Вся нерухомість > Новини > Свій бізнес. Як відкрити хостел під Євро-2012
↑ До списку новин

Свій бізнес. Як відкрити хостел під Євро-2012

18 жовтня 2011

Хоча перші хостели в Україні з'явилися всього шість років тому, це вже цілком прибутковий напрямок для малого бізнесу, говорить Роман Пономаренко, президент Всеукраїнської молодіжної хостел асоціації.

Людина, яка відкрила перший хостел в Україні, розповіла журналісту ЛІГАБізнесІнформ про те, що потрібно для успішного запуску і скільки на цьому можна заробити.

Ще 7 років тому Роман не мав ніякого відношення до туризму. У травні 2004 року він з друзями вирушив на травневі свята до Кракова. Місць в гостинці не бронювали, а по приїзду дізналися, що всі номери зайняті - святкують день Конституції. Українців направили в туристичний інформаційний центр, де їм запропонували адресу хостела. За 10 євро вони влаштувалися в кімнаті з двома двоярусними ліжками на чотири місця, душем і туалетом на поверсі. "Все чистенько. Переночували і отримали безкоштовний сніданок", - розповідає Пономаренко про перші враження від хостела.

На зворотному шляху в Україну він вирішив організувати аналогічний сервіс в Києві. В Інтернеті дізнався, що існує міжнародна мережа, зв'язався з федерацією, уточнив деталі. Покатався по Європі з дружиною, зупиняючись в готелях, і дізнався, як це роблять "у них".

Після повернення Пономаренко звернувся з ідеєю хостелів в Держкомтуризму. "Катерина Ющенко дала нам листа підтримки. У Верховній Раді нам теж дали лист. З цими листами я прийшов до Юрія Павленка, на той час міністра молоді та спорту. Він розповів, що є конкурс проектів молодіжних організацій. До цього часу я вже зареєстрував без єдиного хостела Асоціацію хостелів України. Ми виставили на конкурс свій проект і в результаті отримали гроші на розвиток мережі хостелів в Україні", - розповідає підприємець.

Саме Пономаренко відкрив перший хостел в Україні. "У мого родича на Подолі була квартира, і я запропонував зробити там хостел. Закупили ліжка двоповерхові. Я їх особисто збирав, зробив ресепшн. Якраз Євробачення було в травні 2005 року. Перші клієнти були поляки, три людини. Працював сам на ресепшені тиждень, щоб все відчути... Я пройшов все з самого початку, мені сподобалося. Вирішив все це розвивати", - розповідає Пономаренко.

Сьогодні в його мережі близько 60 хостелів. "Але у кожного хостелу є свій господар. Вони входять в мережу на правах франчайзингу, а ми їх рекламуємо і продаємо. Тобто я цю мережу просто контролюю, а вона працює сама собою", - пояснює він.

Крім регулярних платежів за франшизою від хостелів, що входять в мережу, Пономаренко також отримує дохід від власної туристичної фірми. Однак перший мільйон за 7 років в турбізнесі він все ще не заробив. "На шляху до заповітної мрії", - говорить він, посміхаючись.

Хостел як формат

По суті хостел - це формат закладу тимчасового перебування, як і готель, але в ньому здаються не окремі номери, а місця. Сучасні атрибути хостела - Wi-Fi, плазма і кабельне ТБ, холодильник, пральна машина і мікрохвильова піч. Завдання власника хостела - забезпечити безпеку, чистоту і неформальне спілкування між постояльцями. Адже саме правильна атмосфера дозволяє залучати нових клієнтів. "Працює сарафанне радіо. Постояльці один одному радять хостел. Або дивляться рейтинг на сайті бронювання, читають відгуки", - пояснив Роман Пономаренко.

За його словами, система бронювання у хостелів працює краще, ніж у готелів. Якщо людина приїхала в хостел, їй тут же пропонують послуги дружніх хостелів в інших містах цієї країни і навіть за кордоном. "Це у готелів теж є, але у хостелів більш активно проглядається", - говорить підприємець.

Тому вкладати в рекламу хостелів в принципі нічого не треба, хіба що до участі в туристичних виставках. Адже 90% бронювань проходить через Інтернет і тільки 10% - по телефону. Хостел, який хоче себе прорекламувати, підключається до бронювальних систем. Клієнт, бронюючи через таку систему, платить їй певний відсоток. А коли приїжджає в хостел, то оплачує інше.

Рейтинг хостелів складають самі відвідувачі. "Коли постоялець залишає хостел, йому з бронювальної системи приходить лист. У ньому написано: ви зупинилися в такому-то хостелі такого-то числа, в такій-то країні, такому-то місті. Будь ласка, оцініть цей хостел за п'ятьма параметрами: місце розташування, безпека, надійність, чистота, фан (наскільки там прикольно). Оцінка - від одного до десяти. Потім все це підсумовується і виводиться середнє арифметичне. І потім на основі окремих оцінок робиться загальний рейтинг хостела", - пояснює підприємець.

Сьогодні, за його словами, функціонують кілька міжнародних систем бронювання місць в готелях: Hosteling International, booking.com, hotels.com.

"Hosteling International - це наша мережа, найбільша - 4,5 тис. об'єктів по 76 країнам світу. Ця мережа об'єднує хостели, ретельно перевірені на якість послуг. Ті, які не відповідають стандартам - нашим і міжнародним, в систему не допускаються", - говорить Пономаренко.

Чистий прибуток Hostelling International за 2010 рік склала 27 млн. фунтів за рахунок 5% комісії від бронювання. "За сім років роботи з системою вже видно результат", - відзначає підприємець.

За його словами, українські хостели намагаються тримати планку і не поступаються за якістю європейським. "Ми намагаємося в Україні тримати стандарти. Тому що я бачив хостели в Європі, в яких таргани бігають, - розповідає Пономаренко. - Одного разу британець, що заснував мережу хостелів в Україні, розповів дуже цікаву річ. До Чернівців приїхала група студентів з Румунії. Кажуть: "Ми були в Києві в хостелі. Ну, у вас хостели просто "вау!" . Тобто в порівнянні з румунськими хостелами, наприклад, ми виглядаємо цілком пристойно".

Заселитися в хостел може, в принципі, будь-яка людина. "Обмежень немає в хостелах по всьому світу, крім Баварії - там обмеження за віком - до 26 років. У нас, в Україні, були й дідусі, і бабусі під 80-85 років", - зазначає Пономаренко.

Головна умова - не битися, не пити і не курити, занадто не шуміти і не заважати сусідам, пояснює він. Більше особливих вимог немає. "Сусідів не турбувати, якщо це квартира в будинку. А якщо це окрема будівля - будь ласка, робіть що завгодно. Але головне - не битися. Тому що були у нас випадки, коли доводилося витягати з міліції поляків, які побились з росіянами. Були наркомани, питання з якими ми через посольство вирішували. Навіть консул приїжджав, забирав і депортував постояльця з України", - говорить він.

Джентльменський набір сервісів хостелу: чиста постіль, душ і туалет (іноді в номері, іноді - в коридорі). Ресепшионіст повинен знати англійську на рівні, достатньому для спілкування. Також обов'язкові: безкоштовний WiFi, туристична інформація, можливість бронювання наступних хостелів по всій країні. Трансфер та екскурсії.

Хостел «з нуля»

Приміщення під хостели можна і купити, і орендувати. Для господарів нерухомості це непоганий заробіток. "Я по два-три дзвінки на тиждень отримую від людей, у яких, припустимо, є нерухомість, вони не знають, що з нею робити, і хочуть віддати під хостел. Їм потрібно тільки оплачувати комуналку", - говорить Пономаренко.

Практично всі хостели району Майдан-Хрещатик (крім Львівської площі) - орендовані. Найчастіше для під хостели обладнають звичайні квартири. "Головне, щоб було 4 кв. метра і дотримані стандарти ДСТУ 4268:2003 й", - говорить підприємець, додаючи, що детально вимоги можна уточнити в асоціації.

У довгостроковій перспективі вигідніша покупка, а якщо хостел створюється на сезон - то оренда. При цьому питання з сусідами орендованих приміщень вирішується по-різному. "Заздалегідь домовлятися треба. Є люди, які йдуть назустріч, приймають ці умови, а є ті, хто починає скарги строчити. Раз на раз не доводиться", - розповідає підприємець.

Прибуток від хостелу на 20 місць в центрі Києва може становити близько 1,5 тис. євро в місяць. "Це чистий прибуток організатора хостела при правильній постановці роботи", - коментує він.

Залежно від розміру хостела, в ньому може працювати і один чоловік у зміну, якщо хостел налічує до 25 місць. "Ця людина буде і ресепшіоністом, і прибиральником. Він приймає бронювання і селить людей. Оскільки режим роботи в зміні - доба через дві, то мінімальний штат персоналу - три таких універсальних людини", - пояснив підприємець.

При цьому персонал краще набирати не з профільних вузів, радить він. "Профільна система освіти в Україні для нас не дуже підходить. Ми беремо журналістів зі знанням англійської мови чи перекладачів, - говорить Пономаренко. - Коли людина приходить на роботу, я дивлюся на єдиний фактор - ентузіазм. Якщо є ентузіазм, я мавпу можу навчити приймати бронювання та рахувати гроші".

У облаштування хостела вкладають близько $100 за квадратний метр, обладнання та ремонт. Основні регулярні витрати: зарплата, комунальні платежі та оренда. "Прання білизни - 7 грн за кілограм. Зарплата 120 грн черговому за добу. Комунальні платежі, Інтернет, телебачення - бажано, звичайно, встановити плазму і підключити кабельне ТБ. Ремонтні витрати - це поточне і дрібне. Найбільше - це персонал , тобто 3600 грн в місяць. Ну і, звичайно, оренда (якщо це оренда) та комунальні витрати", - коментує підприємець.

Тарифи в готелях середньому вдвічі менше, ніж у тризіркових готелях. Якщо ж розраховувати на компанію з трьох-чотирьох чоловік, то подобова оренда може виявитися вигідніше. "Але в хостелі веселіше. Ось фішка, яка відрізняє хостел. Ти можеш на кухні вранці познайомитися з австралійцем, який запросить тебе на наступне літо до себе в гості, і ти зможеш безкоштовно у нього переночувати. Хостели - це стиль життя", - впевнений підприємець.

Ціна залежить від місця розташування хостела та кількості ліжок в кімнаті. У Київському хостелі можна переночувати і за 65 грн, і за 200 грн на добу. Пік бронювання - це липень-серпень, в цей період завантаженість по Києву становить 65-70%. Найнижчий сезон - лютий, 10%. Середня завантаженість на рік - 45-50%.

Основні постояльці сьогодні: Росія - 40%, Україна - 25%, Білорусь - 15%. Всього лише 10% - з далекого зарубіжжя. Статистика минулого року та першої половини цього показує збільшення числа росіян на 40%, за всіма хостелами в Україні. "Якщо брати українців - це відрядження, велика частина. Росіяни - це більше туристи, ніж відрядники, у білорусів - теж. А гості з далекого зарубіжжя, практично всі, 99%, - туристи", - розповідає підприємець.

Якщо в приміщенні зроблений гарний ремонт, відкрити хостел можна протягом двох тижнів. "Досить закупити меблі, обладнання, провести Інтернет. У мене навіть випадок був: хлопці за тиждень відкрили хостел", - говорить Пономаренко.

Що ж стосується дозволу на роботу, питання сьогодні досить заплутане. "В даний момент Державна служба туризму і курортів України ліквідується, а Національне агентство з питань туризму і курортів тільки створюється. Тому зараз - цілковитий бардак", - відзначає глава асоціації.

У будь-якому випадку хостел створює фізособа - приватний підприємець, сфера діяльності - здача в оренду нерухомості, інші послуги з проживання. Детальне оформлення допоможе зробити асоціація. "Людині, яка хоче відкрити хостел, потрібно прийти в асоціацію. Я з нею сяду і протягом півтори години чітко поясню, як працювати так, щоб платити податки, щоб ніхто не смикав. Ця схема дуже складна, але це реально, - каже Пономаренко . - Все хостели, які входять в нашу мережу, працюють офіційно. Є куточок споживача, всі документи. Все оформляється як приватний підприємець за допомогою асоціації".

Підприємці-власники хостелу платять єдиний податок. "Якщо це маленький хостел. Якщо великий, тоді працюють через туристичні фірми на загальній системі", - додає Пономаренко. При цьому особливих проблем з перевірками хостелів не виникає. "Вони (перевірки) є, але немає проблем з цим", - запевняє глава асоціації.

За членство в асоціації необхідно платити внесок у розмірі 1200 грн в рік від хостела. Це ще одна стаття витрат. Крім того, якщо для бронювання місць використовуються послуги туроператора, то йому надаються комісійні в розмірі 10%.

Бізнес для молодих

До Євро-2012 більшість хостелів вже заброньовані. "Ми готові до прийому гостей. Ми підписали договори з офіційним туроператором Євро-2012, вже всі місця продані", - говорить підприємець, додаючи, що мова йде про 1500 місць.

До травня 2012 року в Києві відкриють ще три великих хостела місткістю від 50 до 150 місць. Пономаренко впевнений, що вони всі будуть заброньовані під Євро.

Для одного приватного підприємця цей бізнес цілком може бути прибутковим. Але це невеликий бізнес - заробити можна максимум 1,5 тис. євро на місяць, каже підприємець. Навіть якщо, приміром, орендувати приміщення в містах, приймаючих Євро, вкластися в ремонт і приєднатися до бази бронювання, серйозних доходів отримати не вдасться, адже Євро-2012 триватиме лише місяць.

На сьогоднішній день управління хостелом - швидше бізнес для початківців, він не обіцяє надприбутків. Однак, говорить Пономаренко, послуги хостелів будуть затребувані і після чемпіонату - росте число відрядних, які шукають дешеве проживання.

ІА ЛІГАБізнесІнформ


Топ-оголошення

Сдам жилье в Днепропетровске -(Днепре)-
1грн/месяц, Сдам жилье -в м, Днiпро, (Днепропетровск) - Варианты аренды жилья по срокам от недели - ...

Кімнати > Здам > Херсонська обл. > Каланчацький р-н > Каланчак

Продам 3 кімн. квартиру, "сталінка", Голосіївський, пр-т Науки 42/1
Голосіїв, Блакитного вул., 42/1, 3 кімнати, 73/50/9 кв.м, 1/5, 65 000$, Продам 3 кімн. квартиру, ...

Квартири > Продам > Київ > Голосіївський р-н

Топ-оголошення

Ділянки під садівництво 0, 12 га в селі Кучаків (колишнє Кірове)
12 соток 500$/сотка, Продам свої ділянки для ведення садівництва (з можливістю забудови) в межах ...

Земельні ділянки > Продам > Київська обл. > Бориспільський р-н > Кучаків

Сдам. 1-к.кв. 9/10, ж/м Фрунзенский
Донецкое шоссе, 7, 1 комната, 40/-/- кв.м, 9/10, 8 500грн/месяц, Сдам. 1-к.кв. 9/10, ж/м Фрунзенский, ...

Квартири > Здам > Дніпро > Амур-Нижньодніпровьский р-н

Ділянка у мальовничому місці. Гвоздів.
Шевченко, 20 соток, 28 000$, Продається земельна ділянка 19, 6 соток, на якому розташований старий ...

Земельні ділянки > Продам > Київська обл. > Васильківський р-н > Гвоздів