Вся нерухомість > Новини > Де і як купити дешеву заставну нерухомість
↑ До списку новин

Де і як купити дешеву заставну нерухомість

1 червня 2010

Купити заставне майно за ціною майже вполовину нижче середньоринкової? «Деньги» з'ясували, що це цілком реально зробити на відкритих торгах. А от банки воліють продавати квартири за ринковою вартістю - навіть якщо їх роками не купують.

Очікування, що банки почнуть масово виставляти на продаж заставні квартири і це ще більше обвалить ринок житла - не виправдалися. Звичайно, це не означає, що кредити в Україні погашаються справно. Рейтингове агентство Moody's підрахувало, що в Україні прострочено 27% іпотечних валютних кредитів. А 20% кредитів у національній валюті і 29% в іноземній - реструктуризовано.

Втім, начальник управління моніторингу і збору кредитів банку OTP Сергій Бондарєв запевняє, що відсоток проблемних іпотечних позик у середньому по ринку невисокий. При цьому, за його словами, банкам невигідно займатися реалізацією заставного майна. Реструктуризація кредитів також не є панацеєю. «Реструктуризація - це тимчасовий захід, вона не може тривати роками. Чим довше період реструктуризації, тим більше буде кредитний тягар після виходу з неї », - запевнив пан Бондарєв.

Проблемні застави 

Оцінити, скільки заставного майна сьогодні продають банки, дуже складно. Офіційних даних немає. Відсутня інформація щодо відчужуваного майна і у Державної виконавчої служби (ДВС). Як пояснили «Деньгам» в ДВС, окрема статистика по об'єктах нерухомості, які забираються у боржників, не ведеться. Проте начальник виконавчої служби Дніпровського району м. Києва Василь Качмар зазначив, що його співробітникам часто доводиться забирати квартири у боржників. На жаль, пан Качмар не зміг назвати точний відсоток відчужених квартир, що припадають на вилучаються саме «з подачі» банків. Але запевнив, що їх досить багато.

Генеральний директор спеціалізованої організації приватного підприємства «НИВА-В.Ш.» (займається продажем заставного майна) Олександр Драчук розповів, що, «згідно з внутрішньою статистикою, обсяг майна, переданого органами виконавчої служби на реалізацію в 2010 році безпосередньо нашому підприємству, розподіляється приблизно в такій пропорції: у 50% випадків примусової реалізації майна стягувачами виступають фінустанови (банки, кредитні спілки), в інших 50% стягувачами виступають інші юридичні і фізичні особи».

За словами пана Качмара, в його районі в основному відчужуються квартири. А г-н Драчук додав, що саме квартири в даний момент і користуються найбільшим попитом у потенційних покупців арештованого майна. Заставні земельні ділянки не такі цікаві покупцям.

Добровільно-примусово 

Знайти оголошення про реалізацію заставного майна можна на сайті кожного банку, який видавав іпотечні кредити. Можна пошукати інформацію про продаж застав через аукціони на інтернет-сторінці Міністерства юстиції.

Начальник управління моніторингу та збору кредитів OTP-банку Сергій Бондарєв розповів, що банки виставляють майно на торги постійно. «Зрозуміло, за адекватними сформованого ринку цінами», - зазначив він. За його словами, глибоко помиляється той, хто збирається купувати за копійки закладену квартиру: банк ретельно слідкує за тим, щоб квартира була продана за «нормальною ціною, адекватною сьогоднішньому дню».

«Для банку продаж майна за заниженою ціною не має ніякого сенсу, оскільки банк прагне закрити як можна більшу частину тіла кредиту», - пояснив пан Бондарєв.

За його словами, існує декілька варіантів продажу заставного майна: добровільна та примусова. До добровільним можна віднести переуступку боргу і продаж майна самостійно позичальником за згодою з банком. Примусова - це коли нерухомість вилучається виконавчою службою за рішенням суду і продається на відкритих торгах. У разі добровільного продажу майно продається за тією ціною, яку виставляє продавець.

Якщо ж квартира йде «з молотка» на торгах, то її стартова вартість може становити 50% вартості застави. Василь Качмар розповів, нерухомість, що відчужується виконавчою службою, оцінюється незалежним оцінювачем. І, як правило, ціна об'єкта відповідає ринковій. Тобто, якщо квартира була куплена за $100 тис., а її сьогоднішня ціна складає $50-60 тис., то це і буде стартовою ціною на торгах.

«Слід розрізняти стартову вартість об'єкта, вона дорівнює експертній оцінці і по ній майно виставляється на торги, і продажну вартість - суму, за яку майно було продано на торгах», - пояснив пан Драчук. Тобто в кінці торгів ціна майна може виявитися набагато вище початкової. А покупцем стає той, хто готовий заплатити більше за інших учасників.

Хоча і банкіри, і виконавчі служби наполягають на тому, що ціни на нерухомість, яка була у заставі, цілком ринкові, це далеко не так. Наприклад, однокімнатна квартира, відчужена виконавчою службою, яка розміщена в Деснянському районі Києва, продається на торгах зі стартовою вартістю 214 тис. грн. Ціна пропозиції схожого об'єкта в тому ж районі по базах агентств складає від 400 тис. грн. А от ціни на майно, представлене на сайтах банків, фактично не відрізняються від агентських. Зустрічаються, правда, об'єкти, що коштують і дорожче середньоринкової ціни.

Тонкощі угоди 

При покупці заставного майна, з одного боку, можна заощадити, а з іншого - отримати масу проблем і судової метушні з незгодними боржниками. Партнер юридичної компанії «Ейдіком» Діана Антохіна відзначає, що на сьогоднішній день практично будь-який вид придбання заставного майна є ризикованим. І не виключено, що неплатник за кредитом, позбавлений заставного майна, може звернутися до суду. Зокрема, оскаржити можна і правомірність угоди з відчуження заставного майна, і судові рішення про його конфіскацію, і виконавчий напис нотаріуса, і результати проведення аукціону.

На думку пані Антохіної, найбільше ризикує покупець, коли набуває примусово конфісковане майно на публічних торгах або безпосередньо в банку. «Купуючи майно на торгах, в першу чергу необхідно уважно ознайомитися з кредитною історією заставного майна - кредитним договором, договором застави, рішенням суду і тому подібним, перевірити, чи не оскаржується в касаційній інстанції судове рішення, згідно з яким проводиться аукціон або реалізовує майно банк, повноваження банку на його відчуження, бажано поспілкуватися з попереднім власником, щоб зрозуміти його подальші наміри, а ще краще взяти у нього нотаріально оформлену згоду», - розповіла пані Антохіна.

Як відзначає начальник виконавчої служби Дніпровського району Києва Василь Качмар, випадки оспорювання відчуження майна трапляються, але, як правило, без результату. Ось чого, за його словами, точно не варто робити, так це купувати заставну квартиру, яку банк відчужує на аукціоні без згоди позичальника, і квартиру, в якій прописані неповнолітні діти.

На думку Діани Антохіної, найменше ризиків буде, якщо заставне майно продається спільно банком і боржником або ж шляхом переоформлення кредитних зобов'язань. Однак таке майно і коштує дорожче - про що «Деньги» писали ще більше року тому, 26 лютого 2009 (є на www.dengi.ua).

Чого чекати 

Як зазначив пан Качмар, сьогодні складно спрогнозувати, чи буде збільшуватися кількість заставного майна, що вилучається, у боржників у примусовому порядку, чи ні. Все буде залежати від економічної ситуації в країні. Олександр Драчук вважає, що якщо враховувати неплатоспроможність значної частини позичальників, внаслідок якої необоротно піде процедура накладання стягнення на рухоме і нерухоме майно, то в цьому році цілком вірогідним може стати збільшення кількості майна, виставленого на продаж. «Але ця ж неплатоспроможність населення може стати однією з причин того, що далеко не все майно буде продано», - запевнив він.

Де купити 

Варіанти реалізації заставного майна (за даними OTP-bank).

Продає Позичальник:

За власним бажанням.

За вартістю застави.

Продає Банк:

1. Майно продається за згодою позичальника.

2. Майно було передано позичальником банку в рахунок погашення кредиту.

3. Майно відчужено на підставі умови кредитного договору.

За вартістю застави.

Продає Державна виконавча служба:

1. Майно відчужено на підставі рішення суду.

2. Майно відчужено на підставі виконавчого напису нотаріуса (якщо кредитний договір був нотаріально завірений)

Продається по -50% від вартості застави.

Як взяти участь у торгах 

Щоб взяти участь у торгах по заставному майну, потрібно:

1. Подати заяву організатору торгів про участь (не пізніше ніж за три дні до їх початку). При цьому необхідно пред'явити паспорт або інший документ, що підтверджує особу;

2. Сплатити реєстраційний збір, розмір якого становить два неоподатковуваних мінімуму доходу (34 грн);

3. Сплатити гарантійний внесок (10% стартової ціни), який фактично є авансом і відноситься в рахунок оплати відчужуваного майна;

4. Взяти участь у торгах;

5. У разі купівлі майна протягом 10 днів внести повну вартість купленого об'єкта. (У разі «програшу» учаснику повертається гарантійний внесок.)

Висновок: Купити заставну квартиру можна майже наполовину дешевше, ніж на ринку. Однак є ризик, що позичальник оскаржить правомірність відчуження і продажу.

Тетяна СидоренкоДеньги.ua


Топ-оголошення

Сдам жилье для 1 го человека или пары на Криворожской -
Криворожская ул., 8/10, 2 000грн/месяц, Сдам жилье для 1 го человека или пары на Криворожской ...

Кімнати > Здам > Дніпро > Чечелівський р-н

Аренда офиса вБизнесс-центпре на Подоле, Консантиновская 75, офис 86 кв.м.
Подол, 86 кв.м, 260грн/кв.м/месяц, Аренда офиса в Бизнес-центре на Подоле, улица Константиновская 75, ...

Офісні приміщення > Здам > Київ > Подільський р-н

Топ-оголошення

ТЕРМІНОВО! ДОСТУПНА ЦІНА 3 КІМ. КВАРТИРА З РЕМОНТОМ ТА МЕБЛЯМИ! ВИШГОРОД 20 ХВ.
3 кімнати, 51/35/8 кв.м, 2/2, 22 500$, Продається затишна 3-х кімнатна квартира в с. Литвинівка ...

Квартири > Продам > Київська обл. > Вишгородський р-н > Литвинівка

Цегляний будинок з ремонтом в селі Саливонки
2 кімнати, 76 кв.м, 31 соток, 37 000$, Будинок з сучасним оздобленням 76 м.кв. (всі умови: газ, ...

Будинки. Котеджі. Дачі > Продам > Київська обл. > Васильківський р-н > Саливонки

Здам кімнату (койко місце) для однієї людини в приватному будинку, на пр, Металургов
Металургів просп., 2 000грн./місяць, Здам кімнату (койко місце) для однієї людини в приватному ...

Кімнати > Здам > Дніпро > Новокодацький р-н