Вся нерухомість > Новини > Реформа ЖКГ: колектор дешевше ремонту?
↑ До списку новин

Реформа ЖКГ: колектор дешевше ремонту?

30 серпня 2011

Центральна та місцева влади не справляється ні з реформою ЖКГ, ні з боргами споживачів, тому для їх повернення залучають колекторів. Але, побоюючись народного обурення, намагаються це не афішувати. Адже споживачам навряд чи сподобається, що гроші витрачаються на послуги колекторів, а не на ремонт будинків та заміну комунікацій.

Строкатий ринок

Поки МінрегіонбудЖКГ шукає гранти для реформування житлово-комунальної сфери, вона продовжує впевнено розвалюватися. У галузі накопичуються борги - за даними Держстату, сьогодні вони становлять майже 11 млрд. грн. При цьому за перші півроку 2011 населення погасило менше 100 млн. з цієї суми.

Вирішити проблему з боржниками підприємства ЖКГ не в стані - у них немає ресурсів, навичок і часу. Тому для цієї роботи все частіше залучаються колекторські компанії. Тим більше, що ринок банківських кредитів збіднів, і колектори тепер беруться за будь-які борги. Великих компаній, що спеціалізуються на ЖКГ сфері, в Україні всього декілька, більшість становлять невеликі регіональні компанії або фірми-одноденки, які, як стверджують великі учасники ринку, через невміння працювати провалюють весь ринок.

Проте, до колекторів за допомогою вже звернулися ряд великих підприємств у різних регіонах країни. Остання гучна угода «Київенерго» уклала з «Універсальною колекторської групою» («УКГ») і «М. Д. Груп ». Сума договорів не оголошувалася, але роком раніше «УГК» вже уклала договір з «Київенерго» на стягнення 15 млн. грн. боргів.

Крім того, як розповідає виконавчий директор «УКГ» Роман Буркун, компанія працює з «Львівтеплоенерго», «Кіровоградтепло», а також з теплопостачальниками в Дніпродзержинську, Макіївці, Алчевську. У портфелі компанії ЖКГ борги займають до 90%, але така ситуація не є типовою для колекторського ринку, зазвичай цей сегмент становить не більше 10-15%.

За місцевою волею

Крім «УКГ», як розповідає виконавчий директор Асоціації учасників колекторського бізнесу України (АКБУ) Артем Кучін, спеціалізуються на ЖКГ борги компанії «Дельта М» і «Пристав». Але багато чого в цій справі, за його словами, залежить від позиції місцевої влади. «Місцева влада боїться звертатися до колекторів, побоюючись соціального обурення», - говорить він. А якщо й звертається, то всіляко намагається це приховати.

«На практиці дуже часто мають місце випадки, коли самі органи місцевого самоврядування нав'язують підприємству співробітництво з певними колекторськими компаніями (так було в м. Лозова Харківської області, співпраця з «Українським центром нерухомої власності», або керівники комунальних підприємств хоча б в усному порядку отримують «добро» від виконкому на укладення договору з колекторами з метою зняти з себе провину за «самодіяльність», - розповідає юридичний консультант з питань ЖКГ Андрій Осадчий.

Наприклад, начальник управління ЖКГ Дніпродзержинської міськради Михайло Підгурський не захотів підтвердити інформацію про те, що місцеве теплоенерго співпрацює з колекторами. Він лише повідомив, що «є пропозиції» і додав, що одному з комунальних підприємств, що обслуговує жителів, ті заборгували 25 млн. грн. Можна припустити, що малося на увазі КП «Дніпродзержинськтепломережа», яке відповідає за опалення всіх районів міста, крім так званого Соцмістечка, який обслуговує ТОВ «Теплосервіс». Що саме і підтверджують у «УКГ».

У «Львівтеплоенерго» повідомили, що переговори з колекторами велися, але деталі не уточнили. Зате у «Львівводоканалі» підтвердили, що працювали зі столичною компанією «Ікспоінт» і мають намір продовжити співпрацю, оскільки боргів накопичилося близько 100 млн. грн. Правда, уточнили, що найефективніше спрацьовує перекривання води, хоча обладнання, що дозволяє це робити, обходиться дорого і його поки що бракує. У той же час, як розповідає А. Осадчий, в боргових попередженнях «Ікспоінту» зазначено, що несвоєчасне виконання зобов'язань боржником негативно відіб'ється на його платіжній історії, що значно погіршить ділову репутацію, зменшить або повністю виключить можливість отримання товарного або грошового кредиту, отримання товару на умовах лізингу, а також отримання пільгових умов розрахунків на отримувані послуги.

Також, як розповів А. Осадчий, ЮК «Пріоритет Права» (керівництво якої є колишніми працівниками департаменту державної виконавчої служби Мін'юсту) пропонує співпрацю комунальникам за винагороду у вигляді знижок від вартості наданих послуг або вартості індивідуального замовлення на реалізацію послуг. А «Український центр нерухомої власності» з 2006 р. співпрацює з комунальниками Київщини.

Без суду

Втім, трапляється, що колектори працюють із дрібними підприємствами, такими як ЖЕКи або об'єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), хоча це менш вигідно і зручно. «З деякими ЖЕКами працюємо, були у нас київські ОСББ, в Дніпропетровську було кілька ЖЕКів», - розповідає Р. Буркун. Правда, за його словами, проблема тут полягає в тому, що гроші, які вимагає ЖЕК, часто не відповідають якості наданих послуг. «Наприклад, одного разу ми вимагали від боржника повернути 1,5 тис. грн, а він запропонував нам подивитися на обшарпаний під'їзд, вибиті двері і гори сміття» - розповідає типовий випадок колектор.

Опинитися «на мушці» у колекторів ризикують ті, хто заборгував комунальникам більше 500 грн. - Це мінімальна сума за одного боржника, яку зазвичай готові брати на обслуговування колектори. Причому вона, як пояснює Р. Буркун, обов'язково повинна бути підтверджена документально. Методи, застосовувані колекторами для роботи з ЖКГ боржниками, найчастіше обмежуються паперовими листами, оскільки у отриманих списках зазвичай зазначена тільки адреса - навіть без домашнього телефону. Не в усіх колекторів є ресурси і технічні можливості з'ясовувати номери всіх телефонів, тим більше, робочого та мобільного. У той же час, як пояснює Р. Буркун, якщо просто відправити лист, не можна буде дізнатися про реакцію боржника на нього. «На листах багато не заробиш і боргів багато не погасиш», - говорить він.

Не дивно, що половина повернутих боргів, як розповідає А. Кучин, для ринку вважається хорошим показником. «Зазвичай колектори орієнтуються на 20-40% погашення з усього пулу», - зізнається він. Тим більше, такі справи колектори ще не доводили до судів - зазвичай клієнти таку послугу не замовляють, вважаючи за краще судитися самі.

Наталія Тарасова, UGMK.INFO


Топ-оголошення

2-х кімнатна квартира з ремонтом на Каманіна
Каманіна пров., 2 кімнати, 48/27/9 кв.м, 2/25, 76 000$, Продаж повноцінноі 2-х кімнатноі квартири на ...

Квартири > Продам > Одеса > Приморський р-н

Сдам жилье в Днепропетровске -(Днепре)-
1 500грн/месяц, Сдам жилье -в м, Днiпро, (Днепропетровск) - Варианты аренды жилья по срокам от недели ...

Кімнати > Здам > Севастопіль

Топ-оголошення

Сдам комнаты в Днепропетровске -(Днепре)-
1 500грн/месяц, Сдам жилье -в г, Днiпро, (Днепропетровск) по срокам от недели -месяца, длительно- ...

Кімнати > Здам > Дніпропетровська обл. > Нікопольський р-н > Нікополь

Продам квартиру на земле на Чубаевке
Дмитрия Донского ул., 1 комната, 33/19/9 кв.м, 1/1, 31 000$, Продам 1 комнатную квартиру. Центр ...

Квартири > Продам > Одеса > Київський р-н

Аренда офиса 216 кв.м., в БЦ, Константиновская. Метро "Т.Шевченко".
Подол, 216 кв.м, 275грн/кв.м/месяц, Аренда офиса 216 кв.м., в Бизнес-центре на Подоле, улица ...

Офісні приміщення > Здам > Київ > Подільський р-н