Вся нерухомість > Новини > Ліфти по-українськи: ризикує кожний другий
↑ До списку новин

Ліфти по-українськи: ризикує кожний другий

21 квітня 2011

160 років - саме стільки часу в кращому випадку знадобиться на відновлення ліфтового господарства країни при нинішніх темпах фінансування. У 2011 р. з держбюджету на ремонт і заміну ліфтів планується витратити лише 30 млн. грн. при необхідних 5 млрд. грн. І це незважаючи на те, що в Україні кожний другий ліфт відпрацював свій ресурс і представляє загрозу життю і здоров'ю пасажирів.

Небезпечно для життя

За даними МінЖКГ, в Україні налічується 92 088 ліфтів (диспетчеризовано лише 58 318), які обслуговують мешканців 29 300 багатоповерхівок. При цьому майже половина з них, 41 652 (45,2%), експлуатуються 25 років і більше, тобто відпрацювали нормативний термін. А 3031 ліфт взагалі не працює більше року.

Як додають у Укрміськпромнагляді, в 2008 р. ліфтів, які відпрацювали встановлений термін експлуатації, налічувалося 35 тис., а роком раніше - 32 тис. Таким чином, щорічно в Україні кількість застарілих підйомників збільшується на 2 - 3 тис. З урахуванням того, що більшість ліфтів були введені в експлуатацію в 1970-1990-х рр., старіють вони все стрімкіше. Наприклад, в Києві, як повідомляє заступник начальника ГУ житлового господарства КМДА Петро Пантелєєв, з експлуатованих 20 271 ліфта нормативний термін відпрацювали 7578 (37,38%). І, як зізнається чиновник, їхня робота викликає велику кількість нарікань з боку мешканців.

Варто зазначити, що застарілі ліфти - це не просто статистика, а й реальна загроза життю його пасажирам. Такі підйомники ламаються, застряють і навіть падають. Так, 6 березня 2011 р. в Києві ліфт з пасажиром, спускаючись з 12-го поверху, зірвався і застряг між 1 і 2 поверхами. Пасажиру вдалося вибратися самостійно, але на наступну ніч він помер - як повідомляється, від хронічної ішемічної хвороби серця. Аварія, згідно з висновками комісії, сталася через обрив трьох тягових канатів лебідки, викликаний великою кількістю обриву дротів по всій довжині цих канатів, а також несправностей системи. Раніше, 15 січня, у Павлограді Дніпропетровської обл. нещасний випадок стався з 6-річним хлопчиком, який притулився до дверей ліфта на третьому поверсі і впав з висоти в шахту. Це лише найгучніші випадки за останній час, але через несправність ліфтів в Україні гинуть десятки людей. Точних даних про кількість НП з ліфтами немає, але, наприклад, тільки в Луганській обл. в 1999-2011 рр. з цієї причини загинуло більше 20 людей, з яких троє були дітьми.

Немає руху

Проблему плачевного стану ліфтового господарства спробували підняти на держрівень ще 8 років тому. Кабмін окремим дорученням № 20758 від 12.05.2003 зобов'язав місцеві органи виконавчої влади, починаючи з 2004 р., розробити регіональні програми модернізації, ремонту та заміни ліфтів, які експлуатуються у житловому фонді всіх форм власності. Але в результаті, за словами заступника міністра ЖКГ Віталія Шаповаленка, як такої загальнодержавної програми заміни ліфтів немає. Втім, уточнює він, справа не в програмі, а у фінансуванні.

Відповідальність за ремонт і заміну ліфтів лежить на домовласниках, якими зазвичай є місцеві органи влади, держава допомагає фінансово лише у разі створення в будинку ОСББ. У 2010 р., як повідомляє В. Шаповаленко, на ремонт, реконструкцію, модернізацію і заміну ліфтів з держбюджету було спрямовано 83,6 млн. грн. «За ці гроші було відремонтовано 855 ліфтів та поставлено 37 нових», - уточнює заступник міністра.

Незважаючи на крайню мізерність цієї суми, в 2011 р. її зуміли зменшити втричі. У цьому році, як пояснює В. Шаповаленко, пріоритет у сфері ЖКГ віддали програмі «Питна вода», а на підтримку реформи ЖКГ (мається на увазі комплексний ремонт багатоповерхівок, що створюють ОСББ) виділили тільки 51 млн. грн. Виходячи з досвіду минулих років, чиновник робить висновок, що на ліфтове господарство витратять трохи більше половини вказаної суми, тобто до 30 млн. грн.

Ці гроші - крапля не в морі, а в океані. Адже, за підрахунками МінЖКГ, необхідно відремонтувати 12 541 (13,6%) і модернізувати 12774 (13,9%) ліфтів, що обійдеться в 2,5 млрд. грн. Ще 1,5 млрд. грн. необхідно на заміну 5950 (6,5%) підйомників. Разом - мінімум 4 млрд. грн. Але, як уточнює В. Шаповаленко, ці розрахунки були вірні до квітня 2011 р., коли виробники ліфтового обладнання підвищили ціни. Тепер, за підрахунками чиновника, мова йде вже про 5 млрд. грн.

Якщо уряд і надалі буде виділяти щорічно не більше 30 млн. грн. щорічно, то відремонтувати і замінити всі ліфти можна буде за 160 з невеликим років. Щоправда, з урахуванням того, що за цей час нині справні ліфти також зносяться, сума очевидно зросте.

На місцевому рівні

Залишається сподіватися, що місцева влада виявиться більш дієвою і буде шукати гроші на ліфтове господарство оперативніше. Щоправда, нерідко до оперативності її підштовхують нещасні випадки, як це було в Павлограді. Після пригоди з хлопчиком всі 102 ліфта житлофонду були прийняті на баланс новоствореного комунального підприємства «Житлобудсервіс», яке негайно почало ремонтувати підйомники. Зараз відремонтовано і введено в експлуатацію 23 ліфта, завершується ремонт ще 22 ліфтів, інші ліфти проходять діагностичне обстеження для визначення обсягів робіт і фінансування. А до цього ліфтами в місті користуватися не можна було - Держміськпромнагляд заборонив їх експлуатацію ще в 2005 р.

Намагаються шукати гроші і в Києві. Як повідомляв перший заступник голови КМДА Олександр Мазурчак, в 2011 р. планується модернізувати та замінити 500 ліфтів. За його словами, повна заміна ліфта коштує від 150 до 400 тис. грн, модернізація - від 70 до 150 тис. грн. Таким чином, на заміну і ремонт 8 тис. ліфтів буде необхідно, за його підрахунками, 1 млрд. грн.

Як повідомляє П. Пантелєєв, відповідно до затвердженої Київрадою програми реформування і розвитку ЖКГ Києва 2010-2014 рр., на заміну і модернізацію 518 ліфтів передбачено 181, 3 млн. грн. Але в 2011 р. на ці цілі заплановано витратити лише 10,5 млн. грн. Тому в КМДА зараз розглядають можливість залучення кредиту на виконання робіт із заміни та модернізації ліфтів. Хочеться сподіватися, що питання вирішиться позитивно і кредитор буде знайдений, оскільки поки що тільки цей шлях дозволить повністю оновити ліфтовий парк Києва за 4-5 років.

UGMK.INFO


Топ-оголошення

Земельна ділянка Фастів 8 сот
8 соток, 9 000$, Продається земельної ділянки площею - 8 соток за адресою місто Фастів, вул. ...

Земельні ділянки > Продам > Київська обл. > Фастівський р-н > Фастів

с. Саливонки. Чудовий будинок чекає на велику родину.
Гагаріна, 16, 5 і більше кімнат, 191 кв.м, 38 соток, 85 000$, Добротний будинок чекає на велику ...

Будинки. Котеджі. Дачі > Продам > Київська обл. > Васильківський р-н > Саливонки

Топ-оголошення

офис 120м VIP фасад Центр 10мин м.Университет от хозяина
Золотые Ворота, 120 кв.м, 750$/месяц, В долгосрочную аренду сдается просторное офисное помещение с ...

Офісні приміщення > Здам > Київ > Шевченківський р-н

Сдам жилье в Днепропетровске -(Днепре)- Варианты аренды жилья
17 кв.м, 2/9, 1 600грн/месяц, Сдам жилье -в м, Днiпро, (Днепропетровск) -Варианты аренды жилья по ...

Кімнати > Здам > Чернівецька обл. > Глибоцький р-н > Глибока

296 кв.м в новострое клубного типа парк Шевченко
"нагорный", 4 кімнати 296/-/- кв.м 400 000$, Шикарні апартаменти VIP рівня в новострое клубного типа ...

Квартири > Продам > Дніпро > Соборний р-н