Вся нерухомість > Новини > Заборгував банку - виселяйся з квартири і не їдь за кордон
↑ До списку новин

Заборгував банку - виселяйся з квартири і не їдь за кордон

9 березня 2011

8 березня судові виконавці отримали право зняти останні штани з тих, хто винен банку. Тих, що прострочили платежі, зможуть виселити з квартири і заборонити виїзд за кордон.

Документ, що регулює діяльність виконавчої служби, був прийнятий ще в листопаді 2010 року. Він називається «Закон «Про внесення змін до Закону України «Про виконавче ведення» і набув чинності 8 березня. Багато що у відносинах банківських боржників та самих кредиторів зміниться на користь останніх: виконавча служба отримає всі права, щоб повернути банкам борги за всяку ціну.

Закон прийнято в інтересах захисту прав кредиторів, пояснює радник президента Асоціації українських банків Олексій Кущ. Адже частка проблемних кредитів в Україні становить 30-40%. Багато позичальників виявилися заручниками несподіваного стрибка курсу долара з 5,05 грн до 8 грн восени 2008 року, до того ж доходи після кризи суттєво скоротилися.

Киянка Ольга Краснова кілька місяців тому сама несподівано побувала в шкурі злісного неплатника, коли перестала вчасно погашати заборгованість за ноутбук, куплений в кредит. Сума кредиту, взятого на купівлю, була невеликою - близько 7 тис. грн, але коли роботодавець розпочав затримувати зарплату, нести в банк стало нічого. Спочатку співробітники банку дзвонили особисто їй, вимагаючи повернення грошей, потім почали діставати її близьких.

- Знайшли мобільний моєї матері, обіцяли подати на мене до суду, телефонували на домашній, знаходили мене на роботі, писали листи, не посоромилися зателефонувати вранці в неділю куму, який виступав поручителем за кредитом! - розповідає Ольга.

Скінчилося все благополучно, борг Ольга виплатила при першій можливості, але враження від спілкування з банком залишилися на все життя. То ще буде, коли банки почнуть дійсно звертатися до судів і «вибивати» борги стануть вже судові виконавці, озброєні новими повноваженнями ...

Спочатку конфіскують, потім розберуться

Те, що взяте, треба повертати і відповідати за порушення умов договору, сумнівів не викликає, але все ж в законі чимало несправедливостей, вважає екс-голова комітету ВР з питань податкової та митної політики Сергій Терьохін.

- Дивіться самі: якщо фізособа не платить податки і суд вирішує примусити її до цього, то на певне майно боржника накладається застава, і при цьому машиною / квартирою людина, відповідно до публічного права, може користуватися. А нова редакція цього закону передбачає відразу арешт, тобто прострочив платіж по іпотеці - у вас спочатку відберуть квартиру, а потім будуть розбиратися. З іншого боку, виконавець не несе ніякої відповідальності за невиконання судового рішення.

- От ви, приміром, розлучайтеся, вимагаєте машину, і суд прийняв вашу сторону. Але якщо екс-чоловік раптом домовиться із судовим виконавцем, то домогтися виконання рішення суду буде важко, - наводить приклад Терьохін. - Подібні позови можуть тривати роками. Тобто, додаючи прав держвиконавцям, потрібно збільшувати і їх персональну відповідальність.

А ще виходить, що за копійчаний борг громадянина можуть не випустити за кордон.

- Навіть у Податковому кодексі забороняється брати в заставу майно, яке коштує більше суми боргу, а нова редакція закону дивиться на це інакше: якщо ви заборгували за квартиру 100 грн, спочатку у вас її відберуть, продадуть, стягнуть цю сотню, а вам принесуть то , що залишилося, куди-небудь в підворіття, де ви будете на той час жити...

Виконавці: тепер заплатять добровільно

У відділі виконавчої служби Головного управління юстиції у місті Києві вважають, що робота виконавчої служби багато в чому спроститься:

- Чим швидше ми знаходимо майно боржника, тим швидше заарештовуємо, звертаємо на нього стягнення. Іноді це працює як превентивна міра: боржник розуміє, що не може розпоряджатися майном, і платить добровільно, - пояснила нам одна зі співробітниць виконавчої служби.

Як будуть вибивати борги

Найважливіше в законі про виконавчих службах в Україні

- Виконавчі служби отримали доступ до всіх електронних баз, що стосуються нашого майна: вони зможуть безкоштовно користуватися даними БТІ, земельного кадастру, МРЕВ, виявляти майно боржника, накладати на нього арешт і продати за рішенням суду.

- Заарештувати громадянина можуть і за спробу впливати на діяльність виконавця (наприклад, погрожувати йому).

- Опір держвиконавцям прирівнюється до опору правоохоронним органам. Боржників можуть заарештувати, оштрафувати, обмежити їхню свободу або позбавити свободи на термін від декількох місяців до декількох років.

- Якщо за вами значиться борг і кредитор звернувся до суду, вас не випустять за кордон навіть у відпустку.

- Обмежує процесуальні права боржника щодо оскарження виконавчих процедур: якщо рішення суду не на його користь вступило в силу, оскаржити його ніяк не можна.

- Відкриті торги з реалізації майна відтепер будуть стосуватися тільки рухомого майна, а житло і ділянки стануть реалізовувати через комісію, а не публічно. Тобто наскільки вигідно продадуть ваше добро, буде залежати тільки від комісіонера.

Інший бік

Боржники не зможуть блокувати рішення суду

- Закон розроблено на підставі досвіду світової банківської практики і дуже потрібний банкам на тлі того, що останнім часом позичальники, не бажаючи платити, стали звертатися до суду і навіть вигравати, - пояснює необхідність такого закону Кущ. - Поки що виконавча служба була позбавлена інструментів ефективної роботи, у боржників була маса можливостей блокувати її. Тепер же зупинити виконання рішення суду буде нереально.

З ним солідарний і заступник голови профільного парламентського комітету Станіслав Аржевітін:

- Норми цього закону будуть діяти більше з психологічної точки зору. Суспільство має, нарешті, зрозуміти: перед тим, як брати кредит, треба подумати, чи потягнеш ти його. А у нас можна судитися по кілька років - як в один, так і в інший бік. У Європі, якщо людина бере кредит, у неї в думках немає, як зробити так, щоб піти від його повернення. А в Україні ви можете в будь-якій газеті прочитати оголошення, типу дамо консультації, як не виплачувати кредит.

Тетяна Негода, Газета по-киевски


Топ-оголошення

БЕЗ%.ПРОДАМ ДЕЙСТВУЮЩИЙ КИРПИЧНЫЙ ЗАВОД.
20508 кв.м, 1 250 000$, ВНИМАНИЮ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ! БЕЗ КОМИССИИ ДЛЯ ВАС! Продам ДЕЙСТВУЮЩИЙ КИРПИЧНЫЙ ...

Сфера обслуговування > Продам > Чернігівська обл. > Носівський р-н > Носівка

Сдам жилье в Днепропетровске -(Днепре)- Варианты аренды жилья.
2 000грн/месяц, Сдам жилье -в м, Днiпро, (Днепропетровск) - Варианты аренды жилья по срокам от недели ...

Кімнати > Здам > Сумська обл. > Глухівський р-н > Глухів

Топ-оголошення

Без комиссии. Офис в Бизнес-центре на Верхнем Валу, 87 кв.м..(2 кабинета)
Поділ, 87 кв.м, 400грн/кв.м/місяць, Без комиссии. Офис в Бизнес-центре возле метро "Контрактовая ...

Офісні приміщення > Здам > Київ > Подільський р-н

Сдам в аренду офисы 110-280 кв.м. в центре Днепра
Чернышевского ул., 280 кв.м, 200грн/кв.м/месяц, Сдам в аренду офисы 110-280 кв.м. в центре Днепра. ...

Офісні приміщення > Здам > Дніпро > Шевченківський р-н

100 кв.м в новострое в центрі
"нагорный", 3 кімнати 100/-/- кв.м 175 000$, 100 кв.м в новострое в центрі з новим ремонтом, ...

Квартири > Продам > Дніпро > Шевченківський р-н