість, розвертатися красивий пейзаж. По відношенню до будинків, що стоять в одному рівні, це явна перевага. Будинкам, які стоять на схилах, у значно меншій мірі загрожує підтоплення у разі весняного паводку. Для будинку на схилі простіше вирішуються проблеми з облаштуванням дренажних систем. Найчастіше для дому на схилі таких проблем взагалі не виникає, оскільки на похилих поверхнях вода не застоюється. Питання в тому, щоб її природний відтік не сприяв ерозії ґрунту.

Крім того, будинок, що стоїть на схилі, як правило, приховується від вітру. Якщо схил має складну форму і як би охоплює будинок, то захист відразу з декількох сторін світу. Це вигідно, якщо схил прикриває будинок з північного боку.

Похила поверхня ділянки може стати справжнім полем творчості для ландшафтного дизайнера. На схилі при достатньому перепаді висот можна облаштувати і тераси, і альпійські гірки, і навіть водоспади.

Особливості будівництва будинку на схилі 

Ступінь архітектурної виразності майбутньої споруди, так само як і рівень головного болю будівельників багато в чому визначається саме ступенем крутизни ділянки для будівництва будинку. І ступінь цього головного болю тим вище, чим більше крутизна схилу. При деяких значеннях крутизни схилу будівництво будинку взагалі недоцільне. Ступінь ухилу при будівництві визначається перепадом висот між верхньою і нижньою точками ділянки, які спроектовані на горизонтальну лінію, і вимірюється у відсотках. Наприклад, якщо пройшовши по горизонталі уздовж схилу 100 м ви підніметеся на 15 м, то це означає, що ухил даної території становить саме 15%. Виходячи з такого розрахунку, всі типи місцевості умовно поділяються на:

- рівну місцевість (якщо її нахил складає менше 3%);

- малий нахил складає від 3 до 8%;

- середній ухил від 9 до 20%.

- все, що більше 20%, вважається крутим ухилом.

Невеликий ухил не надає значного впливу на планування та архітектурні рішення для заміського будинку. Однак зі зростанням рівня крутизни схилу, проект для будівництва неминуче доведеться прив'язувати до даної місцевості або розробляти спеціальний проект під конкретні умови.

Думка ландшафтного архітектора Тетяни Марченко: 

Незалежно від індивідуальних особливостей ділянки, будинок слід розміщувати в його верхній частині. Це важливо для забезпечення природного відтоку води. При цьому важливо пам'ятати, що якщо вище по схилу є інші ділянки, то з їх території так само необхідно організувати відтік води і краще, якщо вода з верхніх територій буде відводитися не по канавках, а по трубах. Це зведе до мінімуму ерозію ґрунту.

Більшу перевагу для будівництва будинку має ділянка, схил якої звернений на південну або західну сторону, так як від цього залежить температура землі, особливо у весняний час. Чим більше перпендикулярна поверхня схилу сонячним променям, тим більше він отримує тепла. Це може відбитися й на весняне танення снігу. Враховувати треба й те, що в холодну пору року і вночі повітря, яке охолоджується, має тенденцію спускатися вниз по схилах і накопичуватися в низинах. Тому, цілком ймовірно, що якщо ваша ділянка для будівництва будинку недалеко від нижньої точки западини, то на ній буде спостерігатися нічна або сезонна різниця температур між нижньою та верхньою точками ділянки. Це слід враховувати, наприклад, при висадці теплолюбних рослин. Якщо ж на ділянці є перепади висот або споруди, що перешкоджають руху повітря, то в цих місцях можуть утворюватися кишені холоду. Це не означає, що різниця температуру там буде в десяток градусів, але все ж такий момент треба брати до уваги, плануючи розсаду культур на ділянці.

Переваги будівництва будинку на схилі 

Розташування будинку на схилі поряд з інженерними проблемами може мати і свої переваги. Досить часто зустрічаються ситуації, коли в цокольному поверсі, зверненому природно в напрямку схилу, розміщують не тільки підсобні приміщення, а й такі об'єкти як втоплена веранда або літня кухня. Це зручно в південних районах, оскільки такі приміщення не прогріваються сонцем і навіть у спеку зберігають прохолоду, маючи добре природне природне освітлення. Тим більше, з такої веранди відкривається гарний огляд місцевості. При цьому, такі архітектурні рішення не потребують особливо масштабних земляних робіт. Будинок у декількох рівнях, розташований на схилі, дозволяє зробити окремий вхід з вулиці в приміщення, розташовані на різних поверхах і радикально розділити житлові приміщення від службових кімнат.

У будинках на схилі можна уникнути примусового відкачування стічних вод і направити їх в централізований септик або очисне поле вниз по схилу. Можливі й інші нестандартні архітектурні прийоми, наприклад, організація виїзної дороги вздовж горизонтальної тераси. Балкони, тераси і веранди в багатоступінчаcтому будинку можуть бути на різних рівнях.

Зменшуємо крутизну ділянки 

Сучасна будівельна наука знає чимало способів, застосувавши які можна усунути недоліки рельєфу ділянки для будівництва будинку або звести їх до мінімуму. Наприклад, якщо мова йде про майданчик, ступінь ухилу якої не перевищує 3%, то більшість проблем вирішується за допомогою підсипки ґрунту. Наявний ухил нівелюється за рахунок підсипки каменів гравію і цементного розчину. Іноді застосовується так само штучна силікатизація ґрунту. Так виправляються перепади висот по периметру майданчика в межах 50-70см. Ширина підсипки при цьому на 1,5-2 метри ширше периметра фундаменту.

Якщо ухил території знаходиться в межах 7%, то підсипка може знадобитися фундаменту з підгірної частини. Однак це ще не та величина ухилу ділянки для будівництва будинку, при якій може бути виправдане облаштування підвального поверху. Підвальний або цокольний поверх має сенс будувати, коли перепад висот на ділянці перевищує 8-9%. У цьому випадку нижній поверх врізається в масив схилу. Такі приміщення гарні, коли потрібно облаштувати склад, майстерню або підземний гараж. Однак при такому архітектурному рішенні слід подбати про гідроізоляцію фундаменту (обов'язково в місці безпосереднього контакту з ґрунтом).

Ще до заливки фундаменту, є сенс укласти на фундаментну плиту шар руберойду або гудрону. У цьому випадку так само рекомендовано зведення підпірної стіни, яка може бути як монолітною, так і складеною з каменів, скріплених розчином. Як матеріал для підпірної стіни краще використовувати граніт або вапняк.

Однак у випадках, коли крутизна схилу перевищує 9-10%, косметичними заходами вже не обійдешся. Тут доведеться не лише розробляти фундамент індивідуально під вимоги конкретної ділянки, а й проводити протизсувні роботи. Крім того, сама ділянка для будівництва, як правило, розбивається на тераси, кожна з яких має протизсувний захист, починаючи від підпірної стіни і закінчуючи так званою стіною в ґрунті, виконаної з буро-ін'єкційних паль.

Інженер будівельник Євгена Лепіліна говорить про особливості будівництва будинку на схилі: 

Будівництво будинків у місцевості з явно вираженим рельєфом може бути вельми оригінальним і виразним з точки зору архітектури. Однак якщо будинок стоїть на схилі, рівень нахилу якого більше 10%, не обійтися без розробки спеціального пальового фундаменту та протизсувних заходів на всій ділянці. Якщо нахил на рівні 9-10% можна вирішити питання установкою підпірної стіни, бажано монолітної, то у випадку нахилу більше наведеної цифри необхідний шпунтовий ряд. Іноді це називається стіна в ґрунті, причому палі (буронабивні або ін'єкційні) повинні йти в ґрунт значно нижче водоносного шару. Такі заходи здорожують кошторисну вартість робіт на 50-150%, але вони об'єктивно необхідні. Стрічкові фундаменти в даному випадку ненадійні, будинок може в період дощів просто поплисти по схилу. Як додаткові заходи схил можна укріплювати палями косого забурювання, що йдуть в ґрунт під кутом 90 градусів до поверхні. При будівництві будинку на схилі, ухил якого більше 10%, застосовується так само метод силікатизації ґрунту. Але в цьому випадку ґрунт, куди висаджуються рослини, повинен бути привізним, насипним і перекривати верхній рівень сілікатизованного ґрунту не менше ніж на 50 см.

Періодично виникає питання, на схилах якої крутизни взагалі доцільне будівництво. Відповідь тут криється в цільовому призначенні ділянки. Сучасні технології дозволяють зводити житлові будинки, в тому числі багатоповерхові та навіть висотні, на схилах до 45% і навіть більше. Однак такі інженерні рішення можуть себе виправдати в тому випадку, якщо мова йде про територію, яку не припускають використовувати з аграрним ухилом. Терасована ділянка на крутому схилі може бути місцем відпочинку або місцем постійного проживання, проте вирощувати помідори або картоплю на схилах у 20-30% недоцільно. Від вимивання ґрунту тут уже не допоможуть ніякі агротехнічні методи. Навіть якщо і знайдеться прийнятне рішення, це зробить сільськогосподарське виробництво економічно невигідним. Впровадження ж нових будівельних технологій все більше сприяє ландшафтному будівництву будинків на схилі, що особливо помітно в Київській, Івано-Франківській та інших областях України з горбистою і гористою місцевістю.

Будівельний портал Інфобуд


Топ-оголошення

Посуточно-почасово однокомнатная кв.на Троещине, ул.Лисковская 14.Левый берег
Троещина, 1 комната, 43/18/9 кв.м, 8/16, 700грн/сутки, Евроремонт, новая мебель, телевизор, кабельное ...

Квартири > Здам > Київ > Деснянський р-н

Вторинний новострой! ул Чекмарева! 130 кВ м! Мебльована! Автономка!
"нагорный", 3 кімнати 130/100/30 кв.м 7/10, 250 000$, Продам на ул Чекмарева д.2// Бригадна 10 ...

Квартири > Продам > Дніпро > Центральний р-н

Топ-оголошення

Продам дом на 12-й станции Большого Фонтана
Гаршина ул., 5 и более комнат, 355 кв.м, 6,7 соток, 345 000$, Продам дом на Фонтане. Улица Гаршина / ...

Будинки. Котеджі. Дачі > Продам > Одеса > Київський р-н

Сдам жилье в Днепропетровске -(Днепре)-
17 кв.м, 2/9, 2 000грн/месяц, Сдам жилье -в м, Днiпро, (Днепропетровск) -Варианты аренды жилья по ...

Кімнати > Здам > Полтавська обл. > Гребінківський р-н > Гребінка

Продажа 39 кв.м ул.М.Ломоносова ж/б 16 ЖК Эврика Без %
Голосеево, Ломоносова ул., 6, 1 комната, 39/17/8 кв.м, 24/24, 24 000$, м.ВДНХ ЖК Эврика ж/б 16 ., ...

Квартири > Продам > Київ > Голосіївський р-н