Вся нерухомість > Новини > Мають право. Нотаріуси залишать БТІ без роботи
↑ До списку новин

Мають право. Нотаріуси залишать БТІ без роботи

20 серпня 2012

З новими повноваженнями приватні нотаріальні контори стають єдиним вікном для оформлення угод з нерухомістю.

Нотаріусам дали повноваження реєструвати права на нерухомість, відповідний закон підписав Президент. У зв'язку з цим мінімальний обсяг страхування відповідальності нотаріусів збільшено майже в сім разів - до 1 тис. мінімальних зарплат (близько 1,1 млн. грн). Крім нотаріусів та Мін'юсту, реєструвати права на нерухомість зможе державний кадастровий реєстратор. При цьому документи можна буде подавати як в паперовому, так і в електронному вигляді, пише Ліга.

Експерти, опитані ЮРЛІГОЮ, розповіли про те, що означають нові повноваження для самих нотаріусів та їх клієнтів.

Єдине вікно

З 1 січня 2013 року нотаріуси зможуть виконувати функції державного реєстратора прав на нерухомість. Це означає, що нотаріус зможе користуватися Держреєстром речових прав на нерухомість і самостійно реєструвати об'єкти угоди, пояснює Олена Фоміна, провідний юрист юридичної компанії "Нобілі".

Раніше реєстрація прав була прерогативою бюро технічної інвентаризації (БТІ). З урахуванням нових функцій, нотаріуси перетворяться на свого роду "єдине вікно" для операцій з нерухомістю. Клієнтам це тільки на руку, адже більше не доведеться стояти в чергах у БТІ або шукати людей, які "допоможуть" швидко зареєструвати нерухомість. "Хочеться вірити, що плата за нотаріальні послуги не злетить до небес, і закон дійсно зможе спростити процедуру реєстрації", - додає юрист.

Нововведення істотно спрощує порядок і терміни проведення реєстрації прав на нерухомість, погоджується Тимур Бондарєв, керуючий партнер АО Arzinger. Тепер, після завірення угоди в нотаріуса, цей же нотаріус може зареєструвати відповідне право на нерухомість, що раніше знаходилося у виключній компетенції БТІ. Це повинно полегшити роботу юристів при супроводі угод купівлі-продажу землі та нерухомості. Крім того, вилучення з Держреєстру зможе отримати будь-яка юридична або фізична особа на підставі відповідної заяви, що спростить процедуру проведення юридичного аудиту.

Нотаріусам це нововведення, безумовно, додасть роботи, при цьому їх відповідальність буде посилено, говорить Тимур Бондарєв. Реєстрація прав у приватного нотаріуса буде проходити швидше, але коштуватиме дорожче, ніж реєстрація прав в БТІ (зараз) або у державного реєстратора (у майбутньому). Крім того, відповідно до закону, обов'язковим стає страхування цивільно-правової відповідальності нотаріусів, витрати на яке в кінцевому підсумку ляжуть на клієнтів.

Терміни на реєстрацію прав скорочені практично в три рази - з 14 до 5 робочих днів. Реєструвати обтяження можна буде незалежно від місця знаходження нерухомого майна, що може суттєво спростити життя юристам банків. Також стане можливою подача документів для реєстрації прав в електронній формі.

Слабкі місця закону

З прийняттям закону Державний реєстр прав не став публічними, оскільки інформацію з нього можуть отримати тільки власники нерухомості, їх спадкоємці та особи, які мають права на нерухомість, відзначає Тимур Бондарєв з Arzinger. Тим не менш, надання права публічного доступу до реєстру іпотек є великим прогресом. Закон може породити негласну конкуренцію за клієнтів між нотаріусами та державними реєстраторами.

На жаль, закон не вирішує проблеми відсутності публічного доступу до Держреєстру. "Враховуючи поточний стан справ, ми не виключаємо можливості махінацій з реєстрацією прав на нерухомість за участю нотаріусів", - говорить Бондарєв.

За його словами, додаткового врегулювання на рівні підзаконних актів вимагає норма про страхування відповідальності нотаріусів. Ефективне застосування цієї норми на практиці може стати проблемним через особливості ринку страхування в Україні, додає юрист.

Поза правового регулювання може залишитися питання узаконення перепланувань, додає Олена Фоміна з ЮК "Нобілі". "Функція з проведення інвентаризації об'єктів нерухомості залишена за БТІ, а нотаріуса не буде цікавити питання фактичного стану об'єкта та дотримання будівельно-технічних норм у разі проведення перепланування. Але ж від цього може залежати безпека не тільки господаря об'єкта нерухомості", - говорить юрист.

Залишається відкритим і питання про відмову в проведенні реєстрації при подачі документів в електронному вигляді, так само як і сумлінність обробки електронних запитів.

ІА ЛIГАБiзнесIнформ


Топ-оголошення

Пропоную купити квартиру вул. Сагайдачного.
Новий, 45/28/6 кв.м, 2/2, 30 000$, Пропоную купити квартиру вул. Сагайдачного. 2 кімнатна квартира, ...

Квартири > Продам > Дніпро > Індустріальний р-н

Сдам двушку самый центр Вишневого Двухкомнатная квартира Все необходимое Сдаётся как на фото в 1й комнате 1 диван раскла
леси украинки, 2 кімнати, 50/-/- кв.м, 1/3, 6 000грн/місяць, Сдам двушку самый центр Вишневого ...

Квартири > Здам > Київська обл. > Вишневе

Топ-оголошення

Оренда 2к. квартири на Оболоні біля набережної, пр-т Володимира Івасюка 30
Оболонь, Героїв Сталинграда просп., 30, 2 кімнати, 45/30/8 кв.м, 6/9, 20 000грн/місяць, Чудова ...

Квартири > Здам > Київ > Оболонський р-н

Продаж ділянки 84 сотки ОСГ в з.СИНЯК! Без %
84 соток 12 000$, Продається ділянка в з.СИНЯК, 84 сотки ОСГ, держакт на землю, вартість 12000 у.о., ...

Земельні ділянки > Продам > Київська обл. > Вишгородський р-н > Синяк

Сдам 1-ком.квартиру с ремонтом в историческом центре на Малой Арнаутской.
Центр, 1 комната, 34/-/- кв.м, 2/3, 7 000грн/месяц, Сдам красивую 1-комнатную квартиру в историческом ...

Квартири > Здам > Одеса > Приморський р-н