Вся нерухомість > Новини > Угоди з нерухомістю реєструвати немає кому
↑ До списку новин

Угоди з нерухомістю реєструвати немає кому

14 січня 2013

Для реєстрації права власності на квартиру або земельну ділянку більше не потрібно ходити в Бюро техінвентаризації. Тепер факт купівлі-продажу нерухомості можна завірити у нотаріуса, який внесе інформацію в спеціальний держреєстр. БТІ проводять лише оціночні експертизи та безпосередньо інвентаризацію у разі будівництва нового будинку або серйозної перепланування житла.

Чиновники запевняють, що це спростило життя українців, яким більше не потрібно вистоювати кілометрові черги і платити за виписки. Проте юристи вважають, що повноцінно нова система зможе запрацювати тільки через кілька місяців.

Інвентарний план

Про те, що ера БТІ відходить у минуле, було відомо ще в грудні. За останній місяць роботи бюро обслужили таку кількість людей і зібрали такий обсяг «підношень» за терміновість, яких не траплялося навіть під час докризового ажіотажного попиту на житло. За словами очевидців, суми хабарів за звичайні виписки з реєстру обчислювалися сотнями доларів. Неофіційні платежі за переоформлення прав власності нерідко досягали декількох тисяч умовних одиниць. Люди стояли в чергах цілодобово і несли величезні суми, розуміючи що попереду багатьох чекає невизначеність. З нового року в силу вступив закон, що позбавив БТІ практично всіх «хлібних повноважень», і зараз там займаються лише технічною інвентаризацією нових і перебудованих об'єктів нерухомості. Таким чином, ходити в бюро тепер доведеться нечасто.

Реєстрацію і перереєстрацію прав власності на житло або земельну ділянку відтепер проводять державні реєстратори і приватні нотаріуси. При цьому у них за законом теж є свій поділ праці. За словами старшого юриста компанії Salans Анжеліки Штукатурової, повноваження розмежовані таким чином. Новими об'єктами нерухомості, які тільки вводяться в експлуатацію, займаються держреєстратори. Тобто при покупці квартири в новобудові за посвідченням права власності доведеться йти саме до них. Проте при перепродажу цієї чи іншої квартири, будинку, садиби, землі (операції на вторинному ринку нерухомості) продавцю і покупцю достатньо зайти лише в нотаріальну контору, яких зараз незліченна безліч. Паралельно з проведенням правочину нотаріус зобов'язаний оформити перехід права власності та внести необхідні зміни до Єдиного державного реєстру.

«Спрощена система державної реєстрації прав на нерухомість працює за принципом «єдиного вікна». Це означає, що сумно відомі черги в БТІ і всілякі контори, які заробляли на видачу довідок, відійдуть у минуле», - підкреслює прем'єр-міністр Микола Азаров. Експерти згодні з такою перевагою, але називають один серйозний, хоч і непомітний на перший погляд нюанс. «Після нового року повноваження нотаріусів значно розширилися, і на вторинному ринку вони будуть грати дуже важливу роль, - констатує Штукатурова. - Тому виникає питання відповідальності нотаріусів. За законом, їх робота передбачає обов'язкове страхування, але сума страховки, якщо нотаріус допустить помилку, не порівнянна з ціною навіть однокімнатної квартири в столиці. Це викликає якісь побоювання, тому до вибору нотаріуса потрібно буде поставитися з великою відповідальністю».

З чистого аркуша

Помилитися нотаріус може не з власної волі. А просто допустити технічну помилку через те, що працювати доведеться з новим реєстром. Справа в тому, що він по суті - компіляція двох звичних нам реєстрів: прав на нерухоме майно та прав на земельні ділянки. В ідеалі вони повинні були бути автоматично перенесені в новий реєстр до кінця минулого року. Але реально цього не сталося, тому база досі наполовину порожня. Нотаріуси самі кажуть, що вона не містить і десятої частки всієї необхідної інформації. «Враховуючи, що реєстр на сьогоднішній день не заповнений, виникає питання: звідки черпати інформацію про зареєстровані права власності? Нотаріусів ставлять в умови, при яких провівши реєстрацію, ми ризикуємо опинитися залученими до відповідальності», - обурюється нотаріус Київського нотаріального округу Людмила Голой.

На думку Штукатурової, люди цілком можуть стати жертвами квартирних шахраїв. Наприклад, якщо при накладенні баз даних чиєсь право власності помилково не було занесене в єдиний реєстр. Обізнана людина може цим зловживати, умовно кажучи, вписавши в порожнє місце своє прізвище. Тому голова Союзу фахівців з нерухомості України Олександр Рубанов радить всім без винятку власникам нерухомості перевірити ще раз свої права власності в новій базі. Зробити це досить просто - потрібно звернутися до держреєстратора (адреси відділень у всіх областях України можна знайти на сайті Державної реєстраційної служби) з документом, що підтверджує право власності на квартиру або будинок. Якщо ця інформація не відображається в Єдиному держреєстрі, «перереєструвати» право власності повинні абсолютно безкоштовно.

Незважаючи на такі складності і нестиковки при запуску нової системи, чиновники запевняють, що вона працює в «нормальному режимі». За словами голови Державної реєстраційної служби Леоніда Єфіменка, всі реєстраційні служби на початок січня укомплектовані персоналом на 90%, робочі місця забезпечені потрібною технікою та підключені до Єдиного державного реєстру речових прав. Більш того, за новою системою вже видано перше посвідчення - його володарем без особливих зволікань стала мешканка Севастополя. Так що не виключено, що при злагодженій роботі всіх відповідальних відомств страшні прогнози експертів не виправдаються. До прикладу, в Україні вже заробили «гарячі лінії» для консультації громадян з питань реєстрації нерухомості. Список телефонів для кожного регіону країни є на сайті Міністерства юстиції. Хоча «Известиям в Украине» ще жодного разу не вдалося додзвонитися по цих номерах.

Документи, необхідні для реєстрації права власності:

1. Заявка встановленої форми, бланк якої можна скачати прямо з сайту Державної реєстраційної служби.

2. Копія паспорта та ідентифікаційного податкового номера.

3. Квитанція про оплату держмита, яка складе сім неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або 119 грн.

5. Квитанція про оплату за виписку з Держреєстру прав, хоча до цих пір цей тариф не встановлений.

6. Документ, що підтверджує виникнення права власності на майно, наприклад, договір купівлі-продажу, обміну або дарування.

Після подачі заявки людині видають картку прийому, в якій зазначено час, дата подання заявки, її номер і перелік документів, які подав заявник. Максимальний термін реєстрації, встановлений законом - 14 робочих днів.

Коли і кому доведеться йти в БТІ

Мінрегіонбуд затвердив спеціальний наказ, в якому чітко позначені наступні випадки:

• Перед прийняттям в експлуатацію об'єктів, на яких завершено будівництво, проведено реконструкцію або капітальний ремонт.

• Перед проведенням держреєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва.

• Перед проведенням держреєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна, який утворився в результаті поділу, об'єднання різних об'єктів нерухомості або виділення частини з такого об'єкта.

У всіх інших випадках технічна інвентаризація не обов'язкова і проводиться тільки за бажанням.

Аліна Поліщук, Известия в Украине


Топ-оголошення

Продам. Дом 850 м.кв. 20 соток. Победа-6
Перемога-6, 5 і більше кімнат, 850 кв.м, 20 соток, 850 000$, Продам. Дом 850 м.кв. 20 соток. ...

Будинки. Котеджі. Дачі > Продам > Дніпро > Соборний р-н

Вторинний новострой 2012 роки! Центр Набережна Парк Шевченко
"нагорный", 3 кімнати 85/70/15 кв.м 4/15, 160 000$, Продам 3 х комн квартиру в будинку 2012 роки ...

Квартири > Продам > Дніпро > Соборний р-н

Топ-оголошення

Гоголев. Приватизована ділянка 18 соток, п/будівництво.
18 соток 6 500$, Гоголев. Приватизована ділянка 18 соток, п/будівництво ж.д. у тихому, живописному ...

Земельні ділянки > Продам > Київська обл. > Броварський р-н > Гоголів

Продам 1 кімнатну квартиру в районі Водного, Будівельного і Мореходки
Центр, Манежна вул., 1 кімната 23/17/4 кв.м 2/3, 15 000$, Продам 1 кімнатну квартиру, Манежна / ...

Квартири > Продам > Одеса > Приморський р-н

Гарета Джонса 12 UNIT Сity S=99м, м Дорогожичі 10хв.
Лукьяновка, Семьи Хохловых ул., 12, 99 кв.м, 240 000$, UNIT Сity, вул. Гарета Джонса (Сім'ї Хохлових) ...

Офісні приміщення > Продам > Київ > Шевченківський р-н