Вся нерухомість > Новини > Держакти на землю: все ті ж граблі
↑ До списку новин

Держакти на землю: все ті ж граблі

4 листопада 2010

У коридорі Центру земельного кадастру не дуже людно - з самого ранку в Одесі ллє дощ. І все ж негода не стала перешкодою для людей, які приїхали з районів області, щоб дізнатися про долю своїх держактів на землю. Вони застрягли в кабінетах цієї не зовсім зрозумілої людям організації, куди простій людині, як вважають у селах, доступу немає. Насправді тут, як і належить, є прийомний день для громадян. Охоронець, запитавши «куди?», Пропускає без проблем.

Неприступними для відвідувачів залишаються лише двері приймальні директора та його секретаря, з яким можна спілкуватися тільки через домофон. Незважаючи на вимогу губернатора області зняти запори з дверей чиновницьких приймалень, вони залишаються на замку...

- Я рік тому здав документи, - каже старий, який приїхав з Роздільнянського району. - І не можу домогтися отримання держакту.

- Я теж подавала документи на безкоштовне оформлення, - каже пенсіонерка з села Ширяєве. - Знаєте, що мені сказали? «Безкоштовний сир буває тільки в мишоловці». Тепер я продаю будинок, а нотаріус вимагає кадастровий номер на земельну ділянку та виписку з реєстру. Одне агентство в Одесі підготувало мені всю необхідну документацію. Взяло 2 тис. грн. Виявляється, це не все. Кажуть, потрібен держакт.

- Ви думаєте, вам тут його відразу випишуть? - Дивується інша жінка. - У мене теж будинок в селі. Я другий рік мотаюся між Одесою і районом. Цей держакт мені вже сниться...

- А чули, в Грузії його за 15 хвилин видають.

Автор цих рядків теж прийшла на прийом - іншої можливості отримати коментарі у керівництва центру про ситуацію з видачею держактів не було. Але отримати відповіді на конкретні питання не вдалося. Хоча їх всього два.

Перший стосувався села Петрівка Білгород-Дністровського району. Тут понад 400 жителів ще в минулому році здали в сільраду документи на безкоштовне оформлення держактів. Вони пішли в район, далі - в область і там, як їм пояснили, застрягли в кадастровому центрі. Хоча вся документація давно оформлена і державою оплачена.

А кілька десятків осіб з цього села здали документи ще в 2005 році, сплативши за оформлення свої гроші. І держакти до цих пір не отримали.

Друге питання було пов'язане із селом Великоплоське Великомихайлівського району. Тут жодна людина не змогла скористатися правом на безкоштовне оформлення держактів. У сусідньому, кажуть, теж. У райземі людям сказали: вам не належить. Там так вирішили. Селяни (кому сильно припекло) були змушені через приватну структуру оформляти держакти за свої гроші. Коштувала така послуга 700 грн. Але навіть за гроші держакти отримали одиниці. Решта, а це близько 30 осіб, не знають, скільки ще чекати. Готові документи лежать в кадастровому центрі без руху. Чому?

- Відразу відповісти на ваше запитання не зможу. Розберемося, - сказав перший заступник директора Одеського регіонального філіалу Центру державного земельного кадастру Андрій Кованжі, нещодавно призначений на цю посаду. При цьому ані контактного телефону, ані адреси для зворотного зв'язку чиновник не запитав.

- За яким телефоном можна зателефонувати, щоб дізнатися результат? - уточнила я. У відповідь - мовчання.

Штрафувати будемо

У нашій країні треба мати залізні нерви і нескінченний запас терпіння, щоб витримати митарства, пов'язані з оформленням земельної власності.

Міністр економіки Василь Цушко заздрить Грузії, що позбулася тяганини і бюрократії. Віце-прем'єр Сергій Тігіпко теж частенько посилається на грузинський досвід. А що ж зробили наші державні мужі, щоб полегшити життя простим українським громадянам?

Прем'єр-міністр Микола Азаров вирішив за порушення термінів видачі держактів карати недбайливих чиновників штрафом - від 20 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За повторне порушення - до 200. І навіть направив до Верховної Ради відповідний законопроект. Він лежить там з травня. Між тим є торішні постанови Кабміну № 844 від 5 серпня і № 1112 від 21 жовтня щодо видачі держактів ... Ті самі, завдяки яким усе швидко і безкоштовно.

Постанови ці ніхто не відміняв. Але їх ніхто не дотримується. Ніхто не вимагає дотримання. Після відставки уряду Тимошенко їх закинули, як чужий популістський винахід. І нічого не запропонували натомість.

Якщо вірити даними Держкомзему, в Україні на 1 жовтня 2010 року безкоштовно видано понад 1 млн. держактів. Це 33,7% від зареєстрованих заяв. Багато це чи мало? Як подивитися. Однак не ці питання сьогодні головні.

Що робити з рештою заяв? А їх написали приблизно 1,9 млн. чоловік. Що робити із заявками громадян, які за свої кровні хочуть оформити держакт, а їм кажуть: процедура може розтягтися на рік, два і більше? В Україні 14,5 млн. землекористувачів, які мають право приватизувати свої ділянки. Держакти отримали трохи більше половини - 58,3%. Не отримали - 41,7%. Це головний показник.

При всіх похибках, постанови колишнього уряду стосувалися не тільки безкоштовного оформлення держактів, що викликало масу проблем і справедливих зауважень. У них була прописана буквально покроково процедура оформлення і видачі держактів, теж не бездоганна. Але, приміром, у сільській місцевості людина здавала документи в сільраду і туди ж могла прийти і забрати свою узаконену власність. Тепер ці двері закриті.

Замість неї «розкриті» двері чиновників і комерсантів. Довгий марафон по їх коридорах з усіма наслідками, що випливають - відмовами, поборами й нервуванням - забезпечений кожному, хто входить.

Забути, відкласти, не згадувати

Автор цих рядків на власному прикладі відчула, що за «звір» такий, цей держакт, спробувавши всього лише здати на оформлення документи за трьох пенсіонерок - мешканок села Великоплоське.

У кожної оселя разом з городом займає 28 соток. Це більше, ніж належить у сільській місцевості для обслуговування будинку і госпбудівель. Тому на одну земельну ділянку кожної покладається на руки по два держакти. Другий, на три сотки, - для ведення особистого селянського господарства.

Отже, сільрада, підготувавши пакет необхідних документів, видала жінкам телефон та адресу одеської фірми, яка виготовляє техдокументацію по Великомихайлівському району. Після візиту в цю приватну структуру в мене бажання одне: все забути, відкласти і не згадувати.

Ціни, строки, процедура - звичайно ж не для пенсіонерів. Оформити два держакти, точніше, лише технічну документацію на земельну ділянку, - 800 грн. На це піде максимум півроку. Все інше - узгодження з районними чиновниками, реєстрація в обласному кадастровому центрі, роздруківка держактів - може розтягнутися на роки. За прискорення процесу - 150 дол. Але при цьому самому доведеться возити документи на узгодження в район і для удару печаткою до сільради.

Але тих, кому треба конче потрібно, можу «заспокоїти»: держакт можна оформити за три місяці і коштувати це буде 600 дол. Це приблизно відсотків 20 від середньої ринкової вартості будинку в Великоплоске.

В Одеській області - понад 160 ліцензованих організацій, які займаються виготовленням землевпорядної документації. Але, як правило, кожна з них веде окремі райони. Тому вибір більш дешевих послуг обмежений.

Є серед цих ліцензіатів два державні підприємства. Вони, згідно з минулорічними вимогами Кабміну, займалися безкоштовними держактами, мали, отже, напрацьовану базу і, як мені здавалося, інші розцінки. На жаль. Озвучені суми в одній з них (ДП «Центр державного земельного кадастру») виявилися ще вищими. (В інше держпідприємство звертатися було марно - воно не працювало з Великомихайлівкою). Як пояснила співробітниця районної філії ЦДЗК, оформлення ділянки в селі Великоплоське обійдеться плюс-мінус в тисячу гривень. Термін - приблизно рік. Всі інші деталі - при підписанні договору.

Ну і як самотнім, малозабезпеченим, безпорадним людям у селах з цим впоратися?

Про поневіряння міських жителів я промовчу. Це окрема історія. Тут інші ціни, терміни і біганина - тут все інше.

До отримання держакту можна не дожити

Відсутність «єдиного вікна» - перша і, мабуть, головна на сьогодні проблема. Навчені гірким досвідом, сільради більше не хочуть займатися прийомом документів. Саме їм сьогодні люди адресують питання, пов'язані із затримкою держактів. А що їм відповісти, вони не знають. «Як в очі людям похилого віку дивитися? Вони взагалі можуть не дожити до цих держактів», - сказали в Великоплоске.

Та й зверху, що важливо, ніхто від сільрад нічого нині не вимагає: немає жодних вказівок та рекомендацій.

Друга проблема - вартість держакту. Кажуть, 700 грн. - Це фактично його собівартість. Попередній уряд під реалізацію своєї постанови виділяв бюджетні гроші з розрахунку 113 грн. 16 коп. на виготовлення одного комплекту технічної документації. Усі, крім Юлії Тимошенко, твердили, що ця мізерна сума ніяк не покриває всі витрати.

Але ось деталь: державні підприємства не встигали з виготовленням документації і залучали до цієї роботи приватні фірми. Платили їм з виділених бюджетом грошей - аж 40 гривень. Є такі факти. І приватнику, з його слів, було вигідно. Він вигравав за рахунок кількості.

Висновок: за рахунок валу можна здешевити оформлення держактів. Але хто цей вал грамотно організовує, з вигодою для людей?

За запевненням Держкомзему України, процес з видачею держактів в Одеській області був організований набагато краще, ніж у деяких інших регіонах. Але як тоді вийшло, що, наприклад, цілих два села у Великомихайлівському районі, а може, і не тільки вони, взагалі не потрапили під дію відомої постанови? Чиновники райзема не читають кабмінівські циркуляри, роз'яснення та рекомендації Держкомзему? Або причина в іншому? Може, у відкатах?

Уряд Тимошенко вніс масу поправок до 844-ту постанову. Ніяких підстав відмовити сільським жителям у безкоштовне оформлення їх городів, в отриманні держактів на землю, що дісталася від дідів і прадідів, не було.

Ситуацію з видачею та оформленням держактів в обласному управлінні Держкомзему коментувати навідріз відмовилися. На 1 жовтня 2010 року в Одеській області приватизовано більше 87% земельних ділянок. Видано понад 341 тис. держактів, або майже 65%. Проте в тому ж Великомихайлівському районі - всього 3,7 тис. держактів. Для порівняння: у Білгород-Дністровському - майже 17 тис. Скільки з них безкоштовно, місцеві чиновники не вказують.

Сьогодні Держкомзем вважає, що зупинений механізм з видачі безкоштовних держактів повинен бути запущений знову. Щоб не страждали пенсіонери, інваліди, ветерани війни, багатодітні сім'ї. Чиновники готові найближчим часом внести в Кабмін проект постанови про безкоштовне оформлення і видачу держактів на право власності на земельні ділянки окремим категоріям громадян.

Похвально! Але при цьому мова йде чомусь тільки про 2010 рік. Виходить, що малозабезпеченим і незахищеним громадянам Держкомзем збирається оформити і видати держакти за два місяці? Але це ті ж самі граблі, на які країна вже наступала.

«Дзеркало тижня»


Топ-оголошення

Продажа 60.99 кв.м ул.Коноплянская 22 ЖК Навигатор-2 м.Минская
Минский массив, Коноплянская ул., 22, 1 комната, 61/18/18 кв.м, 5/24, 61 847$, Продажа 1- комнатных ...

Квартири > Продам > Київ > Оболонський р-н

Сдам жилье в Днепропетровске -(Днепре)-- Варианты аренды
2 000грн/месяц, Сдам жилье -в м, Днiпро, (Днепропетровск) -Варианты аренды жилья по срокам от недели ...

Кімнати > Здам > Полтавська обл. > Лубенський р-н > Лубни

Топ-оголошення

Канатная / Семинарская: продам уютную квартиру в великолепном районе!
Центр, Канатная ул., 95, 1 комната, 32/18/6 кв.м, 4/5, 35 000$, Канатная / Семинарская, 4/5 эт., ...

Квартири > Продам > Одеса > Приморський р-н

1-но комнатная квартира с ремонтом на Старопортофранковской по интересной цене
Центр, Старопортофранковская ул., 1 комната, 32,5/23,2/8,5 кв.м, 1/1, 21 000$, Квартира в ...

Квартири > Продам > Одеса > Приморський р-н

Продаются земельные участки в живописном месте
38 соток, 15 000$, Продаются 2 земельные участки площадью 38 сот: под обслуживание частного дома, под ...

Земельні ділянки > Продам > Київська обл. > Вишгородський р-н > Лісовичі