Вся нерухомість > Новини > Життя без БТІ: українці заощадять на хабарах, а аферисти нагріють руки
↑ До списку новин

Життя без БТІ: українці заощадять на хабарах, а аферисти нагріють руки

8 травня 2012

Бюро технічної інвентаризації залишилося жити трохи більше півроку. Що може змінитися після ліквідації цієї служби, дізнавався ТСН.ua.

БТІ будуть існувати до 2013 року

В кінці року президент Віктор Янукович вирішив продовжити повноваження Бюро технічної інвентаризації, яке раніше він картав за корупцію.

Працювати БТІ буде до 1 січня 2013 року, потім на зміну йому прийде новий реєстратор нерухомості - "Укрдержреєстр" - державна реєстраційна структура при Мін'юсті, яка буде займатися всіма процесами, пов'язаними з реєстрацією будь-якого об'єкта нерухомості, включаючи земельні ділянки, і супутніх обтяжень (наприклад, іпотеки). Чиновники з Кабміну вважають, що дане нововведення має ліквідувати корупцію і зайву забюрократизованість процесу видачі документів БТІ.

Цінні послуги

Зокрема, таким чином, буде ліквідована існуюча розрізненість системи. Адже сьогодні майнові права на землю реєструються в держреєстрі земель, а права на нерухомість і незавершені об'єкти будівництва - в БТІ в паперовому вигляді. Інформація про власників нерухомості в електронному варіанті заноситься до Реєстру прав власності на нерухоме майно, а дані про обтяження - до реєстру іпотек.

З 1 січня 2013 року всю інформацію зведуть в один реєстр і необхідність отримувати численні довідки з БТІ, територіальних органів земельних ресурсів та нотаріату відпаде. Достатньо лише виписки з єдиного реєстру. Чиновники переконані: після нововведень споживачам стане легше, оскільки скоротиться вся процедура з двох місяців (як зараз) до двох тижнів і не буде вимагання грошей.

"Формально отримати довідку з БТІ просто, але на ділі співробітники цієї організації затягують процес видачі таких документів", - говорить Микола Калмиков, практикуючий юрист. За своїм родом діяльності, йому часто доводиться працювати з БТІ. За його словами, зараз, щоб вирішити питання з продажем квартири, необхідно відвідати БТІ не менше 5 разів.

Кожний етап займає тиждень-півтора. Щоб прискорити розгляд питання, доведеться заплатити 600-700 доларів (плата за терміновість, в звичайному випадку тариф раз в десять менше). Для того, щоб технік, який звіряє реальний стан квартири з її планом, закрив очі на наявність перепланування - від 500 доларів.

Нові правила

З появою на ринку нового оператора, офіційна вартість таких послуг реєстратора повинна подешевшати. Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Анатолій Близнюк каже, що рентабельність послуг реєстратора не буде перевищувати 5-10% (для БТІ рентабельність встановлена ​​в межах 30%).

Зараз вартість послуг з реєстрації прав власності на нерухомість, надання довідок, перепланування житла та технічної інвентаризації об'єктів встановлюють міські ради. В середньому інвентаризація двокімнатної квартири коштує 300-400 грн, трикімнатної - 500-600 грн, приватного житлового будинку - 600-800 грн. Зареєструвати власність можна за 130-250 грн, а отримати виписку з держреєстру - до 100 грн.

Однак на сайтах комунальних БТІ вказані більш високі ціни. Наприклад, вартість інвентаризації в Донецьку - від 400 грн, в Луцьку - від 560 грн, у Львові - від 600 грн, у Києві - 650-700 грн, у Харкові - від 700 грн. Ціни в районах затверджують облдержадміністрації, хоча часто встановлюють тільки граничний рівень рентабельності (до 30%), дозволяючи БТІ самим формувати тарифи.

До того ж 1 січня наступного року українці вже не залежатимуть від техніків БТІ, і зможуть абсолютно спокійно робити різні перепланування в квартирах. Зараз дозволи на різні будівельні роботи з житлом видають Державні архітектурно-будівельні інспекції, але зміни перепланування в техпаспорт квартири вносить БТІ. Зараз у процесі продажу житла інспектор БТІ обов'язково повинен підтвердити, що планування квартири відповідає всій документації. Після зміни реєстратора інспектор БТІ вже не буде перевіряти планування житла.

Потенційні ризики

Втім, учасники ринку не впевнені, що поява нової організації замість БТІ ліквідує корупційну і бюрократичну складові процесу отримання всіх необхідних документів. "В "Укрдержреєстр" прийдуть ті ж чиновники, з якими мати справу так само важко і дорого, як і зі співробітниками БТІ" - вважає Іван Є., брокер і співвласник одного невеликого АН у Києві. До того ж для повноцінної роботи "Укрдержреєстра" чиновники повинні укомплектувати там штат. А це, як мінімум, близько трьох тисяч чоловік. За даними ТСН, поки набір таких співробітників не ведеться.

На перший погляд, до початку роботи нового реєстратора більше шести місяців і за цей час можна сформувати повністю штат. Проте, тут слід врахувати нюанс - з 1 січня 2013 року даний реєстратор повинен почати працювати: видавати, займатися звіркою документів, мати працюючу комп'ютерну програму і мати дійсну електронну базу і реєстр. Щоб підготуватися до повноцінної роботи, штат нового оператора повинен бути укомплектований як мінімум за півроку. За словами практиків, для підготовки фахівців, які могли б якісно надавати послуги, які перед ними ставить " Укрдержреєстр", необхідно близько двох років.

Ще одна велика проблема - передача даних і створення нового реєстру. В "Укрдержреєстрі" планують створити новий реєстр з нуля. А є ще й старий реєстр: з 2004 року житло реєструється в Реєстрі прав власності, який знаходиться у відомстві Міністерства юстиції. За даними КРУ, програмне забезпечення, яке є невід'ємною частиною реєстру, держава орендує у приватних компаній ТОВ "Арт-мастер" та ТОВ "3-Т".

Деякі учасники ринку пов'язують дані компанії з консорціумом ЄДАПС, який, в свою чергу, у ЗМІ асоціюють з народним депутатом Василем Грицаком.

Автоматизована передача інформації з одного реєстру в інший офіційно не передбачена. Як вирішать це питання сторони, поки неясно, чиновники дане питання поки не коментують.

Учасники ринку побоюються, що поки чиновники будуть вирішувати цю задачу, в сферу операцій купівлі / продажу нерухомості можуть хлинути різні аферисти. Адже їм буде досить легко скористатися плутаниною з реєстрами.

Сьогодні перевірити історію об'єкта нерухомості (з'ясувати, кому він належить і належав), можна в Реєстрі прав власності та в БТІ. Але вже з початку наступного року, якщо слідувати логіці дій чиновників, покупець залишиться один на один з новим абсолютно чистим реєстром. Угоди будуть здійснюватися на підставі документа, що підтверджує право власності на житло. Перевірити, чи дійсно господар квартири справжній або він просто знайшов на вулиці потрібний документ, буде дуже непросто.

Світлана Єрьоміна, ТСН.ua


Топ-оголошення

Сдам жилье в Днепре-(г, Днепропетровск)-Украина - Варианты аренды жилья
2 000грн/месяц, Сдам жилье -в г, Днiпро, (Днепропетровск) по срокам от недели -месяца, длительно- ...

Кімнати > Здам > Харківська обл. > Борівський р-н > Борова

Продажа 48.46 кв.м ул.Ревуцкого 54-А ЖК РЕВУЦКИЙ Без %
Позняки, Ревуцкого ул., 54-А, 1 комната, 48/19/12 кв.м, 4/24, 63 000$, ЖК Ревуцкий, ул.Ревуцкого ...

Квартири > Продам > Київ > Дарницький р-н

Топ-оголошення

Продаж 1 кімн. квартири в житлово-офісному центрі Dominion
Чоколівка, Ушинського вул., 40, 45/-/- кв.м, 13/14, 53 520$, Продаж 1 кімн. квартири в ...

Квартири > Продам > Київ > Солом'янський р-н

Чудова 1к кв-ра з терасою в клубному будинку біля лісу та озера.
Фіалковського, 1 кімната, 63,3/27,7/30,9 кв.м, 1/3, 45 000$, Продам чудову 1к кв-ру 63, 3/27, 7/30.9 ...

Квартири > Продам > Київська обл. > Броварський р-н > Бровари

ділянка, 60 стільник-5 га, з.Буковець, Верховинского р-ну, івано-франківська про
60 соток 30 000$, Продам ділянку з.Буковець, Верховинского р-ну, івано-франківська обл., підніжжя ...

Земельні ділянки > Продам > Івано-Франківська обл. > Верховинський р-н > Буковець