Вся нерухомість > Новини > Обережно: «квадрати» з підступом
↑ До списку новин

Обережно: «квадрати» з підступом

29 червня 2011

«Газета ...» з'ясовувала, які неприємності ховаються в «неймовірно вигідних» пропозиціях на ринку нерухомості Київщини.

Люди, яким ніде взяти грошей на покупку готового житла, змушені ставати інвесторами. Ціни дуже привабливі: у Вишневому не перший місяць рекламують однокімнатні квартири по $35-38 тис. (близько $950 за кв.м.), а в Ірпіні просять і того менше, по $450-500 за кв. м. Але фахівці попереджають: на цьому ринку з'явилося чимало «мутних» схем. «Газета по-киевски» побувала на кількох об'єктах, рекламою яких рясніють біл-борди столиці. Як виявилося, економлячи на ціні квадрата, покупець переплачує на чомусь ще, а то і зовсім ризикує залишитися без квартири.

Якщо будує не компанія, а приватна особа

Деякі забудовники прагнуть обійти передбачену законом процедуру інвестування в житло (через Фонд фінансування будівництва або Компанії з управління активами). Майбутні квартири продають від приватної особи, власника будинку і землі - наприклад, директора компанії або засновника. Так забудовник заощаджує на оформленні безлічі документів, необхідних для створення ФФБ, а заодно зменшує свою частку відповідальності.

У покупця, навпаки, ризиків стає більше. Адже мова вже йде не про інвестування. Складається попередня угода, за якою майбутній власник квартири зобов'язується передати гроші на будівництво, а власник будинку - укласти договір купівлі-продажу конкретної квартири в певний день. А раз це не договір про інвестування, відповідними законами така угода не регулюється. Якщо будівництво «замерзне», на власника будинку можна подати в суд, але надії на повернення грошей ще менше, ніж при розглядах з будкомпанією. Фонду інвестування не було, страхування ризиків не було, держконтролю над цим будівництвом не велося - адже за документами це приватне будівництво на приватній землі, а значить не можна навіть вимагати від держави компенсацію.

Ще одна вигода забудовника від такої схеми - держава не контролює якість будматеріалів та робіт.

- Щоб хоч якось захистити свої інтереси, попередній договір (про передачу грошей на будівництво) треба завіряти у нотаріуса, - каже керівник Всеукраїнської асоціації захисту прав споживачів фінансових послуг Анатолій Соболевський. - Там вказується ціна квартири і терміни оформлення договору купівлі-продажу. Інакше документ перетворюється на фільчину грамоту.

До слова, щоб завірити попередню угоду, потрібно заплатити близько $400 (платить покупець).

Нехороші секрети цокольного поверху

Найдешевші пропозиції на «нерухому» ринку Київщини (від $450-500 за «квадрат», тобто близько $25 тисяч за двокімнатну квартиру) в Ірпіні виявилися із секретом.

- Сьогодні квадратний метр в передмісті не може коштувати менше $700-800. Собівартість становить близько $550-600, а продавати за собівартістю ніхто не буде, - вважає аналітик ринку Ярослав Цуканов. - Якщо ціна ще нижче - забудовнику терміново потрібні гроші, наприклад, щоб добудувати попередні об'єкти, заплатити кредити ...

Як з'ясувала «Газета ...», насправді в рекламі вказані ціни метра в нежитловому фонді - тобто на цокольному поверсі. Вікна є, підлога трохи нижче рівня землі - жити можна. Але права будуть, як у Карлсона, який живе на даху: не можна прописатися, за комунальні послуги доведеться платити за розцінками для підприємств. Перевести приміщення в «квартиру», тобто в житловий фонд - та ще задачка.

- Це питання треба виносити на розгляд місцевої міськради двічі: спочатку потрібно домогтися рішення про переведення, - пояснює юрист, - а потім оформлення права власності. Останнє підтверджують 10 інстанцій, серед яких пожежна служба, СЕС, БТІ. Будь-яка з цих організацій може «стати в позу», і вам доведеться нести хабар, - говорить Анатолій Соболевський.

Купівля «коробки» від квартири - без світла, води і газу

На рекламних плакатах не повідомляється, що квартири не в цоколях коштують значно дорожче - від $800/м2. Але й ця ціна нічого не гарантує.

- Наша організація судиться з одним з ірпінських забудовників, який примудрився здати будинок без водопроводу, каналізації і газу. Щоб провести їх, жителям треба витратити мільйони: будинки знаходяться в сосновому лісі, - каже юрист Анатолій Соболевський.

«Газета ...» уточнила у будівельних кошторисників: прокладка, наприклад, 100 метрів водопроводу, каналізації, дощової системи і системи пожежогасіння обійдеться від 100 тисяч гривень. У вартість входять труби, земляні роботи, колодязі. Врізка водопроводу в будинок, подача на поверхи, проведення експертизи системи, проектні роботи, промивка труб обійдеться ще в 100-150 тисяч. Всі ці гроші доведеться витягувати з забудовника через суди, або викладати з власної кишені.

Квартира - своя, земля - ​​чужа

Навіть якщо мова йде про великий заміський житлокомплекс з ціною житла по $950-1000/м2, потенційному покупцеві не можна втрачати пильності. Наприклад, можуть виникнути проблеми з правом власності на землю. Тому покупцеві потрібно вимагати у продавця або забудовника повний пакет документів, що підтверджують право власності або довгострокової оренди на ділянку, на якій розташований будинок.

- Коли в будинок, що стоїть на «проблемній» землі, приїдуть мешканці, саме їм доведеться відстоювати своє право на квартири, а можливо, і судитися, - каже юрист Вячеслав Ерін.

Зверніть увагу

Які документи (орігінали!) забудовник зобов'язаний показати на першу вимогу інвестора:

1. Документ, що засвідчує право власності на ділянку або її оренду. Уточнити інформацію про права власності на конкретні ділянки можна в управліннях Держкомзему

  • (Київ: вул. Народного ополчення, 3, тел. (044) 584-36-63;
  • Київська область: м. Київ, вул. Серпова, 3 / 4, тел. (044) 409-23-35).

2. Дозвіл міськради на використання ділянки для житлового будівництва.

3. Затверджена проектно-кошторисна документація на будівництво, розроблена спеціалізованою організацією, що має ліцензію (перевірити це можна в Державній архітектурно-будівельній інспекції).

4. Дозвіл міськради на ведення будівельних робіт.

Не забудьте запитати

Які питання треба задати забудовнику-приватній особі, перш ніж укладати попередню угоду

Про купівлю-продаж:

1. Які умови розірвання договору про інвестування?

Зазвичай плата вноситься інвестором по частинах. У деяких договорах є пункт, що дозволяє розірвати контракт при затримці виплати чергового внеску хоча б на добу - з втратою раніше внесених грошей.

2. Яку суму відшкодує забудовник, якщо не зможе виконати своїх зобов'язань і побудувати будинок в строк?

Справа в тому, що частина грошей (20-30%) йде на оплату послуг підрядників, але договір укладається з забудовником, який відповідальний тільки за зведення каркаса будівлі. У разі «замерзання» будівництва забудовник поверне тільки частину суми, яка пішла на споруду. З підрядниками інвестор ніяких договорів не підписував, і забрати кошти, які пішли на прокладку комунікацій, не зможе.

Юлія Кузнєцова, Газета по-киевски


Топ-оголошення

Продаж 1-кімнатної квартири, м. Чернігівська
Лісовий масив, Братиславська вул., 9а, 1 кімната, 42/-/- кв.м, 9/16, 65 000$, Пропонується на продаж ...

Квартири > Продам > Київ > Деснянський р-н

Сдам офис в ТЦ "Афина"
Центр, Греческая пл., 3/4, 72 кв.м, 16 000грн/месяц, Cдам офис. Греческая пл. / Галерея "Афина". 6 ...

Офісні приміщення > Здам > Одеса > Приморський р-н

Топ-оголошення

Сдаю комнату в 2-х комн. Квартире р-н. Центральная проходная юмз
Рабочая ул., 2/2, 3 000грн/месяц, Сдаю комнату в 2-х комн. Квартире р-н. Центральная проходная юмз ...

Кімнати > Здам > Дніпро > Новокодацький р-н

Сдам жилье в Днепропетровске -(Днепре)-
1 500грн/месяц, Сдам жилье -в г, Днiпро, (Днепропетровск) по срокам от недели -месяца, длительно- ...

Кімнати > Здам > Херсон

Метро пешком.Сдам квартиру, под Ваши пожелания.Большая база.Киев.
Печерськ, 1 кімната, 33/27/7 кв.м, 3/16, 3 000грн/місяць, Сдам, или Продам РЕАЛЬНЫЕ квартиры, дома, ...

Квартири > Здам > Київ > Печерський р-н