Вся нерухомість > Новини > Земельна реформа заглухла до виборів
↑ До списку новин

Земельна реформа заглухла до виборів

31 травня 2012

Законопроект про ринок земель не буде прийнятий до парламентських виборів. У кращому випадку, новий закон запрацює з наступного року, однак він не вирішить існуючих проблем - земельні паї стануть власністю не селян, а великих агрохолдингів. Про перспективи земельної реформи - в матеріалі порталу 3Doma.ua.

Відклали до виборів

На думку учасників круглого столу "Земельна реформа: чи вдасться створити умови для її ефективного впровадження до 2013 року?", який відбувся в прес-центрі ІА ЛІГАБізнесІнформ, Верховна Рада не розглядатиме проект закону "Про ринок земель" до парламентських виборів, які відбудуться восени цього року.

"До парламентських виборів про ринок землі можна забути, ніхто їм займатися не стане, зараз це нікому не вигідно", - вважає директор Інституту громадянського суспільства Анатолій Ткачук.

"Це політичне питання, і до виборів складно розраховувати на його ухвалення. Зараз поспішати не можна, адже ми повинні коректно врегулювати такі важливі питання, як створення онлайнової кадастрової системи, спрощення системи оформлення прав реєстрації землі, зупинити процес безкоштовної роздачі земельних ділянок, зокрема, врегулювати систему приватизації та розпаювання земель", - додав заступник голови Державного агентства земельних ресурсів України Євген Бердніков.

Нагадаємо, законопроект "Про ринок земель" українські парламентарії збиралися прийняти ще восени минулого року. Земельна реформа триває в нашій країні вже 21 рік. Ще два роки, і України потрапить у книгу рекордів Гіннеса, як країна, яка довше за всіх у світі модернізувала ринок землі. На початку травня в Українській аграрній конфедерації прогнозували, що закон буде прийнятий у другому читанні до кінця місяця.

Туманна перспектива

Як прогнозують представники влади та експерти, "земельний" закон в кращому разі буде прийнятий до кінця року і вступить в силу з 2013р., коли повинен бути знятий мораторій на продаж сільськогосподарських угідь. Та й то, такий "оптимістичний" варіант розвитку ситуації можливий тільки в тому випадку, якщо після виборів у парламенті збережеться політична стабільність.

"Якщо парламент перестане бути "ручним", в нього потраплять більше "різношерстих" сил, можна з упевненістю говорити про продовження мораторію на продаж землі, а законопроекти, які знаходяться зараз у Верховній Раді, не будуть прийняті. Якщо ж склад парламенту не зміниться, ми отримаємо ситуацію, коли кілька великих фінансових груп будуть контролювати до 80% сільськогосподарських земель в країні", - вважає Анатолій Ткачук.

Виграють великі агрохолдинги

Основне завдання земельної реформи декларувалося прем'єр-міністром Миколою Азаровим як об'єднання в одній особі власника землі і того, хто реально її використовує. За словами глави Кабміну, селянин повинен стати реальним господарем землі. Сьогодні самостійно землю жителі українських сіл обробляють мало. Велика частина паїв здається в оренду великим агрохолдингам. Однак серед експертів сформувалася стійка думка, що зміни, запропоновані в проекті закону "Про ринок земель", поставленої мети не досягнуть.

"Оціночна вартість землі може бути занижена в 3-10 раз, тому населення ризикує за безцінь продати свої ділянки. Це загрожує національній безпеці України і перед тим, як приймати закон про ринок земель, спочатку потрібно захистити права селян", - вважає представник Міжнародного фонду "Відродження" Олександр Беца.

За словами юриста проекту "Агроінвест" Павла Кулініча, близько 10% власників сільськогосподарських земель планують продати свої паї, тому головне питання на сьогодні - не час, коли приймуть закон, а хто стане їх власником. "Ресурсів для покупки цієї землі у держави немає, навряд чи їх будуть викуповувати середні і дрібні фермери, тому, швидше за все, вони перейдуть у власність великих агрохолдингів", - зазначив експерт.

Діватися нікуди

Так чи інакше, а далі тягнути з проведенням земельної реформи не можна, вважають експерти. "Незважаючи на те, що багато людей налаштовані проти земельної реформи, її прийняття є позитивним аспектом, і на сьогодні все йде в правильному напрямі", - вважає президент асоціації "Земельний союз України" Андрій Кошіль.

Аналітики ринку стверджують, поки діє мораторій, земля продається нелегально. Тому на законодавчому рівні необхідно врегулювати цей процес якомога швидше. "Як ми можемо говорити про мораторій продажу землі, якщо в інтернеті тисячі таких оголошень, і люди вільно продають і купують ділянки", - зазначив заступник директора "Центру ГІС Аналітик" Олександр Кобець.

Олексій Мужчина, 3Doma.ua


Топ-оголошення

ЖК Santa Bay: уникальный люксовый дом на самом берегу моря в Аркадии!
Новобереговая ул., 90/51, 5 и более комнат, 529 кв.м, 0,5 соток, 5 000$/месяц, Новобереговая / Трасса ...

Будинки. Котеджі. Дачі > Здам > Одеса > Приморський р-н

Продам 3 комнатную квартиру в новом доме в жк 51-я Жемчужина, ул. Генуэзская, 8/25, 88.7 кв.м.
Генуэзская ул., 3 комнаты, 88,7/-/14,5 кв.м, 8/25, 165 000$, Продам 3 комнатную квартиру в новом доме ...

Квартири > Продам > Одеса > Приморський р-н

Топ-оголошення

Продам 3-х ком.кв. пер.Светлый/ул.Солнечная.
Аркадия, 3 комнаты, 106/43/38 кв.м, 2/10, 165 000$, Продам 3-х ком.кв. пер.Светлый/ул.Солнечная. 2/10 ...

Квартири > Продам > Одеса > Приморський р-н

Сдам жилье в Днепропетровске -(Днепре)
1грн/месяц, Сдам жилье -в м, Днiпро, (Днепропетровск) - Варианты аренды жилья по срокам от недели - ...

Кімнати > Здам > Івано-Франківська обл. > Богородчанський р-н > Богородчани

Продажа 71.93 кв.м ул.Полесская ЖК ВУДСТОРИЯ м.Красный Хутор
Новая Дарница, Полесская ул., 2 комнаты, 72/35/12 кв.м, 8/25, 64 500$, Продажа 2-х комнатных! ...

Квартири > Продам > Київ > Дарницький р-н