Вся нерухомість > Новини > «Гаряча» вода: як нагріти ЖЕК на градусах
↑ До списку новин

«Гаряча» вода: як нагріти ЖЕК на градусах

28 квітня 2011

4-тарифний лічильник дозволяє українцям не платити за ледь теплу воду за ціною гарячої і заодно економити на бойлері. Але в МінЖКГ про новаторство чули лише краєм вуха, не дивлячись на часті заяви чиновників про неякісні ЖК послуги. Тим часом ЖЕКи противляться встановленню таких приладів у квартирах, адже будинкові лічильники температуру води не враховують, значить, різниця в ціні лягає на їхні плечі.

Все по закону

За законодавством температура гарячої води в кранах українців має становити від +50 ° С до 75 ° С, а якщо вона нижче нормативної, то й платити треба менше. Про це йдеться в постанові Кабміну № 630 від 21.07.2005, а постанова від 17.02.2010 № 151 шляхом складної формули пояснює розмір знижки. Суть формули зводиться до того, що при температурі води від +45 ° C до +49 ° C тариф зменшується на 10%, при температурі +40 ° C до +44 ° C - на 30%, а якщо вода ще більш холодна, за неї потрібно платити як за холодну.

Проблема в тому, що держава не запропонувала реальних способів контролю температури води. Але в Харкові ще в 2005 р. був розроблений прилад ЛВ-4Т, який враховував і обсяг спожитої води, і її температуру. Як розповідає його розробник, головний метролог КП «Харківські теплові мережі» Ігор Федоров, трохи пізніше були зроблені перші зразки і випущена перша партія в 500 штук.

В Укрметртестстандарті пояснюють, що лічильник, як і належить за законом «Про метрологію та метрологічну діяльність», пройшов державні приймальні випробування в Харківському ННЦ «Інститут метрології» за участю ДП «Харківстандартметрологія» в 2006 р. «На підставі позитивних результатів випробувань прилад був внесений до державного реєстру засобів вимірювальної техніки за номером У2516-07», - уточнює начальник науково-технічного відділу № 3 вимірювань теплоти і рідин ДП «Укрметртестандарту» Максим Гаврилкін. Зараз прилад випускається за ТУ У 33.2-31557119.003:2006 «Лічильник води 4-х тарифний електронний ЛВ-4Т».

У свою чергу, своє «добро» на лічильник, як розповідає І. Федоров, давало і МінЖКГ, але інтересу до нього не виявило ніякого. Щоправда, харків'яни і самі до відомства за підтримкою не зверталися. Тим не менше, чиновники не раз на словах піднімали питання про контроль за якістю гарячої води, але на ділі в МінЖКГ про 4-тарифний лічильник, що дозволяє на практиці реалізувати закон, чули лише краєм вуха. «На сьогодні ще відсутня досконала система обліку теплоспоживання за фактичними тепловими витратами будинку і безпосередньо квартирами, що разом з високою вартістю теплолічильників стримує їх масове впровадження», - відповіли в міністерстві.

Тихою ходою

Незважаючи на байдужість чиновників, ЛВ-4Т все ж таки поступово поширюється по Україні. За словами І. Федорова, основними його споживачами стали Харків, Донецьк і Київ, по кілька приладів встановлено у Львові, Хмельницькому, Житомирі, Одесі, Чернігові та Ялті. Найгірше, за словами винахідника, справа просувається в Києві, оскільки між постачальником гарячої води і споживачем стоїть ЖЕК-посередник. «ЖЕКи виступають проти цих лічильників - не знають і не хочуть їх встановлювати. Тому що ЖЕК розраховується за воду за показниками будинкового лічильника, який не враховує температуру води», - говорить М. Гаврилкін.

«Комунальники противляться, але вже є досвід встановлення у великих містах України. У нас за останній тиждень на встановлення пішло 4-5 штук», - розповідають у столичній компанії «Водомір». Коштує такий прилад від 1000 до 1200 грн в залежності від регіону, його монтаж обходиться ще в 200-800 грн - також залежно від міста і установника. У комплект входять електронний обчислювач, цифровий датчик температури і перетворювача витрат для встановлення на трубах гарячого і холодного водопостачання. Працює прилад від автономної батарейки, якої вистачає на 6-8 років. І, головне, всі перерахунки температури він виробляє автоматично, тому з нього просто треба раз на місяць зняти готові показники.

Поки ЛВ-4Т лічильник не отримав широкого поширення - раз на місяць-півтора їх виробляють партіями по 200-300 штук, так що на сьогодні по всій країні їх встановлено близько 10 тис. Як пояснює І. Федоров, більше виготовляти не виходить - не вистачає потужностей двох підприємств-виробників, а розміщувати замовлення на великих заводах не виходить з-за відсутності у них бажання і можливості модернізуватися.

Подвійна вигода

Тим не менше, ті деякі, які встановили у себе такий лічильник, встигли відчути його переваги в порівнянні зі звичайними. У залежності від міста і умов подачі гарячої води прилад окупається за півроку-рік. «Траплялося, що після встановлення диференційованого лічильника щомісячні платежі за «гарячу» воду зменшувалися в 20 разів», - стверджує І. Федоров.

До того ж споживачі відкрили непередбачувану його розробниками перевагу. Якщо з гарячого крана тече ледь тепла вода, їм доводиться встановлювати бойлери. У цьому випадку на нього заводиться вода з гарячого крана - таким чином, бойлер нагріває вже теплу воду, а платити за неї потрібно як за холодну.

Ймовірно, такий нюанс теж не влаштовує ні ЖЕКи, ні постачальників гарячої води. Адже вони закладають у тариф нормативну вартість гарячої води, а споживачі розраховуються з ними за тарифами холодної. Одним з оптимальних шляхів вирішення цієї проблеми в МінЖКГ називають 100%-е оснащення квартир багатоповерхового будинку 4-тарифними лічильниками і застосування аналогічного будинкового лічильника, при цьому клас точності таких приладів повинен збігатися.

Як виявилося, у «Харківських тепломережах» вважають так само, тому навіть провели держвипробування на прилади з великими діаметрами, які можна було б використати на весь будинок. Але далі цього справа не пішла - не знайшлося замовників, навіть потенційних. Як розповідає І. Федоров, ЖЕКи не проявили до диференційованого домового лічильника ніякого інтересу. Але якщо прилад отримає більш широке поширення, ніж сьогодні, про проблему різниці тарифів доведеться задуматися і МінЖКГ, і місцевим органам влади, і ЖЕКам. Адже одна справа - покривати тарифну різницю в одній квартирі, і зовсім інша - по всьому будинку, місту та країні.

У МінЖКГ проблему визнали. І повідомили, що на 2011 р. передбачена розробка проектів Галузевої програми метрологічного забезпечення обліку і якості теплової енергії і води та Правил обліку і регулювання споживання теплової енергії, гарячої та холодної води. Правда, поки не уточнюють, як у ці документи впишеться диференційований лічильник, коли покращиться якість подачі гарячої води і чи відбудеться це взагалі.

Василь Салатов, UGMK.INFO


Топ-оголошення

Метро пешком.Сдам квартиру, под Ваши пожелания.Большая база.Киев.
Печерськ, 1 кімната, 33/27/7 кв.м, 3/16, 3 000грн/місяць, Сдам, или Продам РЕАЛЬНЫЕ квартиры, дома, ...

Квартири > Здам > Київ > Печерський р-н

Аренда помещения на Голосеевке
Голосіїв, Жуковського пров., 84 кв.м, 26 500грн/місяць, Сдается Жуковского переулок Голосеевского ...

Офісні приміщення > Здам > Київ > Голосіївський р-н

Топ-оголошення

Сдам жилье в Днепропетровске -(Днепре)- Варианты аренды жилья
2 000грн/месяц, Сдам жилье -в г, Днiпро, (Днепропетровск) по срокам от недели -месяца, длительно- ...

Кімнати > Здам > Сумська обл. > Великописарівський р-н > Велика Писарівка

Сдам 2-комнатную квартиру с ремонтом на ул.Варненской.
Черемушки, 2 комнаты, 45/-/- кв.м, 4/5, 6 000грн/месяц, Сдам 2-комнатную квартиру в центре Черёмушек, ...

Квартири > Здам > Одеса > Малинівський р-н

сдается комната для 1или 2 чел троещина пр.Маяковского
Троещина, 3 000грн/месяц, фото настоящ.Комната для 1 или 2 чел.=без хозяев=пр Маяковского 65 ...

Кімнати > Здам > Київ > Деснянський р-н