Вся нерухомість > Новини > Схеми шахрайства при купівлі квартири
↑ До списку новин

Схеми шахрайства при купівлі квартири

3 жовтня 2013

Більшість схем шахрайства на ринку нерухомості давно вже відомі. Однак довірливі і бажаючі заодно максимально заощадити українці як і раніше попадаються на вудку шахраїв.

Domik.net розглянув найпопулярніші сьогодні схеми шахрайства при купівлі квартири

А документи фальшиві!

Підроблені документи - лідер серед махінацій не тільки в сфері нерухомості, а й в інших «прибуткових» сферах. Сучасні шахраї навчилися підробляти документи так, що навіть компетентні люди не завжди зможуть розпізнати фальшивку. Підробляти паспорт або підпис вже не модно, і аферисти придумують все нові способи роздобути чуже майно. Приміром, досить поширені випадки, коли шахраї отримують особисті дані нещодавно померлої людини, оперативно роблять фіктивний заповіт на підставну особу, ще оперативніше переоформлюють житлоплощу на себе і зі швидкістю звуку її продають. Нещасному покупцеві навряд чи коли-небудь вдасться знайти зловмисників, більше того - змусити їх повернути гроші.

Продають квартири і за фальшивими дорученнями, примудряються зняти квартиру, а потім з підробленими документами її ж продати. Людській винахідливості немає меж. Підроблені документи - підроблений паспорт, заповіт, доручення тощо - мають місце на початковому етапі, всі наступні документи будуть формально законними, і розірвати цей ланцюжок обдуреному покупцеві буде дуже складно.

У більшості випадків з підробкою документів шахраям допомагали нотаріуси. Введені з 1 січня цього року нові правила реєстрації права власності на нерухомість через Єдиний державний реєстр, відповідно до задуму, повинні звести до мінімуму подібні афери.

Але поки реєстр повністю не заповнений, шахраї продовжують свою діяльність, про небезпеку чого неодноразово попереджали експерти.

Наприклад, сім'я пенсіонерів отримала квартиру ще в часи застою, і має на неї тільки паспорт. Ні про які реєстрі - ні сном, ні духом, поки якийсь спритник за підробленими документами цю квартиру не зареєструє першим і не продасть. Правда, поки про такі випадки невідомо, але це не означає, що їх не було.

Родич був, але я про нього забув

Часто трапляється таке, що людина купує квартиру разом з прописаними в ній родичами власника. На момент оформлення договору купівлі-продажу ці люди могли бути тимчасово виписані з причини перебування на військовій службі, у в'язниці або на навчанні в іншому місті, а власник просто про них «забув», але за законом за ними зберігається колишнє місце реєстрації та право проживання в квартирі. Або ж право власності на квартиру мали кілька людей, і один вирішив продати квартиру, не поставивши до відома інших законних власників.

Можливий варіант, коли після здійсненої угоди купівлі-продажу виявиться, що в квартирі прописані неповнолітні діти, і виселити їх можна, тільки прописавши в іншому житлі і тільки з дозволу органів опіки та піклування. Така угода судом визнається недійсною, і покупець знову «пролітає».

Ще одна схема з родичами - продаж квартири без відома другого з подружжя. Наприклад, чоловік, на якого оформлена квартира, вирішив її продати, але «забув» попередити законну дружину. Дружина в такому випадку подає до суду і, природно, договір визнається недійсним.

Здавалося б - нічого страшного, угода недійсна, значить власник повинен повернути гроші в повному обсязі. Але тут є одне «але»: власник квартири може сказати, що грошей вже немає, і суд розділить його заборгованість на помісячні виплати, але не більше 30% від офіційної зарплати. Припустимо, що горе-власник все ж працює офіційно, але зарплату отримує мінімальну - 1147 грн, з якої він на місяць буде виплачувати вам 344 грн. Так можна і до смерті виплачувати...

Квартира у спадок

Ще один поширений спосіб обману на ринку нерухомості - придбання квартири, яка дісталася людині у спадок.

Тут дуже важливо з'ясувати, чи дісталася квартира за заповітом, або ж ця людина успадкувала її за законом. Всі ми пам'ятаємо про термін на півроку, в який прямі спадкоємці можуть оскаржити заповіт. І якщо за ними визнають право на спадщину або його частину, чесно куплену квартиру доведеться повертати.

Бідний і ще бідніший

Як показує практика, часто жертвами аферистів стають незаможні громадяни - багатодітні сім'ї, пенсіонери або інваліди. Аферисти спочатку «пробивають» ґрунт: обчислюють, наприклад, старих-одинаків, втираються в довіру. Потім - на що в афериста фантазії вистачить. Добре, якщо все обійдеться без шкоди для здоров'я власника квартири.

Дуже часто аферисти «уламують» пенсіонерів змінити міські квадратні метри на заміські - з чистим повітрям, власним садом і чуйними сусідами, внаслідок чого бідолаха і справді виявляється на «чистому повітрі». Без будь-якої житлоплощі.

Відомі випадки, коли такі любителі чужих квартир, знайшовши чергову незаможну жертву, пропонують останній якусь допомогу. Ну, наприклад, представившись директором великої компанії, пропонують роботу за непогані гроші. Людина погоджується і підписує договір у двох примірниках. Ну, начебто, все нормально, тільки з часом з'ясується, що другий примірник договору, який більшість читати лінується, зовсім не другий примірник, а договір дарування квартири.

Схема з «випадковим» підписанням договору дарування також досить поширена. Так, пенсіонерка з Броварів розповідає, як підписувала звичайний зразок договору на надання телекомунікаційних послуг, а наступного дня до неї приїхали люди і попросили покинути їх квартиру. Виявляється, довірлива старенька не дочитала другий примірник і подарувала квартиру зовсім незнайомим людям.

Дешева рибка

Потрапити в халепу можуть і ті, хто ризикує купувати квартиру від забудовника на етапі будівництва. «Еліта-центри» зустрічаються до цих пір, незважаючи на жорсткість законодавства у цій сфері. Інвестуючи в будівництво, людина не має жодних гарантій отримати житло в термін, отримати його в тому вигляді, в якому обіцяв забудовник або взагалі коли-небудь його отримати.

Ще одна популярна схема шахрайства на первинному ринку - продаж однієї квартири кільком покупцям одночасно. Тому перед тим, як вкладати свої гроші в будівництво, не полінуйтеся довідатися про забудовника, чи є у нього право на проведення будівельних робіт в даному місці, і чи є у нього взагалі гроші, щоб закінчити будівництво в зазначений термін.

Уберегти себе від шахраїв складно, але можна. Головне - робити все не поспішаючи, ретельно перевіряючи інформацію. У багатьох випадках головними ознаками афери є дешевизна квартири і поспіх в її продажу. Ніколи не віддавайте оригінали своїх документів у чужі руки, уважно, бажано двічі, перечитуйте те, що збираєтеся підписати, спостерігайте за поведінкою продавця і прислухайтеся до власної інтуїції.

Юлія Шевель, Domik.net-нерухомість


Топ-оголошення

Продам 1 комнатную квартиру на Черёмушках / район Ивановского моста
Черемушки, 1 кімната, 29/15/10 кв.м, 2/2, 34 560$, Предлагается к продаже однокомнатная квартира в ...

Квартири > Продам > Одеса > Малинівський р-н

Дом на 13ст. Фонтана Ахматовой / Елочная
Анны Ахматовой ул., 22, 4 комнаты, 180 кв.м, 2,7 соток, 190 000$, Дом 2000 года, двухэтажный, пять ...

Будинки. Котеджі. Дачі > Продам > Одеса > Київський р-н

Топ-оголошення

офис 75м мебель фасад Золотые Ворота 5 мин от хозяина
Золотые Ворота, 75 кв.м, 24 000грн/месяц, ул. Б. Житомирськая, , 75 кв.м., 3 кабинета (22, 17, 14) ...

Офісні приміщення > Здам > Київ > Шевченківський р-н

Без %. Метро пешком.Продам хорошую 3х ком. квартиру.Торг.
Вітряні Гори, 3 кімнати, 55/48/7 кв.м, 1/5, 50 000$, г.Киев. Метро 15 мин. пешком. Прекрасная покупка ...

Квартири > Продам > Київ > Подільський р-н

Продам. Будівля Пр.Александра Поля. 600 м.кв.
Кирова просп., 600 кв.м 390 000$, Продам. 3-х поверховий торгівельно-офісний комплекс. Пр.Александра ...

Окремі будівлі > Продам > Дніпро > Центральний р-н