Вся нерухомість > Новини > Кризова нерухомість: чи варто купувати?
↑ До списку новин

Кризова нерухомість: чи варто купувати?

29 травня 2014

Ціни на вторинному ринку Києва падають, причому, зі швидкістю приблизно 1% на тиждень, пише Domik.ua. Враховуючи, що до цього ринок майже 5 років перебував у стані рецесії, це не так вже й мало. До того ж, темпи зниження цін зростають. При цьому вторинний ринок практично стоїть — більшість продавців не поспішають істотно знижувати ціни в доларах, а покупці чекають прогнозованого обвалу цін. На первинному ринку спостерігається зовсім інша картина: ціни в гривні зростають, але при цьому квартири в новобудовах продовжують користуватися попитом.

Чи варто вкладати в нерухомість в таких умовах і яку нерухомість має сенс купувати?

Первинний ринок все ще дешевше

Ще 2-3 місяці тому, коли падіння курсу гривні тільки почалося, ціни на первинному ринку були на рівні кінця 2013 року — набагато нижче, ніж на вторинному. У той час, як на вторинному ринку ціноутворення вироблялося виключно в доларах, на первинному більшість забудовників не тільки встановлювали ціни в гривнях, а й тримали їх на рівні кінця 2013 року, наскільки це було можливо. Однак і первинний ринок до цих пір міцно прив'язаний до курсу долара — зі зростанням курсу як мінімум на 30% зросла вартість будматеріалів і підрядчицьких робіт. В результаті більшість забудовників змушені були підняти ціни на 10-15%, а деякі — і на всі 40%. Але навіть при цьому ціни на первинному ринку все ще істотно нижче, ніж на вторинному. До того ж, ті, хто встиг оплатити 100% вартості квартир у споруджуваних будинках, в більшості випадків змогли-таки зафіксувати ціну квадратного метра на тому рівні, який був до зростання цін.

Чи має сенс купувати нерухомість на первинному ринку сьогодні, коли ціни вже виросли?

Має. Якщо у вас є можливість оплатити 100% вартості. По-перше, ціни на первинному ринку і досі значно нижче, ніж на вторинному, але мають тенденцію до зростання. По-друге, при 100% оплаті вартості більшість забудовників все ще фіксують ціну в гривні на момент оплати. Отже, можливість купити квартиру в новобудові за нижчою ціною є. До того ж, прагнучи залучити покупців, багато забудовників пропонують акції та знижки. Але при цьому потрібно дуже уважно вибирати забудовника: далеко не всі, хто почав будівництво в 2013 або навіть початку 2014 року, добудують свої об'єкти. Але це стосується головним чином дрібних будівельних компаній, які будують виключно за кошти інвесторів — більшість же лідерів ринку цінують свою репутацію, а тому з великою ймовірністю закінчать будівництво розпочатих об'єктів. І все ж, Domik.ua настійно рекомендує не тільки ретельно перевіряти репутацію забудовника, а й вкладати заощадження в об'єкти, близькі до здачі в експлуатацію.

Банківський конфіскат

Практика продажу квартир, власники яких не в змозі виплатити іпотеку, оформлену до кризи, не отримувала в Україні такого поширення, як, наприклад, в Іспанії, де конфісковане банком житло іноді продається і за 20% початкової вартості. І все ж, після того, як курс долара виріс до 12 гривень, ті, хто брав кредити ще до 2008 року, все частіше продають квартири, щоб розрахуватися з банком. Іноді продають самі власники, іноді — банк. В обох випадках, вартість нерідко буває нижче ринкової. Правда, якщо квартиру продає банк без згоди з позичальником, у покупця можуть виникнути серйозні проблеми з виселенням та випискою з квартири колишнього власника, особливо, якщо в ній прописані неповнолітні.

Якщо ж поточний власник не заперечує проти продажу банком квартири, у покупця є можливість купити квартиру набагато нижче середньоринкової вартості.

Терміновий продаж

Ще одну можливість придбати нерухомість вигідно, навіть враховуючи перспективу прийдешнього зниження цін, надають продавці, які готові поступитися 15-20%, а то і 30% вартості, щоб продати свій об'єкт швидше. На сьогоднішній день більшість тих рідкісних угод, за рахунок яких існує ринок, якраз на таких умовах і укладаються. Тут може бути кілька варіантів. Продаж в доларах, але з фіксацією курсу на прийнятному для обох сторін угоди рівні, або продаж у гривні за комерційним курсом банку на день угоди, але вже з істотною знижкою.

Нерідкі останнім часом стали і випадки продажу дорогої заміської нерухомості за майже викидними цінами. Так, ріелтори розповідають про виставлені на продаж особняки, в селищах в передмісті Києва, що вважаються елітними, за ціною, яка дорівнює вартості трикімнатної квартири в панельному будинку в одному зі спальних районів. Однак чи має сенс купувати таку нерухомість — питання спірне. Витрати на утримання приватного будинку, особливо великої площі, і раніше були значні, а зі зростанням цін на газ і електрику, можуть стати і зовсім непідйомними.

Коли і чому варто купувати?

Зі стрімким зростанням курсу долара і введенням Нацбанком обмеження на зняття валютних вкладів, українці в черговий раз розчарувалися в банківських депозитах. Високі ставки за гривневими депозитами не покривають зниження курсу та інфляцію. А депозити у валюті, як виявилося, далеко не завжди можна, у разі необхідності, перевести в готівку — що добре для державних фінансів, але не завжди добре для вкладників. Ось і виходить, що в окремих випадках нерухомість — чи не найкращий спосіб збереження заощаджень. Особливо, якщо це дійсно ліквідна нерухомість, яка продається з хорошою знижкою.

Іншими словами, якщо розмір поступки з боку продавця перевищує прогнозований рівень падіння цін, тобто продавець готовий поступитися 20-25% від середньоринкової на сьогоднішній день ціни, це може стати цілком вигідною покупкою. Особливо якщо мова йде про будинок, побудований не більше 20-30 років тому, в хорошому районі з розвиненою інфраструктурою, в безпосередній близькості до метро і транспортних розв'язок.

Що стосується первинної нерухомості, то поки що зростання цін на неї нижче росту курсу долара, новобудови залишаються цілком вигідним вкладенням коштів.

Наталія Рева, Domik.ua-нерухомість


Топ-оголошення

Аренда офиса в БЦ, офис 175 кв.м., Глубочицкая (свободная планировка)
Лук'янівка, 175 кв.м, 300грн/кв.м/місяць, Без комиссии. Аренда офиса в новом БЦ, улица Глубочицкая ...

Офісні приміщення > Здам > Київ > Шевченківський р-н

Здам 2 до квартиру
Мира просп., 2 кімнати 50/-/- кв.м 3/10, 5 500грн./місяць, 2-до квартира, Лівий берег, парковка поруч ...

Квартири > Здам > Дніпро > Індустріальний р-н

Топ-оголошення

Продаж ділянки в Жулянах.
Жуляны, Шкільна вул., 20 соток 170 000$, Продаж ділянки 20 соток в Жулянах (Соломенский р-н), вул. ...

Земельні ділянки > Продам > Київ > Солом'янський р-н

Без % продам приміщення 82м2, фасад, Чапека 19 (Фучика), Соломянська площа, Чоколовка, Караваєві дачі, Київ
Солом'янка, Фучика вул., 19, 82 кв.м, 70 000$, Без % продам приміщення 82м2, фасад, Чапека 19 ...

Офісні приміщення > Продам > Київ > Солом'янський р-н

Терміновий продаж ділянки під забудову. Ціну знижено!
10 соток, 8 800$, Мрійте, плануйте та облаштуйте свій затишний куточок в одній із найкращих ...

Земельні ділянки > Продам > Київська обл. > Вишгородський р-н > Пірнове